sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Je Rudá planeta rozpálená do ruda?

thumbnail

Slýcháme to často – o Marsu se mluví jako o Rudé planetě. Červenou barvu si přitom člověk spojuje s teplem. Znamená to snad, že rudý Mars je rozpálený do červena? V žádném případě! Ba naopak, jedná se o chladnou planetu, na jejímž povrchu je v průměru nižší teplota, než kdekoliv na Zemi. A přestože často slýcháme, že na marsovském rovníku může být během letního poledne i přes 20°C, situace není tak přívětivá, jak by se mohlo zdát. Ve stejný okamžik totiž může být na stejném místě i pod nulou. Jak je to možné? Záleží na vzdálenosti od povrchu. A to nemluvíme o tom, co by nám teploměr ukázal v noci. Více už ale v dnešním videu.

Toto video je pátým dílem série Mars v jedné minutě, které vytvořilo středisko NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL). Předchozí díly najdete pod následujícími odkazy. Dnes Vám doporučíme zejména díl první, který s tím dnešním trochu souvisí. Vysvětluje totiž, jestli je Mars opravdu červený a proč tomu tak je.

  1. Je Mars opravdu rudý?
  2. Jak se dostat na Mars?
  3. Jak přistát na Marsu?
  4. Jak složité je přistát s Curiosity na Marsu?

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Adhara
Adhara
5 let před

Keďže červená farba evokuje teplo, deťom v planetáriu som istú dobu hovorievala, že táto planéta nie je teplá ako sa zdá, ale studená. No potom som s tým prestala. Vysvitlo totiž, že jediné, čo si z toho zapamätali, bolo Mars – červená – teplá, a zdôrazňovaný zápor NIE JE im nejako vypadol. Takto zrejme vznikajú viaceré mýty. Ľudia zachytia zopár slov, ale to kľúčové medzi nimi nie je. Napríklad Polárka – najjasnejšia hviezda. Že je to ale len najjasnejšia hviezda v MALOM VOZE, to ich filtrom akosi nikdy neprejde. :-/

Brodský
Brodský
5 let před
Odpověď  Adhara

Bezvadný postřeh !

Spytihněv
Spytihněv
5 let před
Odpověď  Adhara

Jo, s tou Polárkou je to typické. Zkuste se zeptal naprostého laika, která hvězda je nejjasnější. Polárka bude favoritem. Přitom je tak nevýrazná, že by je na obloze ani nezaujala. Na druhou stranu Sírius je nejen velmi výrazný, ale díky vedlejšímu Orionu je na první pohled identifikovatelný a nelze ho zaměnit za Venuši nebo Jupiter.

maro
maro
5 let před

Ale taky bych přidal, že díky té stokrát řidší atmosféře vás tam zase studený „marsovský vzduch“ tolik neochlazuje. Fakt nepotřebujete šílený vaťák, ale spíš metalickou odraznou fólii. Teplo se tam totiž předává (případně z vašeho těla a všech předmětů odebírá) především vyzařováním. Proto vám může být na slunci nesnesitelné horko a ve stínu či v noci šílená zima. Ale ta odrazná fólie to řeší. Zrovna tak jako na Měsíci nebo prostě ve volném vesmíru.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.