Sluneční soustava na území USA

solar-system-728x333

Spojené státy americké (následovník části britských, francouzských a španělských kolonií v Severní Americe) jsou z pohledu Evropy mladou zemí. Jsou zemí přistěhovalců, kteří si do nové vlasti přinášeli mimo svých zvyků i důvěrně známá pomístní jména. Mnoho míst v USA tak nese nebo nesla jména evropských měst nebo území, někdy doprovozená přívlastkem New – Nova – Nový (např. New York, Nieuw Amsterodam ve státě New York, Paris v Texasu, New Orleans / La Nouvelle – Orléans v Louisianě, Berlin v New Hampshire, Prague v Oklahomě, Madrid v Iowě atd.), křesťanských svatých – zejména v oblastech španělské kolonizace (San Francisco, San Bernardino, Santa Clara apod.), objevitelů, prvních osadníků či vlastníků nebo překladem či zkomolením původních indiánských názvů. Některá jména jsou sentimentální, romantická nebo čistě marketingová. Několik míst a měst je spojeno s americkým kosmickým programem – u některých dokonce stačí říci nebo napsat jejich jméno a kosmofandům je hned jasné, o co se jedná (třeba Canaveral, Vanderberg, Boca Chica, Wallops – abych zůstal jen u kosmodromů).

V tomto článku bych se chtěl zastavit u jmen měst (i některých dalších útvarů) stejných jako u objektů sluneční soustavy. Je zajímavé, že z velké části nebyly pojmenovány podle vesmírných objektů, ale spíše podle jejich inspirací. Určitě se nebude jednat o vyčerpávající souhrn, ale spíše o soubor lehce nalezitelných informací. Pokud se naskytlo více míst stejného nebo podobného názvu, vybral jsem některá z nich, a pokud to bylo možné, zaznamenal jsem i okolnosti jejich vzniku a pojmenování. U některých z nich zmiňuji i dohledatelné místní zajímavosti.

Slunce – Sun

Sun_City,_Arizona

Sun_City,_Arizona
Zdroj: NASA, OLI https://en.wikipedia.org/File:Sun_City,_Arizona.jpg

Sun City v Arizoně – první z rentiérských „Slunečních“ měst, otevřené developerem Delbertem Eugenem Webbem v r. 1960. (Následovaly Sun City West, Sun City Grand, Sun City Anthem a Sun City Festival.) Sun City bylo založeno na místě opuštěného zemědělského osídlení Marinette podél dráhy Santa Fé. V Sun City žilo v roce 2010 více než 37 000 osob, z 98 % bílí, jen 0,4 % děti do 18 let a téměř 80 % starší 65 let. Medián věku byl 75let. Celkem žilo v těchto slunečních městech kolem 100 000 osob.

Tradičnější vesnice Sun patří do širší oblasti New Orleans v Louisianě. Podle sčítání v roce 2010 měla 470 obyvatel.

Sun Valley horské lázeňské městečko ve státě Idaho ležící ve výšce 1800 m n.m., blízko města Ketchum v údolí řeky Wood River. Žije zde asi 1 400 obyvatel. V okolí jsou sjezdovky z hor Bald Mountain (2 790 m n. m.) a Dollar Mountain (2 023 m n. m.), které jsou považovány za jedny z nejlepších lyžařských terénů v USA.

Mimo to existují místo Sunrise na Floridě v metropolitní oblasti Miami a Sunset Boulevard, což je třída (ulice) v centrální a západní části Los Angeles.

Merkur – Mercury

Mercury Base Camp

Mercury Base Camp
Zdroj: Federal Government of the United States – https://en.wikipedia.org/ Nevada Site Office

Mercury je uzavřené město v Nevadě, asi 100 km SZ od Las Vegas. Bylo budováno od r. 1950 jako Base Camp Mercury pro ubytování pracovníků, kteří obsluhovali testy atomových zbraní a sondážních raket v okolních testovacích oblastech. V 60. letech zde žilo na 10 000 lidí. Po ukončení testů počet obyvatel klesal až na současných cca 500.

Další Mercury je v Texasu. Jedná se o nesamostatné osídlení nejbližší geografickému středu Texasu. Osídlení bylo založené v roce 1904 u železnice a stalo se překladištěm dobytka.

Potom je ještě Mercury v Alabamě – to je jen místo SV od Huntsville, v blízkosti Železničního muzea Severní Alabamy.

