Roskosmos zrušil dohodu na stavbu rampy raket Angara

Nová rodina ruských raket čelí dalšímu problému – tentokrát je spojen se stavbou startovní rampy na kosmodromu Vostočnyj. Absence této rampy představuje pro ruské naděje na návrat na komerční trh nosičů významnou překážku. Státní korporace Roskosmos totiž zrušila dohodu s firmou PSO Kazaň, která měla stavbu zajistit. Kontrakt na vývoj druhé fáze nového kosmodromu obsahující i rampu pro rakety Angara byl přitom po mnoha odkladech podepsán vloni na podzim. Zástupce premiéra, Jurij Borisov, který má v ruské vládě na starosti kosmický a obranný program, oznámil tuto novinku 23. ledna po schůzce s premiérem Dmitrijem Medveděvem, kde se řešily finanční problémy Roskosmosu. Medveděv zmínil právě Vostočnyj jako příklad špatného managementu. Pouze pět z devatenácti zařízení byly na Vostočném oficiálně dokončeny v rámci první fáze před uzávěrkou. Setkání za zavřenými dveřmi skončilo vystoupením Borisova před novináře. Zástupce premiéra oznámil, že zrušení kontraktu na rampu raket Angara přinese nejméně půlroční zpoždění, ve výsledku by se celkové dokončení mohlo odložit i o dva roky.

Tento snímek kosmodromu Vostočnyj pořídila ruská družice Resurs-P 27. prosince 2018.

Tento snímek kosmodromu Vostočnyj pořídila ruská družice Resurs-P 27. prosince 2018.
Zdroj: http://www.russianspaceweb.com

Nemějme falešné naděje. Nikdo nebude schopný to postavit do roku 2021,“ uvedl Borisov a dodal: „Po žonglování s hlavními dodavateli se termínový limit posouvá za rok 2021, ale mělo by to být nejpozději v roce 2023. Jinak by došlo k desynchronizaci s vývojem raket. Ty by byly připravené, ale neměly by odkud startovat.“ Borisov dále zmínil raketu Angara-5M, která měla na komerčním trhu nahradit nosiče Proton. Tato raketa potřebuje novou rampu a zázemí pro zpracování velkých nákladů, aby mohla konkurovat ostatním raketám. Současná rampa pro Angary na vojenské základně Pleseck postrádá infrastrukturu, kterou komerční zákazníci vyžadují. To v souvislosti s jeho geografickou polohou nijak nezvyšuje atraktivitu raket Angara v očích potenciálních klientů z celého světa.

Borisov zatím neuvedl jméno nového hlavního dodavatele, ani to, kdy by měl být oznámen či vybrán. Novináře však ujistil, že vláda rozhodně nezastaví celou stavbu navzdory mnoha finančním únikům kriminálního rázu a posouvání termínů, které byly se stavbou kosmodromu spojené. První fáze spojená hlavně se stavbou rampy raket Sojuz již byla dokončena, druhá (zaměřená na rampu raket Angara) se nyní chystá, ale Borisov se zmínil i o třetí fázi. Ta má začít po roce 2023 a měla by sloužit ke startům rakety Sojuz-5 (též zvané Irtyš). Tato rampa by v budoucnu mohla sloužit i ke startům rakety Jenisej, která se má stát ruským supertěžkým nosičem. Její první stupeň má být založen právě na technologiích Sojuzu-5.

Jedním dechem však varoval před zpožděními ve stavbě rampy pro Angary, které mohou dominovým efektem posunout i zahájení třetí fáze. 29. ledna pak tiskový mluvčí Roskosmosu, Vladimir Ustimenko, slíbil udělení nového kontraktu na stavbu rampy raket Angara již brzy – konkrétně do začátku jara.

Zdroje informací:
http://www.russianspaceweb.com

Zdroje obrázků:
http://www.russianspaceweb.com/images/centers/vostochny/angara/skvorechnik_1.jpg
http://www.russianspaceweb.com/images/centers/vostochny/overview/satellite_20181227_1.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

20 komentářů ke článku “Roskosmos zrušil dohodu na stavbu rampy raket Angara”

 1. Kamil napsal:

  Myslím, že by měli začít s výměnou managementu úplně ze shora. S Putinem v čele jedou do 19.stoleti ne do 21. Špatné řízení kosmického program je jen obrazem špatného řízení celé země. Teď nevidím v Rusku naprosto žádnou naději na změnu nebo zlepšení. Nové rakety a lodě jsou jen Powerpointové sny a pokud počítají s jejich realizací kolem roku 2030, tak soukromá konkurence z celého světa bude o 10 let napřed, čili jsou naprosto bez šance uspět na komerčním trhu. S rozvojem soukromých lodí přijde i soumrak ruské pilotované kosmonautiky, na DSG je nepozvou. A je konec.

 2. Urbis napsal:

  Hned nad prvním slovem jsem se musel trochu depresivně zasmát. Protože tahle „nová“ rodina raket je svým návrhem starší než řada už dosluhujících.

 3. Radim napsal:

  Vzpomněl jsem si na komentář šéfa Roskomu Rogozina při podpisu oné smlouvy, dnes tedy zrušené, s PZO Kazaň, už tehdy předluženou a stíhanou,:

  „S „MÍRNOU“ nadsázkou lze říct, že výstavba rampy pro Angaru již probíhá…“

  A aby toho nebylo málo. Z první fáze výstavby blokují soudy 28mld rublů v rámci různých sporů. Je pravděpodobné, že tyto pohledávky subdodavatelů bude muset Roskosmos uhradit ještě jednou, aby bylo možné začít stavět. Někdy v budoucnu pak tyto peníze soudy možná odblokují, ale Roskosmosu chybí peníze teď.

 4. Roman89 napsal:

  Díky Dušane za nové info, ale jak se u Rusů už stalo tradicí, vyhlídky bohužel opět a stále nejsou růžové.

 5. Vladimír Todt napsal:

  Stále mě napadá volný citát bývalého ruského premiéra: „Chtěli jsme to udělat co nejlépe, dopadlo to jako vždy“ nebo „Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky“.

 6. Cateye napsal:

  Problémy Rusů vždycky potěší, obzvláště když se potýkáme s téměř identickými problémy, jen ne tak mediálně atraktivními jako je stavba kosmické startovací rampy, ale pouze s opravou obyčejné dálnice 🙂

 7. Spytihněv napsal:

  Stav ruské kosmonautiky je mi celkem lhostejný a v souvislosti s nástupem amerických lodí ještě více. Pouze když se vyskytne řídký případ spolupráce jako ExoMars, kdy má Rusko důležitou úlohu, tak mě další tamní negativní vývoj trochu vyděsí.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.