sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Je Rudá planeta rozpálená do ruda?

thumbnail

Slýcháme to často – o Marsu se mluví jako o Rudé planetě. Červenou barvu si přitom člověk spojuje s teplem. Znamená to snad, že rudý Mars je rozpálený do červena? V žádném případě! Ba naopak, jedná se o chladnou planetu, na jejímž povrchu je v průměru nižší teplota, než kdekoliv na Zemi. A přestože často slýcháme, že na marsovském rovníku může být během letního poledne i přes 20°C, situace není tak přívětivá, jak by se mohlo zdát. Ve stejný okamžik totiž může být na stejném místě i pod nulou. Jak je to možné? Záleží na vzdálenosti od povrchu. A to nemluvíme o tom, co by nám teploměr ukázal v noci. Více už ale v dnešním videu.

Toto video je pátým dílem série Mars v jedné minutě, které vytvořilo středisko NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL). Předchozí díly najdete pod následujícími odkazy. Dnes Vám doporučíme zejména díl první, který s tím dnešním trochu souvisí. Vysvětluje totiž, jestli je Mars opravdu červený a proč tomu tak je.

  1. Je Mars opravdu rudý?
  2. Jak se dostat na Mars?
  3. Jak přistát na Marsu?
  4. Jak složité je přistát s Curiosity na Marsu?

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Adhara
6 let před

Keďže červená farba evokuje teplo, deťom v planetáriu som istú dobu hovorievala, že táto planéta nie je teplá ako sa zdá, ale studená. No potom som s tým prestala. Vysvitlo totiž, že jediné, čo si z toho zapamätali, bolo Mars – červená – teplá, a zdôrazňovaný zápor NIE JE im nejako vypadol. Takto zrejme vznikajú viaceré mýty. Ľudia zachytia zopár slov, ale to kľúčové medzi nimi nie je. Napríklad Polárka – najjasnejšia hviezda. Že je to ale len najjasnejšia hviezda v MALOM VOZE, to ich filtrom akosi nikdy neprejde. :-/

Brodský
Brodský
6 let před
Odpověď  Adhara

Bezvadný postřeh !

Spytihněv
Spytihněv
6 let před
Odpověď  Adhara

Jo, s tou Polárkou je to typické. Zkuste se zeptal naprostého laika, která hvězda je nejjasnější. Polárka bude favoritem. Přitom je tak nevýrazná, že by je na obloze ani nezaujala. Na druhou stranu Sírius je nejen velmi výrazný, ale díky vedlejšímu Orionu je na první pohled identifikovatelný a nelze ho zaměnit za Venuši nebo Jupiter.

maro
maro
6 let před

Ale taky bych přidal, že díky té stokrát řidší atmosféře vás tam zase studený „marsovský vzduch“ tolik neochlazuje. Fakt nepotřebujete šílený vaťák, ale spíš metalickou odraznou fólii. Teplo se tam totiž předává (případně z vašeho těla a všech předmětů odebírá) především vyzařováním. Proto vám může být na slunci nesnesitelné horko a ve stínu či v noci šílená zima. Ale ta odrazná fólie to řeší. Zrovna tak jako na Měsíci nebo prostě ve volném vesmíru.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.