Venuše – Venus

Venus Cementery

Venus Cementery
Zdroj: https://www.findagrave.com/venus-cemetery

Město Venus v Texasu bylo založeno na konci 80. let 19. století na místě známém jako Gossip developerem J. C. Smythem, který jej pojmenoval podle dcery místního doktora. Město bylo položeno na železničním uzlu a zpočátku se rychle rozvíjelo. Po krizi ve 30. letech klesl počet obyvatel na 200. V poválečném období město postupně rostlo až na 900 v roce 2000. V současnosti má téměř 3 500 obyvatel – to souvisí s rozvojem Metroplexu (metropolitní oblasti Dallas – Fort Worth).

Venus v Arkansasu je neaktivní obec v Madisonu, v roce 2010 měla 244 obyvatel. Je zde zachovalý hřbitov – Venus Cementery – viz foto vstupní brány.

Další Venuše jsou ve státech Florida, Kentucky (u Brém je také jezero Venus), Missouri, Nebraska, Oregon a Pennsylvania.

Země – Earth

JollyGreenGiant_BlueEarth

JollyGreenGiant_BlueEarth
Zdroj: https://www.google.com

Earth City je komunita v St. Louis, Missouri blízko řeky Missouri v blízkosti Lambertova mezinárodního letiště.

Earth v Texasu je malé zemědělské městečko v západní části státu. V r. 2010 mělo něco málo přes 1000 obyvatel. Earth bylo založeno Willamem E. Halsellem v roce 1924. Původně se jmenovalo Fairlawn, ale po roce se podle návrhu obyvatel přejmenovalo, protože Fairlawn již v Texasu existovalo.

Město Blue Earth v Minnesotě bylo založeno v roce 1856. Leží na soutoku východní a západní větve řeky Blue Earth – z dakotského pojmenování „Mahka-to“ (Modrá země) pro černomodrou barvu jílů, které se nacházely na březích této řeky. V roce 2010 mělo město 3 350 obyvatel. V jeho blízkosti probíhá mezistátní (Interstate) dálnice č. 90 a místo, kde se v roce 1978 setkaly pracovní čety ze západu a východu – na památku je zde položen „zlatý“ pás betonu. Ve městě je socha maskota sterilovaného hrášku „Jolly Green Giant“.

Dále ještě existují Black Earth ve Wisconsinu, White Earth v Minnesotě a v Marylandu a Middle Earth v Marylandu.

Měsíc – Moon

Moon Township (obec Moon) v Pennsylvanii, leží cca 19 km SZ od Pittsburgu a patří do jeho metropolitní oblasti, je umístěno poblíž mezinárodního letiště. V obci je Měsíční park. Podle sčítání v roce 2010 zde žilo více než 24 000 obyvatel. Jméno bylo pravděpodobně odvozeno od srpkovitého tvaru zákrutu řeky Ohio.

Half Moon (česky – měsíční čtvrť) je místo v Severní Karolině s více než 6 500 obyvateli v roce 2000. Je to část Jacksonvillu.

Další Halfmoon s více než 21 000 obyvateli v roce 2010 je ve státě New York u řeky Mohawk. Zformoval se v roce 1788 a krátce se jmenoval Orange, od roku 1820 je to opět Halfmoon.

Našel jsem dvě hory Half Moon Mountain – jednu v Arkansasu (393 m n. m.) a jednu ve Wyomingu (2652 m n. m.). Mimo to je ještě hora Half Moon Hill (1374 m n. m.) v Montaně.

V USA existuje také více míst se jménem Moonshine a také se jménem Moonstone.

Meteor – Meteor

Meteor City je pozůstatkem kdysi populárního obchodního místa na staré US Route 66 v centrální Arizoně nedaleko Winslowu. Meteor City, navzdory svému jménu nikdy nebylo městem. V roce 1938 zde byla postavena benzínka, a v roce 1941 obchod. Po roce 1990 byly neprodejné nemovitosti opuštěny. 10 km odtud je snad nejzachovalejší meteorický kráter – Meteor /Barringer/ Crater (1 200 m napříč a 170 m hluboký), který vznikl asi před 50 000 lety po nárazu Ni-Fe meteoritu.

Mars – Mars

Spaceship Mars

Spaceship Mars
Zdroj: https://en.wikipedia.org/File:SpaceshipMarsPA.jpg

Komunita Mars (Mars borough) je v Pennsylvanii. Je tam populární upoutávka u silnice – marsovská kosmická loď „Spaceship“ nebo také „Flying Saucer“. Nachází se zde také historická železniční stanice na již nefunkční trati Pittsburg & Western.

Obydlené místo Mars v Kalifornii leží v Mohavské poušti ve výši 1000 m nad mořem v blízkosti města duchů po těžbě zlata a náleží k Observatoři Goldstone (Goldstone Deep Space Communications Complex – GDSCC), která je provozována NASA JPL. Komplex antén zahrnuje Pioneer Deep Space Station (aka DSS 11), která je Národní historickou památkou (U.S. National Historic Landmark).

