Sojuz vynesl navigační družici

Ruská raketa Sojuz 2-1b odstartovala včera večer z kosmodromu Pleseck a do vesmíru vynesla s pomocí horního stupně Fregat-M družici, která nahradí vysloužilý díl navigační sítě GLONASS. Ke startu došlo ve 23:17 moskevského času, tedy 21:17 SEČ, když začala tři a půl hodiny dlouhá služba nosné rakety vstříc cílové oběžné dráze. Ruský navigační systém obsluhuje síť družic pojmenovaných Uragan, jejichž aktuální verze Uragan-M má ve vesmíru vydržet sedm let. Včera vypuštěný Uragan Uragan-M 757 je 48. družicí z řady Uragan-M a celkově jde o 137. družici systému GLONASS.

Sojuz 2-1b s družicí z řady Uragan-M čeká na kosmodromu Pleseck na start.

Sojuz 2-1b s družicí z řady Uragan-M čeká na kosmodromu Pleseck na start.
Zdroj: https://i.imgur.com/

Ruský navigační systém používá stejně jako ten americký či evropský družice na střední oběžné dráze. Družice vysílá přesné časové signály, které se dají využít k vypočítání místa v prostoru pomocí triangulace. Systém GLONASS využívá ke komunikaci pásmo L. Konkrétně pak pásma L1 a L2 pro volné civilní používání a ekvivalentní pásma pro ruskou armádu. O přesný čas se starají cesiové atomové hodiny na palubě každé družice.

Systém GLONASS potřebuje ke správnému fungování 24 družic, které jsou umístěny na třech orbitálních rovinách po osmi kusech. Právě tak je zajištěno globální pokrytí. Včerejší start podle všeho mířil do druhé roviny. Rusové uvedli, že družice Uragan-M 757 nahradí starší exemplář, ale neupřesnili, který konkrétně to bude. Spekuluje se o družicích Uragan-M 723 (Kosmos 2436) vypuštěné v roce 2007 – ta byla svého času odstavena z provozu, do kterého se vrátila jen kvůli tomu, aby zastoupila jinou družici, která selhala. Dalšími kandidáty na náhradu jsou dvě nejstarší stále fungující družice sítě GLONASS s čísly 716 a 717 (Kosmos 2425 a 2426). Do vesmíru je společně s třetí družicí, která je již mimo provoz, vynesla raketa Proton startující 25. prosince 2006.

Start Sojuzu 2-1b s družicí Uragan-M 757

Start Sojuzu 2-1b s družicí Uragan-M 757
Zdroj: https://i.imgur.com

Včerejší start je velmi důležitý i pro Mezinárodní vesmírnou stanici. Po selhání rakety Sojuz-FG totiž bylo potřeba ověřit správné fungování nosičů z této rodiny v nepilotovaných misích (s důrazem na separaci postranních urychlovacích bloků). Návrat do služby přišel 25. října, když Sojuz 2-1b vynášel z Plesecku armádní družici Lotos-S1, takže včerejší start je již druhým úspěšným vypuštěním Sojuzu po nehodě. Už ve středu 7. listopadu ráno nás čeká start Sojuzu ST-B z Francouzské Guyany, který bude vynášet meteorologickou družici MetOp-C. V polovině měsíce má přijít vypuštění zásobovací lodi Progress MS-10, Pak Sojuzy obslouží i pilotovanou misi Sojuz MS-11, která je zatím plánována na 3. prosince. Možná se ale před ni ještě vmáčkne start rakety Sojuz z kosmodromu Pleseck, která má na přelomu listopadu a prosince vynést armádní družici Neitron.

Zdroje informací:
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2018/11/2018-11-03-17_38_53-Window.jpg
https://i.imgur.com/SGxqthc.jpg
https://i.imgur.com/nln6pbX.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

3 komentářů ke článku “Sojuz vynesl navigační družici”

 1. Mirek napsal:

  V příštím roce měli pilotované lety přejit ze Sojuzu-FG na novější Sojuz 2, platí to stále? Kdy by mohla letět první posádka na Sojuzu 2 ?

  • Roman89 Redakce napsal:

   Současný plán říká, že 4. září bude startovat první Sojuz 2.1a s kosmickou lodí Sojuz MS-14, ale bez posádky. Následovat bude poslední pilotovaný let Sojuz-FG lodí Sojuz MS-15. A pak konečně Sojuz 2.1a s lodí Sojuz MS-16 s posádkou, ten ale vychází až na jaro 2020.

 2. Brodský napsal:

  Tak se zdá, že Sojuz už je zase v dobré formě. Odhaduji, že je velmi nepravděpodobné, aby se stejná chyba opakovala, obzvláště pokud se to dalo tak snadno napravit. Jestlipak v prosinci poletí znovu ti kosmonauti, kteří si zkusili záchranný let?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.