Rozpočtové provizorium ochromuje NASA

Crew Dragon pro nepilotovanou misi DM-1 v montážní hale vedle rakety Falcon 9 pro tuto misi.

Konec roku má být klidný, ale někdy se to nedaří splnit na všech frontách. Politici ve Spojených státech nedokázali během minulých týdnů a měsíců schválit kongresem rozpočet, takže není z čeho zajistit financování federálních agentur. Jak správně hádáte, na webu o kosmonautice bychom o politice nepsali, pokud by se nedotýkala NASA. Právě tato agentura patří mezi zasažené a na jejím provozu se aktuální rozpočtové provizorium podepisuje. V tomto krátkém článku se pokusíme o shrnutí alespoň základních informací o aktuální situaci.

Tato zpráva nahradila v roce 2013 vysílání NASA TV.

Tato zpráva nahradila v roce 2013 vysílání NASA TV.
Zdroj: NASA TV

Hned na začátek je potřeba říct, že tato situace (bohužel) není výjimečná – před rokem byla situace podobná – ale na druhou stranu (naštěstí) tzv. shutdown nedosahuje úrovně z podzimu 2013, kdy NASA musela dokonce dočasně deaktivovat své webové stránky a hrozilo i zpoždění startu sondy MAVEN, který se nakonec stihnul.

Jak to tedy vypadá nyní? NASA musela omezit svůj provoz na nezbytné minimum. Do práce tedy nešli všichni zaměstnanci, kteří nejsou nezbytně nutní k zajištění nezbytných činností. Co to znamená pro fanoušky kosmonautiky? Možná si již někteří z Vás všimli, že web agentury NASA není v posledních dnech nějak výrazně aktualizován – to samé můžeme říct i o profilech různých misí na sociálních sítích. To vše jsou důsledky shutdownu.

Loď Crew Dragon pro misi DM-1

Loď Crew Dragon pro misi DM-1
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Jenže podle všeho se zdá, že rozpočtové provizorium má větší dopady, než jen na web a profily na sociálních sítích. Jak již bylo řečeno v dnešním Kosmotýdeníku, shutdown způsobil zpomalení certifikačního procesu a příprav ke startu mise DM-1. Jde o nepilotovaný testovací let lodi Crew Dragon od SpaceX k Mezinárodní kosmické stanici. Původně se s ním počítalo zhruba kolem poloviny ledna, ale některé náznaky říkají, že certifikační proces zpomaluje vinou shutdownu a start DM-1 se odkládá na konec ledna (tedy zhruba o dva týdny oproti nedávnému plánu).

Výhodou je, že na začátku ledna nemá startovat žádná meziplanetární sonda, které by hrozilo překročení startovního okna. Nehrozí tedy, že by se vinou shutdownu promeškala vhodná konstelace planet. Sonda New Horizons však prvního ledna proletí kolem zatím nejvzdálenějšího prozkoumaného objektu v historii. Nás, jako fanoušky kosmonautiky, může těšit, že informační kanály spojené se sondou New Horizons by měly zůstat otevřené i přes shutdown. Je samozřejmě otázkou, zda budou například na NASA TV přenášeny tiskové konference. Ale i kdyby nebyly, tak se naše redakce všemi silami vynasnaží přinášet Vám aktuální informace o přijatých snímcích formou krátkých zpráv, článků, nebo příspěvků na našich sociálních sítích.

Z celkového počtu 17 586 současných zaměstnanců NASA bylo určeno 437 zaměstnanců na plný úvazek + 664 na částečný úvazek, kteří mají jako povinnost zajišťovat nezbytné činnosti i za současné situace. Dalších 2189 lidí bude držet telefonickou pohotovost. Musíme tedy věřit, že se politici dohodnou a aktuální období plné omezení co nejdříve skončí.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/
https://ria.ru/20181228/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
https://c1.staticflickr.com/5/4875/31433487787_c7bbb34c0a_k.jpg
http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html
https://c1.staticflickr.com/5/4906/31433487287_6a9e6b45af_k.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

16 komentářů ke článku “Rozpočtové provizorium ochromuje NASA”

 1. Spytihněv napsal:

  A co DSN? Ta je přece také financována z NASA. Sice opět platí, že kritické události bude pokrývat, ale jinak by k určitému omezení dojít mohlo.

 2. Alois napsal:

  To je fakt smůla, finišují tři sondy, dvě soukromé pilotované lodi a superraketa.
  Myslím, že si toho bera “ amerika“ moc, špičkovou vědu, kosmonautiku, hlídat na celém světe demokracii a ještě všelijaké nemakačenky po celém světě živit.
  Trump dělá dobře, že zavírá kohoutky, stejně každý jen američany využívá, když nechci napsat “ zneužívá“.

  • Pospíšil napsal:

   Doufám Aloisi, že jste taky zachytil důvod současného rozpočtového provizoria a vládního shutdownu?
   Vámi obdivovaný Trump totiž po Kongresu požaduje ve federálním rozpočtu na příští rok cca 5 mld USD na stavbu plotu na hranici s Mexikem. A to s tím, že z tohoto požadavku neustoupí a nechá vládu bez peněz tak dlouho, dokud Kongres prachy na plot neschválí. Tomu říkám ohleduplnost ke státním zaměstnancům…
   Btw. vojáci jsou sice taky vládou financovaní, ale ti prachy mají, jelikož jsou v jiné rozpočtové kapitole…

 3. Jiří Hošek napsal:

  Před pár dny jsem se na twitteru Nujoud Merancy https://twitter.com/nujoud dočetl zajímavé podrobnosti o vlivu shutdownu na pracovníky. Kmenové pracovníky NASA a kontraktory rozdělila do čtyř kategorií.
  1. Nekriticky důležití zaměstnanci jsou posláni domů bez náhrady mzdy. To znamená že jim není dovoleno legálně pracovat a nedostávají výplaty. V případě schválení Kongresem jim může být mzda vyplacena zpětně. Jejich platby, jako hypotéky atd. však samozřejmě nepočkají. Někteří zaměstnanci jsou na to citliví.
  2. Kriticky důležití zaměstnanci musí pokračovat v práci (například pro zajištění letu ISS), ale také bez mzdy. Ohledně výplat spadají do stejné kategorie jako 1., takže doufají, že jim mzdy budou zpětně vyplaceny.
  3. Kontraktoři, pokud obdrželi finanční zálohy a mohou pracovat vzdáleně, tak mohou činit pouze tak dlouho, jak jim umožňují podepsané smlouvy. Existují ale smluvní týmy, kde někdo má smlouvu do ledna a druhý do května. To může zamíchat pořadím a časováním úkolů.
  4. Některé kontrakty nejsou strukturovány tak, aby mohly být financovány legálně, nebo nemohou být prováděny vzdáleně (např. potřebují laboratoř nebo zařízení NASA). Těchto dodavatelů existuje mnoho, a ti to mají nejhorší. Nemohou pracovat (respektive nemohou právně účtovat za vykonanou práci) a neobdrží platby, a to ani zpětně. Občas se stává, že NASA kvůli shutdownu přijde o drobné dodavatele.

 4. frank napsal:

  Pokud mě paměť neklame tak myslím, že průměrné rozpočtové provizorium je něco jako 15-20 dní, déle to obvykle politici, díky frustrovaným voličům, nevydrží 🙂 Tak už by jsme měli mít +-půlku za sebou…

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.