Další Mars je v Texasu. Je to opuštěné místo, kde zůstal jen kostel Pleasant Ridge Church, který byl spolu se školou založen v roce 1871. Osídlení bylo založeno bratry Johnem a Henry Marrsovými. Bylo zde několik obchodů a v roce 1891 byla otevřena pošta, která měla jako označení místa „Acme„, v roce 1898 byla přejmenována na „Mars“ – ta byla uzavřena v roce 1907. Počet obyvatel klesal na 100 v roce 1915 a 50 v roce 1945.

Ceres – Ceres

Whitmore mansion

Whitmore mansion
Zdroj: http://cereswhitmoremansion.com/mansion.jpg

Ceres je zemědělské město s cca 45 000 obyvateli (2010) v Kalifornii v San Joaquin Valley – podél státní silnice 99. Za zakladatele města je pokládán Daniel C. Whitmore, který si zde s rodinou vystavěl dům v roce 1870. O názvu jsem se nic nedočetl, ale vzhledem k tomu, že Ceres je římská bohyně úrody, dá se dobře odvodit. Dům – Whitmore Mansion – se zachoval a byl restaurován, od roku 2005 patří městu a konají se zde koncerty a svatby. Během 10 let mezi roky 2000 – 2010 se zvýšil počet obyvatel přibližně o 10 000 (a zastoupení hispánců z jedné třetiny na více než polovinu) a nyní Ceres v podstavě splývá s větším městem Modesto.

V Ceresu v Alleghenách ve státě New York je historická dvoutřídní škola, která je zaznamenána v U.S. Národním registru historických míst. Byla vybudována v roce 1855 a v roce 1893 byla doplněna o italské klasicistní prvky a o prvky britského stylu královny Anny. Ceres je součástí města Genesee.

Další Ceresy jsou v Georgii, Iowě, Oklahomě, Virginii, Washingtonu a v Západní Virginii.

Pallas – Pallas

Pallas je obydlené místo v obci Washington v Pennsylvanii. Je zde mennonický kostel (mennonité jsou anabaptisté, následovníci učení Menno Simonse – Simonszoona z Frýslandu, kněze, který žil na přelomu 15. a 16. století).

Pallas v Utahu je nedaleko Salt Lake City.

Juno – Juno

Celestial Railroad Locomotive

Celestial Railroad Locomotive
Zdroj: https://www.juno-beach.fl.us/

Město Juno Beach je komunitou s přibližně 3 200 obyvateli v roce 2010. Juno Beach patří do oblasti Palm Beach. Město bylo rozměřeno v roce 1948 a bylo pojmenováno po římské bohyni, manželce Jupitera. Leží na jih od města Jupiter na Floridě. Již koncem 19. století zde byl dopravní terminál ze severu na jih Floridy s názvem Juno. Dráha byla známa pod názvem „Celestial Railway“ (Nebeská železnice).

Vesta

Vesta je malé městečko s 319 obyvatel v roce 2010 v Redwood county v Minnesotě. Město bylo rozměřeno v roce 1899 a bylo pojmenováno po římské bohyni rodinného krbu. Počet obyvatel je od 20. let 20. století poměrně stabilní.

Iris – Iris

Iris je komunita v jižní Kalifornii u železnice Southern Pacific Railroad 13 km SV od města Calipatria, ve výšce 25 m n. m.

Flora – Flora

City of Flora v Ilinois bylo založeno Samuelem Whitem a Ethelredem Nixonem v roce 1854. V roce 2010 mělo 5 000 obyvatel.

Flora v Indianě měla v roce 2010 2 000 obyvetel. Tato komunita je součástí města Lafayette. Pošta zde byla založen v roce 1873. Tato Flora byla pojmenována po svém zakladateli, Johnu Flora (Florovi).

Flora v Mississippi byla pojmenována po jednom z prvních usedlíků, Flora Mann Jonesovi. Podle sčítání roku 2010 zde žilo 1 500 obyvatel.

Jupiter – Jupiter

Jupiter lighthouse

Jupiter lighthouse
Zdroj: https://www.google.com

Jupiter je město na Floridě u Palm Beach. Podle sčítání v roce 2010 mělo město přes 55 000 obyvatel. V roce 2018 bylo město společností WalletHub zařazeno jako 12. nejlepší plážové město v USA a 9. nejšťastnější pobřežní město USA. Vznik názvu je vysvětlován řadou neporozumění. Město leží v oblasti, kde žili indiáni kmene Hobe. Španělé, kteří se s nimi setkali nejdříve, jejich jméno zřejmě vyslovovali chobe, což kartograf, který kreslil první mapu to zapsal jako Jove a do další mapy to další kartograf přepsal jako Jupiter (asi se mu nelíbila zkrácená verze jména tohoto boha). Symbolem města je maják z roku 1860. Východně od něj je ostrov Jupiter, který se táhne hodně na sever.

