Blue Origin chce rozšířit floridský výrobní areál

Společnost Blue Origin vybudovala na Kennedyho středisku na Floridě rozsáhlý komplex určený k budování nosičů New Glenn. Jižním směrem se nachází nevyužité území, které se však již brzy změní. Blue Origin jej chce využít k rozšíření svého výrobního areálu. Rozšíření o více než 350 000 metrů čtverečních propojí současný pozemek Blue Origin s Exploration Parkem, veřejně přístupnou oblastí západně od hlavního vjezdu na Kennedyho středisko. Oblastí prochází dvouproudá silnice Space Commerce Way, kolem které založily svá sídla i další kosmické firmy jako třeba OneWeb, sídlí tu i ekonomická agentura Space Florida a našli bychom tu i hlavní vstup do návštěvnického střediska Kennedyho centra.

Nové území má dvojnásobnou rozlohu než tzv. severní areál, který si Bezosova firma pronajala od NASA. Právě v severním areálu by měly vznikat rakety New Glenn ve dvou verzích (výška 82 a 95 metrů), které se prvního startu dočkají nejdříve v roce 2021. V jižní oblasti by se mělo začít stavět v červenci a hotovo by mělo být v březnu 2020. Během roku by zde měly vyrůst třeba sklady, které bude možné do budoucna rozšířit, dále se počítá se silnicemi pro transport raket New Glenn, cestami a parkovišti pro nákladní i menší automobily a s terénními úpravami celé oblasti.

Zdroje informací:
https://eu.floridatoday.com/

Zdroje obrázků:
https://www.gannett-cdn.com/…CFKJ990C_L1149758727_IMG_Blue_Origin_3_1_CFKJ990C.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

22 komentářů ke článku “Blue Origin chce rozšířit floridský výrobní areál”

 1. Matias Korvin napsal:

  Debata pod akýmkoľvek článkom o Blue Origin alebo Jeffovi Bazosovi vždy skĺzne do porovnávania so Spacex, alebo zosmiešňovania Jeffa s komentármi typu „Jeff who?“. Pritom každého kosmofandu, ktorých je tu na tomto serveri za priehrštia by mal byť šťastný, že vôbec nejaký ďalší miliardár popustil perie a investoval čoilen dolár do kosmonautiky namiesto modeliek, futbalu, jachty a podobne. Tiež fandím spacex a tiež sa mi viac páči ich dynamickejší a verejnejší prístup, ale napriek tomu držím tentokrát viac palce blue origin aby spacex minimálne dobehla. Konkurencia v tomto bude len prínos. Okrem toho je to aj diverzifikácia rizika. Napriek tomu, že dnes je BO pozadu a sx je hodne popredu nie je vylúčené, že im veľké sústa ako starlink a spaceship a super heavy môžu zlomiť krk a o 10 rokov môže byť BO popredu a spacex stagnujúcou firmou vynášajúcou satelity stále pomocou F9 alebo skrachovanou firmou. Takže treba sa tešiť že vôbec nejaká BO funguje a že nejaký miliardár do nej investuje a to že sa každý týždeň nechváli na svojom twittery každým prdom neznamená, že to robí zle, len proste nie je taký extrovert ako jeho protejšek

  • Mike napsal:

   Já jsem taky rád za konkurenci,ale pod vedením Muska společnost SpX konkurenci nepotřebuje. Musk je takový blázen, že chystá sám věci mnohem větší než kdyby spolu soupeřili nějaké dvě „normální “ firmy… No a taky se může stát že NG od BO selže – prostě je to velká raketa a je to normální

   A Bezof mě naštval svým arogantnímu výroku na SpX, do té doby jsem ho měl rád a těšil se, teď spíš fandím SpX. Krom toho jeho politika všechno ututlat je absolutně nezajímavá. Ani nevíme na co se máme těšit, za to Musk všechno hned sdílí. A no a co, že to pak nedodrží – já se chovám stejně, taky si myslím, že tohle udělám za den a ejhle nestačil mi víkend. Vám ostatním diskutujícím se to nidky nestalo nebo spíš nic neděláte a koukáte na TV či PC. (není narážka na minulý příspěvek, ale obecně)

 2. Kamil napsal:

  BO mě nebaví, všechno jim trvá, nudné suborbitální lety. Kdyby aspoň s tím New Glennem připravovali pořádnou kosmickou loď, která by ho využila pro pilotované lety, ale to bych od nich chtěl moc. Oni budou vydávat za převrat když budou vozit turisty do 80,1 km, aby jim mohli říkat astronauti.

