sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Electron vynáší testovací družici

Raketa Electron už prošla testovacími misemi, zažila i svůj komerční let a nyní by se měla pokusit o další prvenství – poprvé totiž vyráží na vyhrazenou misi. Až doposud byly její mise sdílené – raketa vždy vynášela několik menších družic (cubesatů), které se o místo na raketě dělily. Firma RocketLab však nabízí kromě sdílených i vyhrazené starty, kdy Electron vynese jediný náklad na požadovanou dráhu. Stopadesátikilová družice R3D2 od agentury DARPA (Agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty) bude umístěna na dráhu, která je vůči rovníku skloněna o 39°. Jde o technologický demonstrátor, který má ověřit fungování antény, která startuje složená a ve vesmíru se rozloží na průměr dva a půl metru. Startovní okno se otevře dnes ve 23:30 SEČ.

Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 23:15 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Ve vloženém okně naleznete i záznam vysílání, který by měl být k dispozici zhruba dvě hodiny po ukončení přenosu, děkujeme za pochopení.

EDIT 0:20
Dnes se nepoletí! Pozemní tým narazil na problém s vysílačem pro přenos videa. Nejde o prvek, který je nezbytný k letu, ale firma chce porozumět příčině jeho nezvyklého chování. Dnešní pokus o start byl tedy odvolán a nový termín startu se teprve dozvíme. Děkujeme všem, kdo tu s námi chtěli čekat.

EDIT 0:15
Začátek oficiálního přenosu se posunul na 0:25 SEČ, což znamená, že firma posouvá start (přenos má začít 20 minut před startem. Náš přenos tedy začne také později  momentálně zřejmě v 0:30.

EDIT 20:05
Start se odkládá o 66 minut, tedy nejdříve na zítřek 0:36 SEČ. Přenos by měl začít v 0:20. Důvodem je COLA (Collision On Launch Assessment) – zjednodušeně řečeno by se mělo startovat v době, kdy nehrozí srážka s jinými družicemi nebo s ISS.

Zdroje informací:
https://www.rocketlabusa.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/C_0BGTYUIAARDuL.jpg:orig

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Radoslav Karásek
Radoslav Karásek
5 let před

Ten odkaz „klikněte sem“ hádže na záznam Sojuzu

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Radoslav Karásek

Díky za upozornění.

Radoslav Karásek
Radoslav Karásek
5 let před

A joo :(.. tak sa vraciam k práci

Vladimír Todt
Vladimír Todt
5 let před

U RocketLab již dle statistických zkušeností dopředu počítám s odkladem v den startu na pozdější termín a koukám, že se toho stále „drží“. 🙂

https://kosmonautix.cz/2019/03/24/zive-a-cesky-electron-vynasi-testovaci-druzici/