Gaganyaan, tak je nazvaný Indický vesmírný program pilotovaných letů. Indické kosmické výzkumné organizaci (Indian Space Research Organisation – ISRO) byla ministerským předsedou Naréndrou Dámodardásem Módím loni v létě uložen úkol – vyslat 2-3 „syny či dcery Indie“ na sedmidenní let do kosmu (na orbitu ve výšce 400 km) před rokem 2022, kdy bude Indie slavit 75. výročí nezávislosti. Předseda ISRO Kailasavadivoo Sivan 12. ledna 2019 oznámil založení Centra pilotovaných vesmírných letů (Human Space Flight Centre), představil jeho nově jmenovaného ředitele, kterým bude Unnikrishnan Nair a zároveň novinářům sdělil, že byli vybráni i zástupci ředitele – jedním z nich je R. Hutton, který povede projekt Gaganyaan. Dosavadní malá kancelář pilotovaných vesmírných letů v ústředí ISRO v Antariksh Bhavan (vedená „raketovou ženou“ V. R. Lalithambikou) zůstává a bude se věnovat koordinaci všech prací související s pilotovanými lety. Ve vlastním centru bude postupně zaměstnáno 800 až 900 pracovníků.
Unnikrishnan Nair dříve vedl ve Vikram Sarabhai Space Centre program pokročilé vesmírné dopravy (Advanced Space Transportation Programme) a také projekt pilotovaných vesmírných letů (Human Space Flight Project). R. Hutton byl odpovědný za program lehkých nosičů PSLV v Thiruvananthapuramu. V. R. Lalithambika byla zástupkyní ředitele vesmírného centra Vikram Sarabhai.
Dr. Sivan řekl „Projekt Gaganyaan je nyní naše nejvyšší priorita. Ustavili jsme manažerskou strukturu, aby ji bylo možné uskutečnit. Centrum pilotovaných vesmírných letů, které bude sídlit v Bengaluru, stát Karnátaka, bude zajišťovat veškeré potřebné aktivity spojené s programem a s pilotovanými lety obecně. V jeho rámci bude fungovat i samotný projekt Gaganyaan. Všechny práce spojené s touto misí formálně zahajujeme nyní.“ Myslel tím mj. přípravu detailního časového plánu (předběžně je první pilotovaný let plánován na prosinec 2021 po dvou kvalifikačních letech těžkého nosiče GSLV MarkIII bez posádky v prosinci 2020 a v červenci 2021, aby mohl být certifikován pro pilotované lety). Předběžné práce budou zahrnovat i podrobné postupy pro plnění různých postupných úkolů, výběr astronautů z předpokládaných 30 kandidátů, příslušníků indického vojenského letectva a technické, organizační a systémové návrhy vycházející z budoucích zpráv o postupu projektu.
Počet účastníků prvního letu bude rozhodnut později. Loď sama bude třímístná, ale je možné, že poletí jen dva astronauté. Dr. Sivan zmínil, že je možné, že jednou z účastnic letu bude žena (tj. zřejmě jedna ze tří indických vojenských pilotek).
ISRO obdrží od vlády dostatečný dodatečný rozpočet 1,4 miliardy USD. Předpokládá se, že polovina z uvedené částky (tj. cca 700 mil. USD) bude použita k přípravě potřebných tří nosičů a tří kabin pro pilotovaný let. Druhá polovina bude zřejmě použita na personální posílení ISRO – z těchto zdrojů se mj. plánuje postupné přijímání potřebných odborníků (cca 761 nad běžné roční nárůsty zaměstnanců). Jedním ze zdrojů nových odborníků má být Institut vesmírných věd a technologií ISRO (Indian Institute of Space Science and Technology v Thiruvananthapuramu), který každý rok opouští kolem 100 absolventů. Projekt Gaganyaan je podle Dr. Sivana milníkem pro rozvoj ISRO, který rozšiřuje její aktivity za dosavadní inženýrskou činnost při vypouštění satelitů a jejich nosičů směrem k rozvinutí a využívání technologií pro udržení člověka v kosmu.
Dr. Sivan dodal, že „Centrum začne ihned pracovat s plným nasazením – musí vybrat astronauty, vycvičit je, vytvořit a zajistit pro ně podmínky k životu v kosmu, dopravit je bezpečně zpět na Zemi a posléze je znovu adaptovat na pozemské podmínky tak, aby mohli navázat na svou běžnou rutinu.“ ISRO předpokládá, že celý program pilotovaných letů vygeneruje v příštích několika letech 15 000 pracovních míst. Ředitel ISRO poznamenal, pilotovaný program neskončí Gaganyaanem. “Budeme pokračovat, pošleme lidi na vesmírnou stanici a na Měsíc. Souběžně k projektu Gaganyaan, přidáme i tyto paralelní aktivity pro další rozvoj pilotovaných vesmírných letů.“.
Zdroj informací: https://www.thehindu.com/
https://spacewatch.global/
https://www.businesstoday.in/
Zdroj obrázků: https://www.thehindu.com/sci-tech/…/ISRO-sivan
http://elle.in/… IAF-featured.jpg
India sa činí !
pb 🙁
A drzime palce 🙂
Diky za clanek.