sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nejostřejší pohled na Ultima Thule v historii

Pozemní tým sondy New Horizons naplánoval před průletem kolem Ultima Thule zajímavý úkol. Krátce před největším přiblížením měla sonda pořídit snímky z velké blízkosti, které se stanou těmi nejostřejšími fotkami tohoto vzdáleného objektu. Na jejich zaslání došlo až nyní a specialisté zodpovědní za sondu mohli nadšeně potvrdit, že jejich plán na pořízení nejdetailnějších snímků Ultima Thule dopadl dobře. Už na první tiskovce po průletu jsme se dočkali fotky s rozlišením 140 metrů a bylo nám slíbeno, že v paměti sondy jsou snímky s rozlišením 4× lepším. Dnes se tedy připravte na fotku s rozlišením 33 metrů na obrazový bod!

Ultima Thule v rozlišení 33 metrů na obrazový bod. Nejdetailnější snímek tohoto cíle, jaký sonda new Horizons pořídila.
Ultima Thule v rozlišení 33 metrů na obrazový bod. Nejdetailnější snímek tohoto cíle, jaký sonda new Horizons pořídila.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Sada snímků, které vedly k této fotce, byla pořízena teleskopickou kamerou LORRI zhruba šest a půl minuty před maximálním přiblížením k 2014 MU69 alias Ultima Thule. Ve střední Evropě bylo 6:33 ráno 1. ledna, když sondu a 6,6 miliardy kilometrů vzdálený objekt dělilo 6 640 kilometrů. Vzájemná rychlost obou těles byla více než 14 km/s, ale LORRI přesto svůj nelehký úkol splnila. Výše vložený obrázek vznikl spojením dat z devíti samostatných snímků kamery LORRI, z nichž každý měl expoziční čas jen 0,025 sekundy, což bylo vynuceno velkou vzájemnou rychlostí. Fázový úhel (tedy úhel, který svírala sonda, Ultima Thule a Slunce) byl v době snímkování 33°.

Tato fotografie nabízí mimořádnou možnost, jak prozkoumat povrch. Vědci z těchto údajů mohou rozpracovat teorie o původu a vývoji tohoto tělesa. „Trefa do černého,“ přesně těmito slovy ohodnotil vzniklý snímek Alan Stern, hlavní vědecký pracovník mise New Horizons a dodal: „Získání těchto snímků od nás vyžadovalo, abychom v každé fázi naprosto přesně věděli, kde se nachází jak drobná Ultima Thule, tak naše sonda. Při rychlosti 14 km/s v prostředí jen slabě osvětleném – více než miliardu kilometrů za Plutem. Bylo to mnohem složitější, než cokoliv, o co jsme se pokusili v roce 2015 u Pluta. Tato pozorování byla riskantní. Existovala reálná šance, že při něm kamera nasnímá jen část Ultima Thule, nebo že se bude dívat o trochu jinam a objekt nebude na žádném snímku. Ale vědecké, provozní a navigační týmy to zvládly perfektně. Díky nim jsme získali bohatý zdroj vědeckých informací. Některé útvary, které jsme spatřili na Ultima Thule nemají obdobu na žádném doposud navštíveném tělese.

Sedm snímků kamery LORRI posloužilo ke složení tohoto výsledku. Fotky vznikly ve vzdálenosti 16 694 km při fázovém úhlu 16 stupňů.
Sedm snímků kamery LORRI posloužilo ke složení tohoto výsledku. Fotky vznikly ve vzdálenosti 16 694 km při fázovém úhlu 16 stupňů.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Vyšší rozlišení snímku umožnilo zobrazit mnoho útvarů na povrchu, které na dřívějších fotkách s horším rozlišením nebyly vidět. Mezi ně patří třeba několik jasných téměř kruhových skvrn. Navíc je mnohem lépe vidět i mnoho malých tmavých prohlubní u hranice světla a stínu. „Náš vědecký tým momentálně řeší, zda se jedná o krátery vzniklé nárazy nějakých cizích těles, prohlubně vzniklé sublimací nebo zhroucením podpovrchových děr, nebo něčím úplně jiným,“ říká John Spencer, zástupce hlavního vědeckého pracovníka mise.