  • KarelTv napsal:

   Hm, a naco jako další kosmickou loď ??? USA mají Orion, Dragona a Starliner. Úplně by stačilo kdyby New Glenn mohl vynášet Orion, to je v současnosti nejlepší a plně dostačující loď, akorát by mohla mít větší servisní modul s více palivem. SPACEX má výborného Falcona, ale věřím že spíš bude dřív hotový Glenn než to co předvádí SPACEX se Starshipem, pokud ho vůbec někdy dokončí. Ten mediální cirkus mi příjde přehnaný v porovnání s BO.

   • Mike napsal:

    Prosím Vás co to povídáte? Spočítejte si roky, jak dlouho se plánuje New Glenn vs SHS(Starship). Vývoj SpaceX je neuvěřitelně rychlý, Starhopper s funkčním motorem a miliarda zkušeností z F9. Bohužel BO nemá zatím vubec nic. A nezkoušejte něco psát o New Sheppardom – jo hezký, ale asi jako modýlek letadýlka proti skutečnéhmu letadlu. Sice Vám modelář řekne, že aerodynamika atd je stejná, ale skutečná realita postavit něco mnohem většího je úplně jinde..

    Já nevím nebo si porovnejte mototy Raptor a BE-4. Raptor docela tiše vzniknul a má za sebou desítky dlouhých zážehů a je instalován na Starhopper. A co víme o BE-4? Že bude 2x větší asi i 2x těžší a přitom asi finálně slabší než Raptor? Dále to že má za sebou 10 sec zážeh a že to vypadá asi dobře…

    A tím, že byste vynášel Orion na New Glen jste dokázal to, že si nenajdete ani základní informace o nosnosti. New Glenn – tah 17MN, max 45tun a pořád zcela neexistující raketa a Falcon Heavy tah 23MN a 64tun na LEO. A celá sestava s Orionem váží víc jak 45tun bez nutného „mezikroužku“ pro jinou raketu(průměr), takže by s ni Glenn nikam nedoletěl a i F.Heavy by měl problém… A doufám, že něco nenapíšete o 3 stage New Glenn, protože ta tímhle tempem ani nikdy nebude… fascinuje mě jak někdo opovrhá vývojem v SpaceX… Bezof mě nedávno naštaval svým výrokem proti Spx. A opravdu kdo ví kdy poletí NG, možná už pomalu bude startovat SHS a to je někde uplně jinde než NG od BO…

 3. ixb1 napsal:

  Na aktuálních stránkách BO není jediná zmínka o tom,že by měla existovat nějaká další verze NG než 2stupňová.

 4. Vladimír Todt napsal:

  Přijde to jenom mně, že se BO tak nějak spíše „plazí“. Upgrade videa New Glenn už mají to jo. Dle původních plánů už měli v subskokanovi skákatse zákazníky a stále nic. Hmmm.

  • Malky napsal:

   Není to jen dojem, je to jejich oficiální modus operandi. Jejich současný byznys model je takovvý, že Bezos ročně prodá akcie Amazonu za miliardu dolarů a tím bude financovat BO. A tenhle model je udržitelný pro následujících sto let. Jsou tak fundamentálně odlišní od ostatních komerčních firem i vládních agentur, které potřebují viditelné výsledky a produkty, aby přežily. Jestli je to dobře nebo špatně těžko říct, ale osobně si myslím, že mít řadu odlišných organizací s odlišným přístupem nemůže být na škodu.

   • Vladimír Todt napsal:

    Vidím to asi podobně:
    1. SpaceX – šéf a majitel vizionář, má cíl k jehož splnění potřebuje i vedlejší aktivity (např. Starlink a univerzální „kosmický kamión“) x BO majitel a šéf se spíše víc tímto baví.
    2. SpaceX nemá zajištěno financování – potřebuje výsledky a v průběhu vydělávat a co se dá reinvestovat + maximální optimalizace přímo v praxi – motivace = vyšší tempo a výsledky – spojeno s bodem 1. x BO zajištěno financování, takže „pohoda“.

    Jestli je to lepší. ? BO hrozí, že současně s prvními starty NG bude SpaceX testovat první verze orbitálních prototypů SHS. Pokud se ale tiše přidá k ULA apod. i přes dodávky motorů, tak může být rel. v klidu. Lobbing a kontakty má.

