Roskosmos zrušil dohodu na stavbu rampy raket Angara

Nová rodina ruských raket čelí dalšímu problému – tentokrát je spojen se stavbou startovní rampy na kosmodromu Vostočnyj. Absence této rampy představuje pro ruské naděje na návrat na komerční trh nosičů významnou překážku. Státní korporace Roskosmos totiž zrušila dohodu s firmou PSO Kazaň, která měla stavbu zajistit. Kontrakt na vývoj druhé fáze nového kosmodromu obsahující i rampu pro rakety Angara byl přitom po mnoha odkladech podepsán vloni na podzim. Zástupce premiéra, Jurij Borisov, který má v ruské vládě na starosti kosmický a obranný program, oznámil tuto novinku 23. ledna po schůzce s premiérem Dmitrijem Medveděvem, kde se řešily finanční problémy Roskosmosu. Medveděv zmínil právě Vostočnyj jako příklad špatného managementu. Pouze pět z devatenácti zařízení byly na Vostočném oficiálně dokončeny v rámci první fáze před uzávěrkou. Setkání za zavřenými dveřmi skončilo vystoupením Borisova před novináře. Zástupce premiéra oznámil, že zrušení kontraktu na rampu raket Angara přinese nejméně půlroční zpoždění, ve výsledku by se celkové dokončení mohlo odložit i o dva roky.

Tento snímek kosmodromu Vostočnyj pořídila ruská družice Resurs-P 27. prosince 2018.

Tento snímek kosmodromu Vostočnyj pořídila ruská družice Resurs-P 27. prosince 2018.
Zdroj: http://www.russianspaceweb.com

Nemějme falešné naděje. Nikdo nebude schopný to postavit do roku 2021,“ uvedl Borisov a dodal: „Po žonglování s hlavními dodavateli se termínový limit posouvá za rok 2021, ale mělo by to být nejpozději v roce 2023. Jinak by došlo k desynchronizaci s vývojem raket. Ty by byly připravené, ale neměly by odkud startovat.“ Borisov dále zmínil raketu Angara-5M, která měla na komerčním trhu nahradit nosiče Proton. Tato raketa potřebuje novou rampu a zázemí pro zpracování velkých nákladů, aby mohla konkurovat ostatním raketám. Současná rampa pro Angary na vojenské základně Pleseck postrádá infrastrukturu, kterou komerční zákazníci vyžadují. To v souvislosti s jeho geografickou polohou nijak nezvyšuje atraktivitu raket Angara v očích potenciálních klientů z celého světa.

Borisov zatím neuvedl jméno nového hlavního dodavatele, ani to, kdy by měl být oznámen či vybrán. Novináře však ujistil, že vláda rozhodně nezastaví celou stavbu navzdory mnoha finančním únikům kriminálního rázu a posouvání termínů, které byly se stavbou kosmodromu spojené. První fáze spojená hlavně se stavbou rampy raket Sojuz již byla dokončena, druhá (zaměřená na rampu raket Angara) se nyní chystá, ale Borisov se zmínil i o třetí fázi. Ta má začít po roce 2023 a měla by sloužit ke startům rakety Sojuz-5 (též zvané Irtyš). Tato rampa by v budoucnu mohla sloužit i ke startům rakety Jenisej, která se má stát ruským supertěžkým nosičem. Její první stupeň má být založen právě na technologiích Sojuzu-5.

Jedním dechem však varoval před zpožděními ve stavbě rampy pro Angary, které mohou dominovým efektem posunout i zahájení třetí fáze. 29. ledna pak tiskový mluvčí Roskosmosu, Vladimir Ustimenko, slíbil udělení nového kontraktu na stavbu rampy raket Angara již brzy – konkrétně do začátku jara.

Zdroje informací:
http://www.russianspaceweb.com

Zdroje obrázků:
http://www.russianspaceweb.com/images/centers/vostochny/angara/skvorechnik_1.jpg
http://www.russianspaceweb.com/images/centers/vostochny/overview/satellite_20181227_1.jpg

Roskosmos zrušil dohodu na stavbu rampy raket Angara, 5.0 out of 5 based on 15 ratings
Pin It
(Visited 4 546 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (15 votes cast)
(Visited 4 546 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.


20 komentářů ke článku “Roskosmos zrušil dohodu na stavbu rampy raket Angara”

 1. Kamil napsal:

  Myslím, že by měli začít s výměnou managementu úplně ze shora. S Putinem v čele jedou do 19.stoleti ne do 21. Špatné řízení kosmického program je jen obrazem špatného řízení celé země. Teď nevidím v Rusku naprosto žádnou naději na změnu nebo zlepšení. Nové rakety a lodě jsou jen Powerpointové sny a pokud počítají s jejich realizací kolem roku 2030, tak soukromá konkurence z celého světa bude o 10 let napřed, čili jsou naprosto bez šance uspět na komerčním trhu. S rozvojem soukromých lodí přijde i soumrak ruské pilotované kosmonautiky, na DSG je nepozvou. A je konec.

 2. Urbis napsal:

  Hned nad prvním slovem jsem se musel trochu depresivně zasmát. Protože tahle “nová” rodina raket je svým návrhem starší než řada už dosluhujících.

