Crew Dragon čelí odkladu

Nástupní rameno do lodi Crew Dragon, které bylo k lodi poprvé cvičně přiblíženo.

Nepilotovaný testovací let soukromé lodi Crew Dragon bude bezesporu velkou událostí, která přitahuje mimořádnou pozornost. Již od začátku bylo jasné, že v zájmu bezpečnosti a opatrnosti bude docházet k mnoha odkladům, aby měly všechny zainteresované strany maximální jistotu v novou, zatím v ostrém provozu netestovanou loď. Celou situaci navíc ještě zkomplikoval americký federální shutdown, vinou kterého je provoz federálních agentur omezen jen na nezbytné udržovací činnosti. Nemůžeme se tedy divit nové neoficiální informaci, že se očekávaná mise DM-1 odsouvá o týden – nejdříve na 16. února.

Vizualizace Crew Dragonu u ISS

Vizualizace Crew Dragonu u ISS
Zdroj: https://www.nasa.gov

Kdyby se Crew Dragon během své první testovací mise neměl spojovat s Mezinárodní vesmírnou stanicí, bylo by celé plánování mnohem jednodušší. Do již tak dost komplikované rovnice totiž vstupuje nutnost zkoordinovat průběh mise s poměrně nabitým harmonogramem ISS. Pro úplnost připomeňme, že na stanici je stále vinou říjnové nehody jen tříčlenná a nikoliv šestičlenná posádka, se kterou se běžně počítá. Astronauti tedy mají mnohem nabitější harmonogram, ve kterém se mezery hledají jen složitě.

Za odkladem, který však zatím nebyl oficiálně potvrzen rozhodně není nějaká snaha o ublížení SpaceX, liché jsou i spekulace o tom, že Boeing tahá za nitky v pozadí – start DM-1 se plánuje do nelehkého období, ve kterém nastaly hned dvě nečekané události – shutdown a redukce posádky na ISS. To ve spojení s komplexní přípravou nové lodi komplikuje určení termínu startu. Přesto bychom se už tento týden mohli dočkat důležitého milníku na cestě ke startu.

Po 2736 dnech se 5. ledna na rampu 39A vrátil stroj schopný vozit lidskou posádku.

Po 2736 dnech se 5. ledna na rampu 39A vrátil stroj schopný vozit lidskou posádku.
Zdroj: https://forum.nasaspaceflight.com/

Na rampu 39A by měl vyjet Falcon 9 určený pro misi DM-1 – celá sestava zde již na začátku ledna byla, ale tehdy šlo jen o tzv. fit-check (zkoušku, zda systémy rampy pasují na systémy rakety a hlavně lodi). Tento týden by však mělo dojít i k simulaci předstartovních příprav a tankování nádrží, přičemž vše by mělo být zakončeno statickým zážehem. Ještě před pár dny se hovořilo o tom, že by tato zkouška mohla proběhnout 23. ledna. Je samozřejmě otázka, zda nedojde k odsunu vinou výše zmíněného očekávaného odkladu startu. Situaci samozřejmě budeme sledovat.

Zdroje informací:
https://www.facebook.com/
https://twitter.com/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://forum.nasaspaceflight.com/…dlattach;topic=47095.0;attach=1537502;image
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/crewdragon_iss_graphic.jpg
https://forum.nasaspaceflight.com/…dlattach;topic=47095.0;attach=1537500;image

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

30 komentářů ke článku “Crew Dragon čelí odkladu”

 1. Alois napsal:

  Boeing je plánován na březen, bude to těsné a stále nejisté kdo bude dříve.

 2. Luděk napsal:

  Listopadové nehody? Pokud se pamatuji, start a let po balistické dráze Sojuzu MS-10 byl již v říjnu (11., to jsem se raději podíval do archivu).
  Jinak, jestli zase nedojde ke změnám, má Tyler „Nick“ Hague z nadcházející posádky Sojuzu MS-12 díky pozdějšímu letu kosmonauta Al- Mansouriho z Emirátů (Sojuz MS-15, start 23.09.19) pobýt na ISS zhruba rok (start 14.03.19, přistání duben 2020).

 3. Jenda napsal:

  Zdravím,
  Ten obrázek Dragonu u ISS mě přivedl k otázce: Jaký naváděcí systém budou používat Crew Dragon a Starliner pro přiblížení a připojení k ISS?

 4. Miloš Hůla napsal:

  Dotaz k třetímu odstavci. Tvrzení, že za odkladem startu SpaceX není v pozadí Boing, je tvrzením autora článku, nebo citace nějakého zdroje, který to prohlásil?

 5. Tom napsal:

  Jsou nějaké novinky k harmonogramu Boeingu? Dekuji

 6. Alois napsal:

  13.2. by měl letět Falcon s nákladem satelitů, mezi nimiž má být i lander postavený v Izraeli pro přistání na Měsíci nebude Dragon v kolizi s tímto letem ?

 7. Pavel napsal:

  Zdravím.
  Sestava bude i pro statický zážeh kompletní? Tj F9 + CD ?
  Je to jinak než u běžných misí, kdy se statický zážeh provádí bez připojeného nákladu?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.