Další Jupiter je nesamostatné obydlené místo v Kalifornii, poblíž města Sonora.

A ještě další Jupiter je nesamostatné obydlené místo v Severní Karolině, součást obce Weaverville, severně od města Asherville. V okolí Jupiteru je na 130 míst těžby, z toho 4 do současnosti aktivních. Těžil se zde hliník, baryum, chrom a měď.

Troja (Trojané) – Troy

Troy City v Michiganu je lokalizováno na předměstí Detroitu. V roce 2010 mělo téměř 81 000 obyvatel. V roce 2008 se město Troy umístilo na 22. místě mezi nejlepšími místy k životu v USA („Best Places to Live“ – CNN Money). Tato Trója je kancelářskou a nákupní destinací Detroitu. První zmínky o místě Troy jsou z roku 1819. Za zakladatele sídla jménem Troy Corners o několik let později je považován místní politik Johnson Niles.

Uncle Sam want you

Uncle Sam want you
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/File:Unclesamwantyou.jpg

Troy ve státě New York leží na východní straně řeky Hudson. Spolu s blízkými městy Albany a Schenectady tvoří region zvaný Capital District. Podle sčítání lidu v roce 2010 zde žilo více než 50 000 lidí. Moto města je Ilium fuit. Troja est (Ilium bylo, Trója existuje). Tato Troja byla založena na místě, kde žili Mohykáni. Po holandském osídlení zde byli od roku 1664 angličané. V roce 1777 zde byla založena vesnice Vanderheyden, později známá jako Ashley’s Ferry, jejíž obyvatelé v roce 1789 hlasováním přijali jméno Troy. Roku 1816 se tato Trója stala městem. Za války 1812 místní řezník Samuel Wilson zásoboval milice a armádu masem baleným v sudech se značkou U.S., kterou v žertu vojáci četli jako Uncle Sam, tak se tato Troja stala domovem personifikace vlády USA.

Další Troja leží v Ohiu, 31 km severně od Daytonu. Podle sčítání 2010 zde žilo 25 000 osob. V této Troy se koná první týden v červnu Jahodová slavnost.

Saturn – Saturn

Saturn City, Kalifornie

Další Saturn je komunita v Indianě na západním okraji Fort Wayne, kde mezi lety 1857 a 1900 byla i pošta.

V Texasu je město duchů Saturn, které se původně jmenovalo Possum Trot. Mezi lety 1902 a 1914 zde fungovala pošta, již pod jménem Saturn (snad proto, že pošťáci rádi zachovávali dekorum – význam původního názvu si najděte sami). Snad zde žije stále ještě asi 15 lidí (jako po většinu 20. století).

Uran – Uranus

Uranus pit stop

Uranus pit stop
Zdroj: https://media-cdn.tripadvisor.com/largejpg.jpg

Horský hřeben Uranu (Uranus ridge), spolu se štítem Uranu (Uranus Peak – 1503 m n. m.), jsou severně od místa Prichard v Idaho a východně od Grizzly Mountain (1800 m n. m.). (Mj. několik desítek km odtud je město Moskva – Moscow.)

Uranus pit-stop v Missouri na Route 66. Velmi oblíbené odpočinkové místo. Někteří návštěvníci se smáli po celou dobu pobytu. Smáli se dokonce, i když odjížděli. (Nepíší, jestli radostí nebo sarkasticky.) Pouťovou atrakci Side show museum byste si měli, podle recenzentů odpustit, je to jen plýtvání penězi.

Neptun – Neptune

Správní oblast Neptune Township ve státě New Jersey, kterou v roce 2010 obývalo téměř 28 000 lidí, byla vyčleněna z oblasti Ocean v roce 1879. Z části oblasti bylo vytvořeno město Neptune City.

Další Neptuny můžeme najít v Iowě, Ohiu, Tennessee, Západní Virginii a ve Wisconsinu.

Pluto – Pluto
Pluto, Texas – město duchů s 15 obyvateli v r. 2000. Mělo poštu od r. 1894 do r. 1905. Nejvíce zde žilo 300 osob. Pojmenováno bylo po bohu podsvětí (Plútón – Hádés).

Další Pluta najdete v Mississippi a v Západní Virginii.