  • pbpitko napsal:

   „Výměna managementu” nestačí. Treba vymeniť celé Rusko !
   pb 🙂

   • Hawk napsal:

    Diky za politicke skoleni se smajliky, tou vymenou Ruska myslite reinkarnaci komaru ,za kterych vzikl Mir,Saljut,Buran, Energia?
    Od zeme s HDP nekde na urovni Italie je zazrak, ze to neni mnohem horsi a ze udrzeli od odstaveni raketoplanu ISS v chodu.

    • Urbis napsal:

     Ale vždyť Roskosmos má docela solidní rozpočet. Nedá se sice srovnávat s NASA nebo ESA, ale japonská, čínská nebo indická kosmonautika výrazně movitější určitě nejsou. A přitom mají v posledních letech daleko větší úspěchy. Problém Ruska je všudepřítomná korupce, ale i špatná politická zadání. Celý kosmodrom Vostočnyj je asi nejlepší ukázkou obou.

    • ldx napsal:

     Ano, ale na rozdíl od té Itálie má nesrovnatelně více přírodních zdrojů a to je výhoda i zkáza Ruska (říká se tomu holandský komplex).
     V každém případě to pro příštích 10 let vypadá s rozvojem ruské kosmonautiky poměrně nesympaticky…

    • Urbis napsal:

     Jen přidám poznámku, že italská kosmonautika má velmi slušnou úroveň a je jedním z pilířů ESA. Stojí třeba za raketami Vega.

 3. Radim napsal:

  Vzpomněl jsem si na komentář šéfa Roskomu Rogozina při podpisu oné smlouvy, dnes tedy zrušené, s PZO Kazaň, už tehdy předluženou a stíhanou,:

  “S “MÍRNOU” nadsázkou lze říct, že výstavba rampy pro Angaru již probíhá…”

  A aby toho nebylo málo. Z první fáze výstavby blokují soudy 28mld rublů v rámci různých sporů. Je pravděpodobné, že tyto pohledávky subdodavatelů bude muset Roskosmos uhradit ještě jednou, aby bylo možné začít stavět. Někdy v budoucnu pak tyto peníze soudy možná odblokují, ale Roskosmosu chybí peníze teď.

 4. Roman89 napsal:

  Díky Dušane za nové info, ale jak se u Rusů už stalo tradicí, vyhlídky bohužel opět a stále nejsou růžové.

 5. Vladimír Todt napsal:

  Stále mě napadá volný citát bývalého ruského premiéra: “Chtěli jsme to udělat co nejlépe, dopadlo to jako vždy” nebo “Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky”.

 6. Cateye napsal:

  Problémy Rusů vždycky potěší, obzvláště když se potýkáme s téměř identickými problémy, jen ne tak mediálně atraktivními jako je stavba kosmické startovací rampy, ale pouze s opravou obyčejné dálnice 🙂

  • tycka napsal:

   S podobnými problémy se zcela jistě potýkají i jinde. Především tam, kde je rozhodujícím kritériem nejnižší cena za zakázku.

  • pbpitko napsal:

   „Problémy Rusů”
   ma vôbec nepotešil. Pokiaľ by to bola iba kozmonautika tak ber to čert, ale je to prakticky vo všetkom, a neprejaví sa to negatívne iba v Rusku, ale na celom svete ! Bude to aj náš problém. Nestabilné a nepredvýdateľné Rusko je katastrofou pre celý svet.
   pb 🙁

   • Miloš napsal:

    Problém je v tom, že Rusko je nepredvídateľné už vyše 100 rokov! Našťastie z ekonomického hľadiska je vplyv Ruska na zvyšok sveta zanedbateľný.

 7. Spytihněv napsal:

  Stav ruské kosmonautiky je mi celkem lhostejný a v souvislosti s nástupem amerických lodí ještě více. Pouze když se vyskytne řídký případ spolupráce jako ExoMars, kdy má Rusko důležitou úlohu, tak mě další tamní negativní vývoj trochu vyděsí.

  • pbpitko napsal:

   Ruská kozmonautika nie je vôbec dôležitá, ani vo svetovom meradle nehrá podstatnú úlohu. Je tu celý rad iných problémov Ruska a to by Ťa nemalo robiť ľahostajným. Možno čoskoro prídeš na to, ani sa nenazdáš.

   Budeme reagovať až keď už bude horieť ? Obávam sa že áno.

   • Dušan Majer napsal:

    Tady pozor, jsme blízko tomu, že se diskuse vzdálí od kosmonautiky. Zatím je to ještě ok, ale hranice OT se pomalu blíží. 😉

    • Miloš napsal:

     Pán Majer,
     či sa Vám to páči alebo nie, v prípade Ruska a Číny je aj kozmonautika politická záležitosť.
     V každom prípade zdieľam Vaš názor, že politika na kosmonautix.cz nepatrí.

     • Dušan Majer napsal:

      Pokud se řeší politické aspekty kosmonautiky, pak tady ty komentáře místo mají. Ale je potřeba je odlišovat od obecných řečí o politice. Ty tu skutečně nechceme.

Zanechte komentář