sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Raptor dosáhl požadovaného tahu

SuperHeavy/Starship potřebuje motory s tahem 170 tun. Motor dosáhl tahu 172 tun (tlak 257 barů) – s podchlazeným palivem to bude o 10 – 20 % lepší.
7. února 14:35

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
bohyn
bohyn
6 let před

Pokud správně chápu, tak vlastně jen čerpadla (to berte trochu volněji) pohoných látek dosáhla nominálních hodnot. Tah a tlak ještě na 100% nebyl.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  bohyn

Pro SuperHeavy/Starship je za minimum na Raptor považováno 170 tun tahu – to už se podařilo překonat.

bohyn
bohyn
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

děkuji, wikipedia, ze které jsem vycházel, má starší informace o tahu 200 tun a tlaku 300 barů

gg
gg
6 let před
Odpověď  bohyn

Vypadá to, že 172 tun tahu při teplotě na bodu varu = 200 tun tahu s podchlazeným palivem. Čili to asi nebudou „starší informace“, jen hodnoty pro jiné provozní podmínky.

Jezo
Jezo
6 let před

Aky vyznam ma podchladene palivo pre vykon? Bol som v tom, ze vyhoda je iba vo vyzsej hustote a teda vacsom mnozstve paliva v nadrziach.

gg
gg
6 let před
Odpověď  Jezo

Nižší teplota znamená lepší chladicí schopnost paliva v kanálcích trysky a spalovací komory, a vyšší hustota zvyšuje hmotnostní průtok pump (jak víme za střední školy, W=p.delta V, čili potřebný výkon klesá s objemem) a zřejmě i snižuje riziko kavitace.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.