sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

NGA

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Pokročilá armádní komunikační družice WGS-10

Už dnes ve 23:56 SEČ se otevře startovní okno rakety Delta IV, které trvá do zítřejších 2:05, přičemž meteorologové dávají startu pravděpodobnost 80% – hrozí pouze izolované srážky. Pokud by se start odložil o 24 hodin, budou již podmínky horší, protože se nad centrální Floridu přesune studená fronta. To by znamenalo, že pravděpodobnost dobrého počasí klesne na 40 %. Nákladem je družice WGS-10 (desátý exemplář systému Wideband Global SATCOM) pro americké letectvo. Družice vyrobená firmou Boeing se má připojit k síti družic na geostacionární dráze, které zajišťují utajenou i nešifrovanou komunikaci včetně přenosů videa pro americkou armádu a její spojence po celém světě. Díky palubnímu vybavení zvládne WGS-10 zajistit vysokou datovou propustnost v pásmu X a Ka, přičemž se počítá se životností 14 let. V tomto článku najdete vložené okno přehrávače přímého přenosu i další informace o startu včetně animace očekávaného průběhu.

EDIT: Start se posouvá na 0:11 SEČ.

EDIT 2: Startovat by se mohlo v 0:52 SEČ.

EDIT 3: Náklad je momentálně v NO GO stavu. Nevíme, zda bude vybrán nový termín startu, nebo zda se dočkáme odkladu o 24 hodin.

EDIT 4: Náklad je opět v GO stavu. Nový termín startu je 1:26 SEČ.

Devět předešlých družic systému WGS letělo na raketách od ULA – první dvě v letech 2007 a 2009 na Atlasu V a zbylých sedm obsloužily Delty IV. Start Delty s WGS-10 byl původně plánován na 13. března, ale došlo k dvoudennímu odkladu, který měl „umožnit dodatečné řešení některých náznaků, které nebyly v normě“.

Ukládání aerodynamického krytu s WGS-10 na Deltu IV.
Ukládání aerodynamického krytu s WGS-10 na Deltu IV.
Zdroj: https://farm8.staticflickr.com

Společnost ULA v letošním roce vypustila zatím jen jednu raketu – 19. ledna se z Vandenbergovy základny vydala do vesmíru těžkotonážní Delta IV Heavy na tajnou misi NROL-71. Pro floridský kosmodrom půjde o třetí start v letošním roce.

Raketa vysoká 66 metrů zamíří po zážehu směrem nad Atlantik a kromě centrálního stupně s kryogenním palivem (kapalný kyslík a vodík) ji poženou i čtyři urychlovací bloky na tuhé pohonné látky od firmy Northrop Grumman, které se odhodí zhruba minutu a půl po startu. Následně dojde k odhození aerodynamického krytu a v čase 3:55 po startu se stupeň centrální vypne. Jen o pár sekund později dojde k jeho odhození a ke slovu se dostane motor RL10B-2 na horním stupni.

Jeho první zážeh bude trvat zhruba čtvrt hodiny a usadí celou sestavu na dočasné parkovací dráze. Restart přijde v čase 29:29 po startu a tento druhý zážeh vytáhne apogeum (nejvzdálenější bod oběžné dráhy kolem Země) do výšky zhruba 44 000 kilometrů. Po vypnutí motoru přijde čas na oddělení šestitunové družice WGS-10, které je plánováno na čas 36:50 po startu. Níže přiložená animace ukazuje všechny důležité fáze letu.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://farm8.staticflickr.com/7891/46391328835_c1c9a19813_k.jpg
https://farm8.staticflickr.com/7873/46391329405_5e1e6ec894_k.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Robert
Robert
6 let před

Popravde „pekelný“ štart by Delta 🙂
Vďaka za prenos.

PS: Ten „večný olympijský oheň“ pri rampe, čo to je?
Nejaké spaľovanie odpareného paliva?

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.