Charón – Charon

Komunita Charon (vyslovováno prý také francouzsky jako „Charogne“ – šaroň) je lokalizována SZ od New Orleans ve státě Louisiana.

Ultima – Ultima Thule

Ultima_Tower

Ultima_Tower
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/File:Ultima_Tower.jpg

Ultima Tower je hypotetická obytná věž vysoká 2 míle (3,2 km), o průměru při základně 6000 stop (1,8 km), kterou pro oblast San Franciska v roce 1991 navrhl Eugen Tsui. Ve věži o 500 patrech by mělo žít až 1 milión lidí. (Eugen Tsui zřejmě nečetl Dům o tisíci patrech českého autora Jana Weisse.)

Thule – Ultima Thule

Thule_Air_Base

Thule_Air_Base
Zdroj: https://en.wikipedia.org/Aerial_Picture_Of_Thule_Air_Base.jpg

Thule je americká letecká základna nacházející se až v severozápadním Grónsku (Pituffik airport). Předpokládám určitou míru exteritoriality, proto sem Thule zařazuji. Jedná se o nejsevernější základnu ležící ve vzdálenosti 1207 km severně od severního polárního kruhu a 1524 km od Severního pólu. Severně od Thule je Wolstenholmský fjord – jediné místo na Zemi, kde se stýkají (slévají) čtyři aktivní ledovce – Salisbury, Chamberlin, Knud Rasmussen a Harald Moltke. Na vlastní letecké základně je umístěna mj. 21. vesmírná letka USAF, která provozuje globální síť senzorů pro výstrahu proti raketám, dohled a dozor nad „provozem“ ve vesmíru – v blízkém okolí Země – pro North American Aerospace Defense Command (NORAD) a pro Air Force Space Command (AFSPC). Je zde umístěna 12. vesmírná eskadra (12 SWS), které je odpovědná za včasné varování proti balistickým raketám a také část 23. eskadry vesmírných operací (patřící pod 50. vesmírnou letku), součást globální sítě satelitního sledování.

Mimo to je po objektech sluneční soustavy pojmenována řada ulic. Např. v kalifornském městě Union je kolem parku Contempo ulice Planet Circle, Saturn Way, Lunar Way, Uranus Drive apod.

Zdroj informací: https://senselist.com/
https://en.wikipedia.org/ – stránky jednotlivých míst

Zdroj obrázků: https://en.wikipedia.org/File:Sun_City,_Arizona.jpg
https://en.wikipedia.org/File:NTS_-_Mercury.jpg
https://www.findagrave.com/venus-cemetery#view-photo=12498619
https://www.google.com/search?q=jolly+green+giant
https://upload.wikimedia.org/SpaceshipMarsPA.jpg
http://cereswhitmoremansion.com/mansion.jpg
https://www.juno-beach.fl.us/
https://www.google.com/search?q=jupiter+lighthouse
Zdroj: https://media-cdn.tripadvisor.com/largejpg.jpg

https://en.wikipedia.org/Ultima_Tower.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/Aerial_Picture_Of_Thule_Air_Base.jpg

 

 

 

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

10 komentářů ke článku “Sluneční soustava na území USA”

 1. JardaM napsal:

  Po Měsíčních stromech další skvělé „nekosmonautické“ počtení.
  Díky.

 2. Tomas Mik napsal:

  Dekuji za clanek,netusil jsem ze se v americe vyskytuje tolik mist pojmenovanych po planetach,trpaslcich planetach a planetkach.

 3. Jiný Honza napsal:

  To muselo dát příšernou práci. A přitom taková blbost, co?

 4. Karel napsal:

  Trochu vic bych napsal o tom Meteoru. Je u nej totiz uzasny Meteor Crater – nejzachovalejsi impaktni krater na svete.

 5. Jakup napsal:

  K tomu Uranu. Chápu proč se smáli. U výjezdu je totiž cedule “Thank you for picking Uranus”.

 6. Yokotashi napsal:

  Possum trot bude patrne misto, kde behaji possumove.

  Kdyz jsem dostatecne douhlo hledal, tak jsem nakonec narazil i na jeden potencialni vyznam u ktereho si nejsem jist, zda jde pouzit v jednotnem tvaru, ale umim si predstavit, proc si ho mame najit sami. Ovsem k jeho potencialni relevanci bych dodal, ze se mi predtim povedlo vysvetlit vyznam tak, ze se tam vyskytuji possumove, kteri jsou Trockisti a possumove, kteri delaji domaci ukoly z ciziho jazyka tak, ze prelozi anglicky original slovo po slovu.

  Tak nevim.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.