New Horizons proletěla kolem Ultima Thule ve vzdálenosti 3500 kilometrů, což je zhruba třikrát menší vzdálenost než v případě průletu kolem trpasličí planety Pluto. Ultima Thule je mnohem menší než Pluto, takže naplánování průletu vyžadovalo největší přesnost v historii kosmonautiky. Odborníci mohli vycházet ze zákrytů hvězd Ultimou Thule – pozorování těchto jevů probíhala v letech 2017 a 2018 v Argentině, Senegalu, Jižní Africe a Kolumbii. Pomohla i evropská sonda Gaia, která poskytla přesné údaje o pozici hvězd použitých při sledování zákrytů.

Na palubě sondy už není žádná fotka pořízená z větší blízkosti, ale můžeme se těšit na další fotky pořízené v jiných fázích průletu. Jejich cesta ze vzdálenosti 6,64 miliardy kilometrů trvá šest hodin a devět minut, ačkoliv cestují rychlostí světla. Samotná New Horizons je podle aktuálních informací stále v dobrém technickém stavu.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b6/New_Horizons_(from_Launch_Press_Kit).jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/ultima-thule-1-ca06_022219.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/ultima-thule-lo-ca05_022219.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
24 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
5 let před

Zrovna dneska jsem si říkal, že o sondě bylo nějak dlouho ticho 😀

pbpitko
pbpitko
5 let před

Krása a ešte sa máme na čo tešiť, z Pluta došli najlepšie snímky získané až po najväčšom priblíženi.
pb

Ladislav
Ladislav
5 let před

Jedním slovem -fantastické-.Další přívlastky nejsou třeba.

Martin Gembec
Martin Gembec
5 let před

Ke spokojenosti ale chybí jakékoli snímky spektrografu nebo jiná podobná data, ale chápu, že je to na dlouhé čekání a i tým si chce vše nejdřív prostudovat sám, než to pustí ven.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Martin Gembec

Určitě si myslím, že se jich dočkáme. Jen to che čas. Myslím, že někde říkali, že chtějí přednostně posílat fotky. Spektra asi taky přichází, ale možná jich není zatím tolik.

PetrVod
PetrVod
5 let před

Na Thule, a tedy hlavě sněhuláka, jsou jasně vidět oči, nos a mračící se pusa 😉

Pája
Pája
5 let před
Odpovědět  PetrVod

MZák? Nebo Alzák? Trochu mi připomíná želvu, Ultima vypadá jako želví krunýř, i s nohama a ocáskem, jen ještě něco objímá.

Racek
Racek
5 let před

Četl jsem několik vysvětlení, ale stejně mi nejde do hlavy jak tenhle sněhulák vznikl. A možná že jedno z nich je pravdivé, ale stejně asi nebudem hned tak vědět jaké. Prostě potměšilá příroda :-). A to je přece tak krásné, tohle vidět a zažít.
Mimochodem, Ultima Thule je opravdu krásný název pro tuhle podivnost. Doufám, že to ještě nepřejmenují.

frank
frank
5 let před
Odpovědět  Racek

určitý tlak na to je, bohužel se tenhle název spojuje s nácky, což někteří lidé nemohou unést, stejná sorta lidí, kteří by nejraději svastiky zakázali i Indům (hinduistům), stejná sorta lidí kteří kontrolují oblečenost vědců a nutí se je veřejně omlouvat za trička a brečet před kamerou( viz Matt Taylor a Rossete). Sorta lidí, kteří když odlétaly sondy, které jsou dnes na nebo za hranicí sluneční soustavy má potřebu řešit názvosloví v souvislostech, které napadají jenom fanatiky….

