sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Ax-4)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

York Space Systems

Společnost York Space Systems vypustila první družici z plánované konstelace pro Agenturu pro rozvoj vesmíru (SDA). Družice Dragoon byla vynesena v rámci mise Transporter-14. Celkově má společnost postavit a vypustit dvanáct družic.

Landspace

Čínský startup Landspace provedl v pátek statický zážeh v rámci příprav ke startu rakety Zhuque-3 na orbitální dráhu. Devět motorů Tianque-12A spalující metan a kapalný kyslík běželo 45 sekund a byl proveden i test vektorování.

Jared Isaacman

Jared Isaacman 21. června obdržel cenu Wernhera von Brauna od Národní vesmírné společnosti jménem Polaris Dawn, soukromé mise astronautů, které v září 2024 velel. Slavnostní předávání cen proběhlo během Mezinárodní konferenci o rozvoji vesmíru.

Orbital Reef

ESA na pařížském aerosalonu 18. června oznámila, že podepsala memorandum o porozumění se společnostmi Thales Alenia Space a Blue Origin o studiu letů evropských nákladů a případně astronautů na komerční vesmírnou stanici Orbital Reef.

ChinaSat-9C

Čína v pátek vypustila komunikační družici ChinaSat-9C, která má nahradit 17 let starou družici ChinaSat-9. Družici vynesla raketa Dlouhý pochod-3B ze startovního komplexu Xichang v jihozápadní Číně.

United Launch Alliance

United Launch Alliance pilotně testuje ranou verzi chatbota s umělou inteligencí od OpenAI, který je kompatibilní s vládními standardy. Jedná se o jedno z prvních nasazení této technologie určené speciálně pro dodavatele v oblasti obrany, kteří nakládají s citlivými daty.

Eutelsat

Francie více než zdvojnásobí svůj podíl ve společnosti Eutelsat na téměř 30 % v rámci navýšení kapitálu o 1,56 miliardy dolarů, které podpořilo několik akcionářů. Tím posílí plány francouzského operátora na obnovu jeho konstelace OneWeb.

W-4

Společnost Varda Space Industries se připravuje na vypuštění své čtvrté mise W-4 v rámci sdílené mise SpaceX. Společnost získala pětiletou licenci Federálního úřadu pro letectví.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ANKETA: Pět nejdůležitějších momentů roku 2018

Minulý rok byl mimořádný – ať se na to díváme z hlediska počtu startů, nebo z hlediska množství zajímavých událostí. Za dvanáct měsíců jsme zažili takové množství silných a unikátních, že se z toho až tají dech. Ale co považujete za nejzajímavější právě Vy, naši čtenáři? Na to nám odpoví anketa, kterou jsme dnes před polednem spustili. Těmito anketami nám navíc poskytujete cennou zpětnou vazbu, díky které můžeme vidět, co Vás baví a která témata rádi čtete. Možnosti, které získají hlasů málo jsou pak pro nás také přínosné – dávají nám najevo, že bychom se na dané události měli detailněji zaměřit, protože o nich třeba lidé ještě vůbec neslyšeli.

Ankety, které rekapitulují události skončeného roku mají oproti těm, které hledí do roku dalšího jednu nespornou výhodu – skládají se mnohem snáze. Nehrozí, že některé z očekávaných událostí přeteče do roku příštího. Proběhlé události jsou jasně dané. Pro anketu rekapitulující rok 2018 jsme dali dohromady celkem dvacet událostí, což rozhodně není málo. Víme, že to není kompletní výčet (ani nemůže být) a někdo by raději nějakou možnost vyřadil a místo ní zařadil jinou. Moc dobře víme, že se nedostalo na problémy vozítka Opportunity, konec misí Kepler či Dawn, na stavbu Starhopperu či vypuštění zajímavých vědeckých přístrojů na ISS. Tisíc lidí, tisíc chutí – vždy se snažíme sestavovat naše ankety pokud možno férově, aby v nich bylo co největší zastoupení různých témat. Pokud však chcete, můžete nám do komentářů napsat, co Vám v aktuální anketě chybí.