   • Mário napsal:

    No ak chce SpaceX úspešne prežiť a dokončiť vývoj SHS potrebuje čo najskôr vyrobiť prvotné verzie SHS. Ktoré začnú generovať zisk a zafinancuju ďalší vývoj SHS. Jedine SHS bude schopná rýchlo vybudovať starlink. Potrebujú dostať hore ohromné množstvo satelitov a na Falconoch by to bolo ekonomicky nemožné. Môžu SHS financovať aj z vlastného ale to by trvalo roky. Momentálne sa trh ešte nestihol prispôsobiť tempu SpaceX a družice sa stále vyrábajú slimačím tempom. A keďže konkurencia je skoro žiadna firmy vyrábajúce družice zatiaľ nejavia veľkú snahu na zmenu.

   • tycka napsal:

    “ družice sa stále vyrábajú slimačím tempom.“
    A opravdu to vadí – neodpovídá to náhodou jen současné poptávce po satelitech při zachování jejich spolehlivosti o doby života.

   • Mário napsal:

    To je to zastaralé myslenie pretože družice sa vyrábajú na takú dlhú službu pretože bolo ich vynesenie extra drahé. Ale než dosluzia sú mimoriadne zastaralé. Keďže majú slúžiť tak dlho vo vesmíre musia sa používať drahé materiály takže musia slúžiť čo najdlhšie. Aj na družice sa dá uplatniť masová výroba a cena by mohla riadne klesnúť. Lenže pochybujem že bežné firmy sa do toho pustia. Všetko sa dá lenže prečo sa snažiť ak konkurencia neponúkne nič naviac ako vy? Vedecké družice sú samostatná kategória pretože sú vždy špeciálne ale bežné telekomunikačné sa veľmi nelíšia. Proste tu chýba poriadna konkurencia.

  • KarelTv napsal:

   Nepříjde mi že by se „plazili“ v porovnání se SPACEX. Ti měli rychle první F9 a nákladního Dragona. Ale než to dotáhli k prvnímu přistání stupně, taky to trvalo. Kdežto BO jde rovnou na těžký znvupoužitelný nosič. Koneckonců úspěšně poprvé se stupněm přistál BO a nikoli SPACEX, byť to měli o něco lehčí – neměli tak náročnou trajektorii letu.

   • Mirek S. napsal:

    “o něco lehčí”? No myslím, že teda o dost lehčí. Vždyť to je jak porovnávat brzdící výtah (BO) a projektil z houfnice ( v případě SpX ).

   • Vojta napsal:

    Ano, ale ta zásadně rozdílná část (sestup atmosférou a zpomalení) SpaceX moc problémů nedělala. Potíže měli s dosednutím, kde byly dva zásadní rozdíly: Dosednutí na plošinu je náročnější, protože se houpe a Merlin není tak dobře řiditelný motor jako BE-3 (Merlin 1D se dá přiškrtit na 50 % tahu a BE-3 na 10 %). Roli hraje i velikost stroje a rezervy paliva, takže to BO opravdu měli výrazně snazší, ale srovnávat New Sheparda s výtahem už trochu zavání znevažováním práce jejich týmu.

   • Mirek S. napsal:

    To jsem použil jen jako obrazný popis rozdílnosti situací a trajektorií. Netřeba brát vše doslovně.

   • Fantišek napsal:

    🙂 srovnáváte návrat Blue Sheparda s návratem Falconu 9 ? Tak si tyto dva stroje postavte vedle sebe.

   • Radoslav Karásek napsal:

    Presne tak, viď napr. tento obrázok.
    https://pbs.twimg.com/media/CW3tIuDW8AASjKe.jpg

    Porovnáva sa neporovnateľné. A celkovo inak nerozumiem, prečo musia vkuse vznikať diskusie na tému „čo je lepšie“, „kto je lepší“, „ktorá firma je lepšia“. A je to vo všetkom, od porovnávania firiem, ktoré vyrábajú smartfóny až po futbalové kluby (kde to má aspoň logiku, takéto porovnávania)

   • Samo2 napsal:

    To čo spravila BO s New Sheppardom spravila SpaceX už v 2012 s Grasshopperom, len s tým že memohli na to dať nálepku že to bolo vo vesmíre. Prvý krát SpaceX vertikálne pristál na vodu s raketou ktorá urýclila náklad a horý stupeň už v 2014. BO existuje už od roku 2000 SpaceX bola založená až v 2002.

   • KarelTv napsal:

    Přeci víte že Grasshopper určitě neměl všechny ty systémy jako Sheppard, řízení sestupu aerodynamickými prvky, složitější navádění, vyklápění noh, atd. To testovali až na F9. BO to taky museli nějak zkoušet, akorát se kolem toho nedělal takový humbuk.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.