frank
frank
5 let před
Odpovědět  frank

bohužel mě tam vypadla část věty :

určitý tlak na to je, bohužel se tenhle název spojuje s nácky, což někteří lidé nemohou unést, stejná sorta lidí, kteří by nejraději svastiky zakázali i Indům (hinduistům), stejná sorta lidí kteří kontrolují oblečenost vědců a nutí se je veřejně omlouvat za trička a brečet před kamerou( viz Matt Taylor a Rossete). Sorta lidí, kteří když odlétaly sondy, které jsou dnes na nebo za hranicí sluneční soustavy měli na sobě dupačky a v puse dudlík, má dnes potřebu řešit názvosloví v souvislostech, které napadají jenom skutečné fanatiky…

Racek
Racek
5 let před
Odpovědět  frank

Bohužel vše se vrací. A v příliš mnoho věcech to jde ještě dál. Jsem z toho smutný. Bohužel jsem zažil léta padesátá a netušil jsem, že se vrací zpět. A pořád stejný druh lidí jako tehdy. Dál už to nechci rozebírat. Je mi z toho nanic.

frank
frank
5 let před
Odpovědět  Racek

Bohužel to nezasahuje jen obyčejný každodenní život ale i vědu a výzkum. Nedávno jsem si znovu po letech dal Orwella 1984 a je doslova děsivé, že to není za námi, ale opět před námi …

Dnes stačí vyřadit astronautku z jedné konkrétní posádky ISS a hned je web plný řečí o rasismu a šovinismu místo toho aby lidi nepoměřovali kosmický výzkum rozumem, ale barvou kůže a tvarem a poměrem zastoupení pohlavních orgánů na oběžné dráze..:(

Spytihněv
Spytihněv
5 let před

Máme s NH opravdu velké štěstí. Nejen, že Pluto se ukázalo neskutečně zajímavé, ale i další cíl, vybraný jen na základě náhodné dostupnosti, není nijak obyčejný. Doufám, že si za pár let dáme opět postupné odhalování blížícího se cíle, třeba hned něco jako 2019 KN44 nebo přinejhorším 2020 BR32.

Jožka Somík
Jožka Somík
5 let před

Pane Majer, v článku se píše tato věta: „Vyšší rozlišení snímku umožnilo zobrazit mnoho útvarů na povrchu, které na dřívějších fotkách s horším rozlišením nebyly vidět.“
To jako vážně? Jsem tady snad jediný, kdo si ten „velký“ snímek porovnal se snímkem z článku z 25.ledna?
https://www.kosmonautix.cz/2019/01/konecne-nova-fotka-ultima-thule/

Vždyť je naprosto nepřehlédnutelné, že ten nový snímek s „větším“ rozlišením není nic jiného, než ten dříve uveřejněný snímek. Vždyť co se týká povrchových útvarů, tam žádné větší rozlišení není vidět. Nejsou vidět menší krátery, nebo dokonce případné balvany na povrchu. Nic!
Jen opakování toho předešlého snímku.
Jediný rozdíl je snad v tom, že ten „nový“ snímek ukazuje Ultima Thule trochu deformovaně, nespíš způsobeno složením více snímků, které ukazují objekt pokaždé z trošku odlišného úhlu, jak sonda rychle prolétala kolem.

Zkuste si ty snímky porovnat.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Jožka Somík

Ono je to možná tím, že ve větší blízkosti musela kamera pořizovat kratší expozice, tudíž byly snímky méně exponované a to zhoršilo optickou kvalitu. Jde však o snímek s nejlepším rozlišením. A co se týče té citované věty, tak jsem pouze přeložil to, co uvádí originální článek. nejde tedy o můj výmysl.

Jožka Somík
Jožka Somík
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

To chápu, že mnohé informace jsou převzaté, občas i včetně nesmyslů.

