Zítra, tedy 20. listopadu uplyne 20 let od vypuštění modulu Zarja. První modul Mezinárodní vesmírné stanice byl vypuštěn 20. listopadu roku 1998 a od té doby jsme díky ISS získali úplně novou perspektivu nejen na mnoho vědeckých oborů, ale i na naši planetu Zemi. Evropská kosmická agentura se v rámci oslav dvaceti let existence ISS ve vesmíru rozhodla vytvořit časosběrné video, o které se postaral Alexander Gerst. A jelikož jde o velké výročí, tak i video mělo být speciální – v celé historii nenajdete delší časosběrný záznam natočený ve vesmíru.
Během necelé čtvrthodinky přeletíte hned dvakrát kolem naší planety! Mapka v rohu zároveň neustále ukazuje aktuální pozici stanice v době pořízení snímku. Pokud byste se na fotkách neorientovali, nesmutněte, do časosběru byly doplněny názvy některých měst a států, nad kterými stanice 6. října, tedy v době snímkování přelétávala. A když už jsme u snímků – Pro tento projektu jich vzniklo zhruba 21 375 a po složení do časosběru sledujete oběh kolem Země 12,5× rychleji, než jaká je skutečná rychlost.
Zdroje informací:
https://www.youtube.com/
Zdroje obrázků:
https://cdn.iflscience.com/…time-lapse-images-of-the-earth-as-seen-from-the-iss.jpg
To video je jednoznačný fake. Placatá země se takhle přece nemůže otáčet. 😉 😀
Zdánlivé zakulacení zeměplacky je dosaženo speciálním objektivem a postprodukcí.
ten vychod slnka je uzasny. a vidiet ho kazdych 90 minut, tak to astronautom fakt zavidim, aj ked asi nemaju velmi cas sa na nho divat, hlavne v tychto dnoch…
uzasny casosber ale, pride mi divne ze ze se na tom videu zeme otoci za tri a pul minuty kdyz se iss otoci kolem zeme az za 90 minut kazdopadne mame tu krasne vyroci a jsem rad ze ho slavime.
zhruba za 6,5 minuty sa v timalapse otoci okolo zeme. video zacina niekde okolo tunisu v afrike a v case 6:50 sa dostane nad spanielsko. zaroven vo videu su dva strihy, prvy je cca v case 1:35 druhy zhruba v 8:02; pravdepodobne tam vystrihli malo zaujimave zabery na tmu 🙂
Je úžasné, že něco takového jako je ISS slaví 20 výročí. Členům osádky přeji jejich doplnění, aby si mohli v rámci možností i odpočinout. Jistě mají práce až nad hlavu. A tomu fascinujícímu objektu zvaným ISS přeji hladký a plynulý chod a je stále obydlena dalšími šťastlivci, kteří mohou vykonávat takovou službu pro lidstvo na mezinárodní úrovní. Mar-ta Ja