sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Roskosmos zrušil dohodu na stavbu rampy raket Angara

Nová rodina ruských raket čelí dalšímu problému – tentokrát je spojen se stavbou startovní rampy na kosmodromu Vostočnyj. Absence této rampy představuje pro ruské naděje na návrat na komerční trh nosičů významnou překážku. Státní korporace Roskosmos totiž zrušila dohodu s firmou PSO Kazaň, která měla stavbu zajistit. Kontrakt na vývoj druhé fáze nového kosmodromu obsahující i rampu pro rakety Angara byl přitom po mnoha odkladech podepsán vloni na podzim. Zástupce premiéra, Jurij Borisov, který má v ruské vládě na starosti kosmický a obranný program, oznámil tuto novinku 23. ledna po schůzce s premiérem Dmitrijem Medveděvem, kde se řešily finanční problémy Roskosmosu. Medveděv zmínil právě Vostočnyj jako příklad špatného managementu. Pouze pět z devatenácti zařízení byly na Vostočném oficiálně dokončeny v rámci první fáze před uzávěrkou. Setkání za zavřenými dveřmi skončilo vystoupením Borisova před novináře. Zástupce premiéra oznámil, že zrušení kontraktu na rampu raket Angara přinese nejméně půlroční zpoždění, ve výsledku by se celkové dokončení mohlo odložit i o dva roky.

Tento snímek kosmodromu Vostočnyj pořídila ruská družice Resurs-P 27. prosince 2018.
Tento snímek kosmodromu Vostočnyj pořídila ruská družice Resurs-P 27. prosince 2018.
Zdroj: http://www.russianspaceweb.com

Nemějme falešné naděje. Nikdo nebude schopný to postavit do roku 2021,“ uvedl Borisov a dodal: „Po žonglování s hlavními dodavateli se termínový limit posouvá za rok 2021, ale mělo by to být nejpozději v roce 2023. Jinak by došlo k desynchronizaci s vývojem raket. Ty by byly připravené, ale neměly by odkud startovat.“ Borisov dále zmínil raketu Angara-5M, která měla na komerčním trhu nahradit nosiče Proton. Tato raketa potřebuje novou rampu a zázemí pro zpracování velkých nákladů, aby mohla konkurovat ostatním raketám. Současná rampa pro Angary na vojenské základně Pleseck postrádá infrastrukturu, kterou komerční zákazníci vyžadují. To v souvislosti s jeho geografickou polohou nijak nezvyšuje atraktivitu raket Angara v očích potenciálních klientů z celého světa.

Borisov zatím neuvedl jméno nového hlavního dodavatele, ani to, kdy by měl být oznámen či vybrán. Novináře však ujistil, že vláda rozhodně nezastaví celou stavbu navzdory mnoha finančním únikům kriminálního rázu a posouvání termínů, které byly se stavbou kosmodromu spojené. První fáze spojená hlavně se stavbou rampy raket Sojuz již byla dokončena, druhá (zaměřená na rampu raket Angara) se nyní chystá, ale Borisov se zmínil i o třetí fázi. Ta má začít po roce 2023 a měla by sloužit ke startům rakety Sojuz-5 (též zvané Irtyš). Tato rampa by v budoucnu mohla sloužit i ke startům rakety Jenisej, která se má stát ruským supertěžkým nosičem. Její první stupeň má být založen právě na technologiích Sojuzu-5.

Jedním dechem však varoval před zpožděními ve stavbě rampy pro Angary, které mohou dominovým efektem posunout i zahájení třetí fáze. 29. ledna pak tiskový mluvčí Roskosmosu, Vladimir Ustimenko, slíbil udělení nového kontraktu na stavbu rampy raket Angara již brzy – konkrétně do začátku jara.

Zdroje informací:
http://www.russianspaceweb.com

Zdroje obrázků:
http://www.russianspaceweb.com/images/centers/vostochny/angara/skvorechnik_1.jpg
http://www.russianspaceweb.com/images/centers/vostochny/overview/satellite_20181227_1.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
5 let před

Myslím, že by měli začít s výměnou managementu úplně ze shora. S Putinem v čele jedou do 19.stoleti ne do 21. Špatné řízení kosmického program je jen obrazem špatného řízení celé země. Teď nevidím v Rusku naprosto žádnou naději na změnu nebo zlepšení. Nové rakety a lodě jsou jen Powerpointové sny a pokud počítají s jejich realizací kolem roku 2030, tak soukromá konkurence z celého světa bude o 10 let napřed, čili jsou naprosto bez šance uspět na komerčním trhu. S rozvojem soukromých lodí přijde i soumrak ruské pilotované kosmonautiky, na DSG je nepozvou. A je konec.

Urbis
Urbis
5 let před

Hned nad prvním slovem jsem se musel trochu depresivně zasmát. Protože tahle „nová“ rodina raket je svým návrhem starší než řada už dosluhujících.

pbpitko
pbpitko
5 let před
Odpovědět  Urbis

„Výměna managementu” nestačí. Treba vymeniť celé Rusko !
pb 🙂

Hawk
Hawk
5 let před
Odpovědět  pbpitko

Diky za politicke skoleni se smajliky, tou vymenou Ruska myslite reinkarnaci komaru ,za kterych vzikl Mir,Saljut,Buran, Energia?
Od zeme s HDP nekde na urovni Italie je zazrak, ze to neni mnohem horsi a ze udrzeli od odstaveni raketoplanu ISS v chodu.