Mě při tom porovnání připadá, že se jedná o stejný snímek, který sonda poslala už v lednu. Jenže to byl nejspíš pouze zmenšený náhled, aby přenos netrval tak dlouho. A až nyní byl ze sondy stažen snímek, respektive snímky v plném rozlišení. Jenže problém je, že ukazují prakticky to samé, jako na jíž zmiňovaném snímku z ledna, jen nezmenšené a v plném rozlišení.

Čili jako zpráva je to zajímavé, ale nic nového už nevidíme.
Takže ty názory, které po zveřejnění snímku v lednu tvrdili, že se ještě máme na co těšit, byli liché.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Jožka Somík

To je čistě vaše domněnka. Nemáme důvod si myslet, že tomu tak je. A to, že se objekt příliš neposunul, není nic neobvyklého, stačí si uvědomit příletovou dráhu sondy.

Jožka Somík
Jožka Somík
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Tak jsem zjistil, že jsem napsal blbost. Snímek z ledna je z MVIC a nynější snímek je z LORRI. Vyfocené sice prakticky ve stejnou dobu, ale zobrazení detailů na povrchu je takřka stejné.

A co je čistě jen moje domněnka? Že větší detaily povrchu se nekonají?

Chápu, že nemáte důvod si myslet, že tomu tak je, jelikož jste si žádný nevytvořil. Já ano.

Zde: http://somik05.sweb.cz/UltimaThule.gif

Víte, pane Majer, mě toto připadá, jako v té pohádce Císařovy nové šaty.
Všichni jasně vidíte, že 4x detailněji povrch Ultima Thule LORRI nezachytila, ale tváříte se, jako když ano.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Jožka Somík

Já věřím odborníkům. Ti tomu rozumí více než já. LORRI má užší zorné pole než MVIC, ale zase to měla těžké kvůli kratší expoziční době. Nemám ale důvod si myslet, že nová fotka s větším rozlišením odborníkům nepomůže. Oni vědí, co říkají.

Jožka Somík
Jožka Somík
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

No, shodnem se na tom, že snímky z LORRI při nejbližším přiblížení se moc nepovedly.
http://pluto.jhuapl.edu/soc/UltimaThule-Encounter/

Díky tomu, byť je snímek 4x větší, je vidět jen o trošku více detailů.
http://somik05.sweb.cz/MVICLORRI.jpg

Ale pokud mi odborník k takovému snímku sdělí, že: “Vyšší rozlišení snímku umožnilo zobrazit mnoho útvarů na povrchu, které na dřívějších fotkách s horším rozlišením nebyly vidět.” tak tomu nějak nemohu uvěřit.

Přiznám, že jsem měl asi přehnaná očekávání, takže snímek LORRI s rozlišením 33m/pix je pro mě zklamáním. 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Jožka Somík

Svou roli si vybralo horší osvětlení a krátké expoziční časy. Nic lepšího se moc čekat nedalo. Ale je to úspěch. Věřím, že odborníci z toho vyčtou spoustu zajímavých informací.

SFENCE
SFENCE
5 let před
Odpovědět  Jožka Somík

Neni zajimave uz jen to, ze nejsou na detailnejsim snimku nejsou videt mensi kratery a balvany?
Mit jen ten vzdalenejsi snimek, muzeme jen spekulovat jesti tam takove objekty jsou ci nejsou.

PetrVod
PetrVod
5 let před
Odpovědět  Jožka Somík

V tom zdrojovém článku od NASA šlo o porovnání snímku z ca 17000 km, který byl zveřejněn asi druhý den po průletu. Vůči němu tam jsou opravdu výrazné detaily, zejména malých kráterů, které na tom prvním vidět nejsou.

jirka
jirka
5 let před

J. Somík > snad by nedalo tolik práce při oslovení jméno osloveného skloňovat.

[ultimatemember form_id="169357"]
[ultimatemember form_id="169356"]
https://kosmonautix.cz/2019/02/23/nejostrejsi-pohled-na-ultima-thule-v-historii/