ŽIVĚ A ČESKY: SpaceX to zkusí navzdory počasí

Silné bouřky, kroupy, nárazový vítr a dokonce i izolované vzdušné víry – tak se dá ve stručnosti shrnout předpověď počasí pro dnešní den na Floridě. SpaceX se i přesto rozhodla, že právě dnes zkusí vypustit svou raketu Falcon 9 s vůbec první družicí z nové generace systému GPS. Meteorologové dávají startu pouze dvacetiprocentní pravděpodobnost, takže buďme připraveni na možnost odkladu. Každopádně jsme však připraveni Vám poskytnout živě a česky komentovaný přenos.

Ke startu by mělo dojít dnes, tedy ve čtvrtek 20. prosince v 15:03 středoevropského času. Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 14:50 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu.

EDIT: Start byl odložen minimálně o 24 hodin kvůli počasí.

Zdroje informací:
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/DuqMiJXWwAEpCHz.jpg:large

Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

26 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: SpaceX to zkusí navzdory počasí”

 1. Hawk napsal:

  Podle me zbytecny risk, pristi rok maji zahajit pilotovane lety, jestli dojde k nehode, tak tipuju zese v tom zacnou hrabat ruzne vysetrovaci komise a bude nasledovat X mesicni odklad.
  Myslim ze v human rated certifikaci, pripadne me opravte, je u nosice podminka nekolik startu za sebou bez nehody.

  • Jura napsal:

   Ruská R-7 a následný Sojuz dokáže odstartovat také i za nepříznivých podmínek. Pokud by se podařil Falconu start za srovnatelných podmínek, prokáže v praxi robustnost celého systému a získá ještě větší respekt.
   Pokud ne, bude je to stát raketu i s nákladem, tedy pěkný balík peněz.
   SpaceX dokázala už několikrát, že umí pracovat s přijatelnou mírou rizika. Rozhodovat se bude v reálném čase na základě dostupných informací.

 2. Jirka napsal:

  Delta a Falcon odstartujou na truc na Vánoce:)

 3. Hoomoon napsal:

  Přimlouval bych se za změnu způsobu informování o změnách ve startech. Otevřu-li web, kouká na mě titulek „SpaceX to zkusí navzdory počasí“, ale přitom už to dávno není pravda. Často ani v článku, ani v krátkých zprávách a dokonce ani v diskusi není info o SCRUBu. Anebo to někde možná je a já nevím kde 🙂 Díky

 4. Miloš napsal:

  Zaujímavé. Kto alebo ako sa vlastne rozhoduje o tom, že sa nebude štartovať kvôli počasiu?
  Ďakujem za po odpoveď.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.