Urbis
Urbis
5 let před
Odpovědět  Hawk

Ale vždyť Roskosmos má docela solidní rozpočet. Nedá se sice srovnávat s NASA nebo ESA, ale japonská, čínská nebo indická kosmonautika výrazně movitější určitě nejsou. A přitom mají v posledních letech daleko větší úspěchy. Problém Ruska je všudepřítomná korupce, ale i špatná politická zadání. Celý kosmodrom Vostočnyj je asi nejlepší ukázkou obou.

ldx
ldx
5 let před
Odpovědět  Hawk

Ano, ale na rozdíl od té Itálie má nesrovnatelně více přírodních zdrojů a to je výhoda i zkáza Ruska (říká se tomu holandský komplex).
V každém případě to pro příštích 10 let vypadá s rozvojem ruské kosmonautiky poměrně nesympaticky…

Urbis
Urbis
5 let před
Odpovědět  Hawk

Jen přidám poznámku, že italská kosmonautika má velmi slušnou úroveň a je jedním z pilířů ESA. Stojí třeba za raketami Vega.

Radim
Radim
5 let před

Vzpomněl jsem si na komentář šéfa Roskomu Rogozina při podpisu oné smlouvy, dnes tedy zrušené, s PZO Kazaň, už tehdy předluženou a stíhanou,:

„S „MÍRNOU“ nadsázkou lze říct, že výstavba rampy pro Angaru již probíhá…“

A aby toho nebylo málo. Z první fáze výstavby blokují soudy 28mld rublů v rámci různých sporů. Je pravděpodobné, že tyto pohledávky subdodavatelů bude muset Roskosmos uhradit ještě jednou, aby bylo možné začít stavět. Někdy v budoucnu pak tyto peníze soudy možná odblokují, ale Roskosmosu chybí peníze teď.

Roman89
Roman89
5 let před

Díky Dušane za nové info, ale jak se u Rusů už stalo tradicí, vyhlídky bohužel opět a stále nejsou růžové.

Vladimír Todt
Vladimír Todt
5 let před

Stále mě napadá volný citát bývalého ruského premiéra: „Chtěli jsme to udělat co nejlépe, dopadlo to jako vždy“ nebo „Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky“.

Cateye
Cateye
5 let před

Problémy Rusů vždycky potěší, obzvláště když se potýkáme s téměř identickými problémy, jen ne tak mediálně atraktivními jako je stavba kosmické startovací rampy, ale pouze s opravou obyčejné dálnice 🙂

tycka
tycka
5 let před
Odpovědět  Cateye

S podobnými problémy se zcela jistě potýkají i jinde. Především tam, kde je rozhodujícím kritériem nejnižší cena za zakázku.

pbpitko
pbpitko
5 let před
Odpovědět  Cateye

„Problémy Rusů”
ma vôbec nepotešil. Pokiaľ by to bola iba kozmonautika tak ber to čert, ale je to prakticky vo všetkom, a neprejaví sa to negatívne iba v Rusku, ale na celom svete ! Bude to aj náš problém. Nestabilné a nepredvýdateľné Rusko je katastrofou pre celý svet.
pb 🙁

Miloš
Miloš
5 let před
Odpovědět  pbpitko

Problém je v tom, že Rusko je nepredvídateľné už vyše 100 rokov! Našťastie z ekonomického hľadiska je vplyv Ruska na zvyšok sveta zanedbateľný.

pbpitko
pbpitko
5 let před
Odpovědět  Miloš

Rusko má nepredvídateľnú nielen budúcnosť, ale aj minulosť !
pb 🙂

Spytihněv
Spytihněv
5 let před

Stav ruské kosmonautiky je mi celkem lhostejný a v souvislosti s nástupem amerických lodí ještě více. Pouze když se vyskytne řídký případ spolupráce jako ExoMars, kdy má Rusko důležitou úlohu, tak mě další tamní negativní vývoj trochu vyděsí.

pbpitko
pbpitko
5 let před
Odpovědět  Spytihněv

Ruská kozmonautika nie je vôbec dôležitá, ani vo svetovom meradle nehrá podstatnú úlohu. Je tu celý rad iných problémov Ruska a to by Ťa nemalo robiť ľahostajným. Možno čoskoro prídeš na to, ani sa nenazdáš.

Budeme reagovať až keď už bude horieť ? Obávam sa že áno.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  pbpitko

Tady pozor, jsme blízko tomu, že se diskuse vzdálí od kosmonautiky. Zatím je to ještě ok, ale hranice OT se pomalu blíží. 😉

Miloš
Miloš
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Pán Majer,
či sa Vám to páči alebo nie, v prípade Ruska a Číny je aj kozmonautika politická záležitosť.
V každom prípade zdieľam Vaš názor, že politika na kosmonautix.cz nepatrí.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  Miloš

Pokud se řeší politické aspekty kosmonautiky, pak tady ty komentáře místo mají. Ale je potřeba je odlišovat od obecných řečí o politice. Ty tu skutečně nechceme.

[ultimatemember form_id="169357"]
[ultimatemember form_id="169356"]
https://kosmonautix.cz/2019/02/03/roskosmos-zrusil-dohodu-na-stavbu-rampy-raket-angara/