sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Měsíční stromy

Posádka Apollo 14

Měsíční stromy (Moon Trees) nerostou na Měsíci, ani na Měsíci nikdy nebyly. Ve formě semen „jen“ více než třicetkrát obkroužily (po 66:39 hod.) Měsíc. Bylo to více než 400 semen (uvádí se až 500), které letěly před 48 lety koncem ledna a začátkem února 1971 v malých kontejnerech jako součást neoficiálního projektu při misi Apollo 14. Tento let zahrnoval třetí přistání lidí na měsíčním povrchu. V měsíčním modulu letěli Alan Shepard a Edgar Mitchell. Na lunární orbitě zůstal ve velitelském modulu „Kitty Hawk“ pilot Stuart Roosa (na úvodní fotografii ten vlevo). Stuart byl před nástupem do  výběru astronautů v roce 1966 testovacím pilotem, ale na začátku 50. let byl i požárním parašutistou správy federálních lesů (U.S. Forest Service smoke jumper), kde se seznámil s pozdějším šéfem této správy Edem Cliffem.

moon_tree_plaque
Pamětní plaketa v dívčím skautském táboře Koch v Canneltonu, Indiana

Ed Cliff Stuarta, po jeho zařazení do posádky Apolla 14, oslovil se žádostí o vynesení semen stromů k Měsíci. Stuart souhlasil a vzal je jako jednu ze svých sad osobního výběru (Personal Preference Kit – PPK). /Celkem Apollo 14 neslo 14 PPK, z toho tři přistály na Měsíci./ Semena pro tento experiment vybral Stan Krugman, jednalo se o pět druhů stromů: Loblolly Pine (Pinus taeda, borovice kadidlová), Sycamore (Platanus occidentalis, platan západní), Sweetgum (Liquidambar styraciflua, Ambroň západní), Redwood (Sequoia sempervirens, Sekvoj vždyzelená) a Douglas Fir (Pseudotsuga menziesii, Douglaska tisolistá). Na Zemi zůstala kontrolní semena pro pozdější porovnání. Během dekontaminačního postupu po návratu na Zemi byly ale kontejnery porušeny ohněm, semena se promíchala a věřilo se, že již nejsou životaschopná. Stan Krugman je poslal do jižní stanice USFC v Gulfportu v Mississippi a do západní stanice v Placerville v Kalifornii, kde je zaseli a téměř všechna semena vzklíčila. Některé z vyrostlých stromků (420-450 kusů, vč. několika řízkovanců) byly pěstovány spolu se svými kontrolními semenáčky (během 21 let nebyly zjištěny žádné rozpoznatelné rozdíly v růstu).

East Bay Park
Měsíční stromy v East Bay Regional Park

Většina z nich byla v letech 1975 a 1976 rozesílána po Spojených státech (vzhledem k výběru stromů, hlavně po západních a jižních státech). Tyto stromy byly zasazovány většinou při oslavách dvoustoletí USA.  Jedna borovice rostla u Bíleho domu, další stromy jsou např. na Washington Square ve Filadelfii a v Greenbergu v Marylandu u Goddardova centra vesmírných letů. Měsíční stromy byly zasílány jako dary i do zahraničí – dva rostou v Brazílii, další ve Švýcarsku, Francii či Itálii. Jeden strom byl darován japonskému císaři. Bohužel nebyla vedena žádná systematická evidence těchto stromů. V roce 1996, 25 let po misi Apollo 14, zahájil vědec z Goddardu, David Williams, jejich hledání a založil webovou stránku o historii a místech výsadby měsíčních stromů. Na ní je uvedeno umístění 62 žijících stromů a lokality 28 již uhynulých stromů. O většině měsíčních stromů tedy NASA neví.

I tak jsou ty zbývající živoucí připomínkou programu Apollo a astronauta Stuarta Roosa.

Zdroj informací: https://nssdc.gsfc.nasa.gov/

Zdroje obrázků: https://pbs.twimg.com/
https://nssdc.gsfc.nasa.gov/

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pbpitko
pbpitko
6 let před

To sa mi páči. Mať takú sekvoju napr. v Tatrách.
pb 🙂

Alois
Alois
6 let před

Osobní balíčky si do Vesmíru brali astronauti od samého počátku. Zajímalo by mne, jak byly limitovány a zda je vozili i kosmonauti.

Vítek
Vítek
6 let před
Odpověď  Alois

Pokud vím, tak osobní balíčky posádek Apollo byly limitovány také schválením konkrétních předmětů ze strany vedení NASA. Tomu se vymykala třeba posádka Apolla 15 s těmi svými nechvalně známými obálkami ale to už je složitější příběh.

Alois
Alois
6 let před
Odpověď  Vítek

Díky, zajímavé.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.