Součástí článků o nových anketách bývají již tradičně i vyhodnocení ankety, se kterou jste se mohli několik týdnů setkávat a která právě skončila. Ptali jsme se Vás, na jakých pět momentů roku 2019 se těšíte nejvíce. Anketa byla spuštěna 21. listopadu loňského roku až do dnešního dopoledne. Celkem se do ankety zapojilo 1 818 lidí, kterým za jejich hlasy děkujeme. Každý hlasující mohl udělit až pět hlasů – dohromady tedy bylo rozdáno 6 820 hlasů. To znamená, že každý hlasující udělil průměrně 3,75 hlasu. Ne každý tedy využil dostupného limitu pěti označených možností. A tady už jsou výsledky:

Výsledky ankety: „Na jaký moment roku 2019 se těšíte nejvíce?“
Výsledky ankety: „Na jaký moment roku 2019 se těšíte nejvíce?“

Asi nikoho nepřekvapí, že na vrcholu jsou testovací lety obou soukromých lodí určených pro posádku – bezesporu jde o nejvýznamnější událost příštího roku. Překvapivé není ani to, že souboj mezi Crew Dragonem a Starlinerem vyšel v počtu hlasů jednoznačně pro loď od SpaceX. Za velmi překvapivé můžeme považovat třetí místo, na kterém se usadila japonská sonda Hayabusa 2 a její průzkum planety Ryugu. Za zmínku stojí i to, že japonská mise v počtu hlasů jednoznačně překonala podobnou americkou misi OSIRIS-REx, která získala oproti Hayabuse 2 jen skoro 2/3 hlasů. Svou roli ale mohlo sehrát i to, že Hayabusa 2 bude letos odebírat vzorky, zatímco OSIRIS-REx tento vrcholný okamžik čeká až v roce 2020.

Nemá smysl rozebírat všech dvacet možností, počet jejich hlasů asi +/- odpovídal očekávání, přesto se objevila jedna možnost, která získala (alespoň podle mého názoru) nečekaně nízký počet hlasů. Jedná se o premiéru evropské rakety Vega-C, která skončila s 47 hlasy na čtvrtém místě od konce. Tady cítím trochu dluh našeho portálu, protože jsme se tomuto zajímavému projektu upřímně příliš nevěnovali. Čtenáři mohli získat dojem, že jde jen o drobnou úpravu existující rakety, vždyť se k názvu přidá jen jedno písmeno. Do dalších týdnů a měsíců si tedy dáváme za úkol o tomhle zajímavém projektu informovat trochu více a ukázat všem, že tahle raketa si zaslouží pozornost.

Závěrem bych chtěl ještě jednou poděkovat všem hlasujícím za jejich účast na právě skončené anketě. Budeme rádi, když budete hlasovat i v anketě, kterou jsme dnes spustili.

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
6 let před

S propagací rakety Vega-C vám rád pomůžu 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Štěpán

Super. 😉

Jiří Kos
Jiří Kos
6 let před

Pustil jsem se do té nové ankety a musím se přiznat, že „pouhých“ pět možností je zatraceně málo. Nemůžete s tím něco udělat?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Jiří Kos

Chápu, že rozhodování není lehké, ale i tak máte možnost označit čtvrtinu všech možností. Kdybychom zvětšili počet možností, které můžete zaškrtnout, anketa by ztratila svou vypovídací hodnotu.

Jiří Kos
Jiří Kos
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

To měl být (možná hloupý) vtip, podtrhující význam loňského roku v oblasti kosmonautiky. Ale děkuji za odpověď.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Jiří Kos

Jaj, tak to se omlouvám. Ono se na internetu bez nonverbálních projevů dá jen stěží určit, co člověk myslí vážně a co jako vtip. Raději proto vždy reaguji jako by šlo o skutečně vážně míněnou žádost. 😉

Maniak
Maniak
6 let před

Prosím vás, kde je schovaná ta anketa?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Maniak

Není nikde schovaná – je krásně vidět v pravém sloupci našeho webu a ukazuje se na všech stránkách – jak na té hlavní, tak i u všech článků.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.