Špičková snímkovací družice ztracena

Společnost Maxar, pod kterou spadá i projekt Digital Globe, včera oznámila ztrátu družice WorldView-4. Tu potkala závada na systému gyroskopů, které řídí orientaci v prostoru. Družice, jejímž jediným úkolem je pořizovat mimořádně přesné snímky tak přišla o schopnost stabilizace v jedné z os, což ji prakticky vyřadilo z provozu. Firma sice uvedla, že stále probíhají pokusy o řešení, na kterých se podílí i dodavatelé jednotlivých systémů, ale zatím byly všechny pokusy neúspěšné. Sama společnost Maxar přiznává, že nečeká návrat této družice do aktivní služby – dálkovým pokynem ještě převedla stroj do bezpečného režimu, aby mohla nadále sledovat jeho stav.

Výrobu družice WorldView 4 zajistila společnost Lockheed Martin a gyroskopy dodala firma Honeywell. Družice startovala v roce 2016 na raketě Atlas V z Vandenbergovy základny a ve fiskálním roce 2018 vygenerovala příjmy ve výší zhruba 85 milionů dolarů. WorldVidew 4 byla pojištěna na 183 milionů dolarů.

Zdroje informací:
http://investor.maxar.com/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/11/worldview4_art-1024×614.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

3 komentářů ke článku “Špičková snímkovací družice ztracena”

  1. Pavel T napsal:

    Budou se snažit o deorbitaci? Závady se stávají, ale možná mají ještě dost kontroly, aby nepřispívali k většímu zaneřádění obrtálních drah.

  2. frank napsal:

    Problém je, že akcie Maxaru byly už nějakou dobu pod tlakem a tak jen letos spadly skoro o 50 procent a za poslední rok o 90 procent.
    Ohledně záchrany musí se snažit :),ale spíš mám dojem, že teď už jde hlavně o tu pojistku…

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.