Americko-novozélandská společnost Rocket Lab sídlící ve Spojených státech se chystá na velmi důležitou misi. Třetí letošní start jejich rakety Electron má totiž váženého zákazníka – agenturu NASA. Vůbec poprvé se při misi Educational Launch of Nanosatellites (ELaNa)-19 dočkají cubesaty od NASA vyhrazeného letu na komerční raketě, nebudou tedy muset sdílet raketu s hlavním nákladem. Devítidenní startovní okno se otevírá právě zítra – 13. prosince a každý den se může startovat mezi pátou a devátou hodinou ráno našeho času. Electron má zatím k dispozici jedinou rampu, takže i tentokrát bude dějištěm poloostrov Māhia na Novém Zélandu.
Nákladem je 13 cubesatů s celkovou hmotností cca. 78 kilogramů, které zamíří na téměř kruhovou dráhu ve výšce 500 kilometrů nad Zemí, která je vůči rovníku skloněna o 85°. O dosažení finální oběžné dráhy se postará dodatečný horní stupeň (kick-stage) s motorem Curie, který už firma otestovala při misi Still testing. „Je to po nás čest, že můžeme Electronem vynést misi pro NASA a stát se prvním malým nosičem v rámci kontraktu Venture Class Launch Services, který vstoupí do služby,“ přiznává šéf firmy Rocket Lab, Peter Beck a dodává: „V letošním roce jsme dvakrát dosáhli oběžné dráhy a rok 2018 se tak stává rokem velkých úspěchů pro naši firmu. Završíme jej prvním startem pro NASA a to je skvělá možnost k oslavě nové éry zlepšeného přístupu do vesmíru pro malé družice.“
Až doposud byly malé družice většinou limitovány tím, že letěly jako sekundární náklad – mířily tedy tam, kam chtěl objednavatel hlavní mise. NASA chce v rámci kontraktu Venture Class Launch Services otevřít nové možnosti díky využívání malých raket. Ty umožní malým družicím vyhrazené starty a tedy větší flexibilitu př výběru cílové oběžné dráhy. Právě mise ELaNa-19 je prvním startem v rámci tohoto kontraktu. S malými nosiči se v posledních letech doslova roztrhl pytel – informace o nich najdete v našem nedávném článku, jehož součástí je i níže přiložené video, které českými titulky opatřil kolega Michael Voplatka.
Zítřejší start má momentálně termín v 5:07 SEČ, ale není jisté, zda nedojde k odkladu. Firma Rocket Lab už na sociálních sítích informovala o menší nejistotě způsobené počasím. Na Novém Zélandu totiž hrozí bouřky. Původně jsme Vám tento start chtěli zprostředkovat v rámci živě a česky komentovaných přenosů. Ale bohužel to nestihneme, tak Vám alespoň nabídneme tento článek s informacemi o startu a odkazem na originální přenos. Ten v době psaní článku ještě nebyl k dispozici, ale jakmile bude, tak jej do článku vložíme. Firma Rocket Lab možná s jeho založením čeká na definitivní rozuzlení problému s počasím.
Zdroje informací:
https://www.rocketlabusa.com/
https://www.facebook.com/
Zdroje obrázků:
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…e53ab6cfb43c4e371fa8cf42c2846b97&oe=5CA79259
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…7530abfd389bbbde0975c8f49d67a9ca&oe=5C9FDC98
Ako tie male cubesaty manevruju
Různě, některé vůbec, jiné mají třeba trysky se stlačeným plynem, některé se zase orientují podle magnetického pole …
Gyroskop!
Bez desaturace je to udržitelné jen po nějaký čas. Dříve či později dojde k tomu, že setrvačník dosáhne maximálních otáček a je nutná kompenzace momentu pomocí trysek.
Ti se mi líbí, nekecají a lítají. A ne jak někteří nejmenovaní žabaři, co o tom kecají 20 let a nedostanou se výš jak 120 km.
Souhlasim! 😉
Ale no tak! Už zase strháváte diskusi někam, kam nepatří? Navíc i suborbitální skoky mají svůj význam. Nejde o nic podřadného.
Samozrejme,a i ja jsem jejich fanousek.Jsem fanousek kazdeho kddo dela pokrok v tomto smeru!-jen uz to proste trva dlouho tak jsem si chtel rejpnout 🙂
24h odklad kvůli zhoršení počasí