sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Další Hubbleova kamera zlobí

Poté co se v lednu objevily problémy na kameře WFC 3 (Wide Field Camera 3) si nyní pozemní operátoři lámou hlavu nad vědeckým přístrojem Advanced Camera for Surveys (ACS). Tahle kamera totiž 1. března ve 2:31 našeho času přerušila svůj provoz po blíže nespecifikované chybě. Ta se objevila poté, co přístroj provedl rutinní restart. Zatím se zdá, že chyba není hardwarového rázu, ale že souvisí s programovým vybavením, které se správně nenahrálo. Rychle vznikl tým tvořený inženýry specializovanými na systémy tohoto přístroje, experty na letový software a letovými řídícími. Jejich úkolem je stáhnout a analyzovat informace o diagnostice přístroje. Odborníci, kteří již hledají příčinu selhání, by měli dále vypracovat plán na obnovu funkčního stavu.

ACS v čisté místnosti Goddardova kosmického centra před montáží do nákladového prostoru raketoplánu Columbia
ACS v čisté místnosti Goddardova kosmického centra před montáží do nákladového prostoru raketoplánu Columbia Zdroj: http://upload.wikimedia.org/

Samotného teleskopu se závada kamery nijak nedotkla a i nadále pokračuje jeho vědecká činnost, ke které používá zbylé tři palubní přístroje – Wide Field Camera 3, Cosmic Origins Spectrograph a Space Telescope Imaging Spectrograph, které pracují bez problémů. Na zbytek tohoto týdne ani na týden příští nebyla naplánována žádná kriticky důležitá pozorování, která by vyžadovala funkční kameru ACS. Taková pozorování byla v plánu až za dva týdny, ale dají se snadno přeplánovat.

Snímek trpasličí planety Ceres pořízený kamerou ACS v roce 2005.
Snímek trpasličí planety Ceres pořízený kamerou ACS v roce 2005. Zdroj: http://upload.wikimedia.org/

Kamera ACS je součástí Hubbleova teleskopu již od roku 2002, kdy ji sem v rámci servisní mise 3B připojil raketoplán Columbia, přičemž tato kamera tehdy nahradila přístroj FOC (Faint Object Camera). Kamera ACS pracuje ve třech nezávislých kanálech s vysokým rozlišením, které pokrývají oblast elektromagnetického spektra od ultrafialové po blízkou infračervenou oblast.

Samotný Hubbleův teleskop je na oběžné dráze už 28 let. Poslední servisní mise v roce 2009 prodloužila jeho očekávanou životnost o zhruba pět let, oproti kterým už nejznámější teleskop o čtyři roky přesluhuje. Zajímavé ale je, že při této poslední servisní misi došlo k opravě kamery ACS – u ní totiž v roce 2007 selhal elektrický zdroj a byla tedy dva roky nefunkční. Doufejme, že to tentokrát nebude tak závažné.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
http://hubblesite.org/

Zdroje obrázků:
https://spaceflightnow.com/shuttle/sts109/020215acs/acs.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/50/Advanced_Camera_for_Surveys_2.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Ceres_optimized.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pbpitko
pbpitko
5 let před

To je mrzuté, dúfajme že sa to podarí opraviť, ľudia z NASA sú borci !
Už aby tu bol JWST !
pb 🙂

frank
frank
5 let před

Bylo by fajn, kdyby třeba Google zasponzorovalo soutěž “ návštěva Hubble 2030 🙂

Dovedu si představit, že vývoj kosmických robotů schopných opravit/vyměnit kamery, sluneční články a připojit nějaký ten gyroskop nebo manévrovací modul( stejně bude potřeba na řízený sestup nebo odsunutí na vyšší dráhu), by to fakt urychlilo.

Když Palomar může fungovat 70 let, tak proč by nešlo zachránit Hubble i když třeba jen pro nějaký astro-startup 🙂

pbpitko
pbpitko
5 let před
Odpověď  frank

Pretože Hubble je vystavený nezrovnateľne nepriaznivejším podmienkám ako keby bol na Zemi. A udržiavať ho každý deň drobnými prácami taktiež nejde. Preto sa opotrebováva omnoho rýchlejšie !

frank
frank
5 let před
Odpověď  pbpitko

To je novinka, to by nikoho nenapadlo 🙂
No a zpátky k tématu, případný start-up, který by zvládl opravárenskou misi, případně další údržb by pravděpodobně mohl získat dost kontraktů pro údržbu družic a úklid oběžné dráhy.
U Hubble by měli výhodu v tom, že Hubble je vybaven pro zachycení(se) a je modulární.

No a Palomar je pořád skvělý kus techniky a prodělal několik zásadních rekonstrukcí i přes to, že tam “ měli čas na každý den“…

Racek
Racek
5 let před
Odpověď  frank

No, myslím že tenhle problém vtipně vyřešili číňané. Čímský Hubble bude na stejné oběžné dráze jako jejich stanice a ta bude základnou i pro jeho servis. Tuším že bude vypuštěn v roce 2022.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.