sociální sítě

Přímé přenosy

Ariane 6 (MTG-I2)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Pentagon

Pentagon rozšiřuje využívání družicové sítě Starshield společnosti SpaceX na palubě vojenských letounů. Firmě přidělil novou smlouvu na poskytování služeb pro celou flotilu, která ukazuje, jak je tento systém postupně integrován napříč americkými leteckými flotilami.

Phi Earth Technologies

Společnosti Phi Earth Technologies a australská firma zaměřená na zpravodajství o Zemi, LatConnect 60 (LC60), oznámily strategické partnerství, jehož cílem je překlenout mezeru v propojení družicového pozorování Země s ověřenými informacemi přímo z terénu pro projekty zaměřené na přírodě blízká řešení.

NASA

Tým NASA a průmyslových partnerů připravuje pokračování mise cubesatu k Měsíci. Vyvíjí dvojici malých družic, které budou na Měsíci testovat přiblížení a operace v těsné blízkosti jiného kosmického tělesa.

Redwire

Společnost Redwire bude na základě licenční smlouvy s lucemburskou společností Edge Aerospace vyrábět jednotky pro zpracování dat a síťové přepínače. Firmy to oznámily 25. srpna na konferenci Small Satellite Conference.

Kuva Space

Finský startup Kuva Space zaměřený na hyperspektrální snímkování plánuje v roce 2028 provozovat osm hyperspektrálních družic, aby mohl pořizovat každodenní snímky severního křídla Evropy.

Shield AI

Společnost Shield AI poprvé nasadila svůj autonomní software Hivemind na palubě družice a rozšířila tak technologii původně vyvinutou pro autonomní letouny také do vesmírných systémů.

Lux Aeterna

Lux Aeterna, startup vyvíjející družice navržené tak, aby se mohly vracet z oběžné dráhy a být znovu použity, se zaměřuje na americký vojenský trh. Společnost nabízí znovupoužitelné kosmické zařízení jako způsob, jak by americké Vesmírné síly mohly vynášet, získávat zpět a znovu nasazovat objekty na oběžné dráze.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Odložený start lodi Cygnus

Zásobovací loď Cygnus měla k Mezinárodní vesmírné stanici vyrazit už včera, ale čáru přes rozpočet udělalo počasí. Přes východní pobřeží totiž přechází frontální systém, což společně s faktem, že raketa Antares má pro tuto misi okamžité startovní okno, představovalo až příliš velké riziko. NASA proto po dohodě s firmou Northrop Grumman ještě ve středu večer našeho času rozhodla o odkladu startu o 24 hodin. Věřme tedy, že se počasí umoudří a jubilejní desátá zásobovací loď Cygnus bude moci vyrazit vstříc Mezinárodní vesmírné stanici.

Ke startu by mělo dojít zítra, tedy ve čtvrtek 15. listopadu v 10:49 středoevropského času. Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 10:35 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Pokud z jakéhokoliv důvodu (třeba kvůli pomalému internetu, nebo datovým limitům) nemůžete sledovat video, bude pro Vás na této stránce připraven psaný online přenos, o který se bude starat Karel Zvoník. Nové příspěvky se Vám zobrazí automaticky – stránku obnovujte pouze v případě, kdy se nový příspěvek neobjeví více než pět minut.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/nasalive
https://www.facebook.com/

Zdroje obrázků:
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…fe62a510bf283ad48d01887d5127eb85&oe=5C89CF9A

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Matúš
Matúš
7 let před

Trochu ma naštvalo že to odložili, lebo som sa na ten štart tešil ale určite zajtra pozrem

Karel Zvoník
7 let před
Odpověď  Matúš

Start byl odložen o 24 h kvůli špatnému počasí. Další pokus bude 17. listopadu.

Pepas
Pepas
7 let před

Chápu to správně, že proběhnou dva starty zásobovacích lodí k ISS v jeden den?

Karel Zvoník
Editor
7 let před
Odpověď  Pepas

Ano mělo to tak být. Došlo by k tomu poprvé v historii ISS. Start zásobovací lodi Cygnus byl však kvůli špatnému počasí odložen.

Pepas
Pepas
7 let před
Odpověď  Karel Zvoník

Děkuji za odpověď.. 🙂
I za odpověď na otázku, kterou jsem položil až později.. 🙂

Radim
Radim
7 let před
Odpověď  Karel Zvoník

To teda posádku moc nešetří. Ve třech budou muset vykládat dva náklaďáky najednou.

Luděk
Luděk
7 let před
Odpověď  Radim

Kde je řečeno, že veškerá vykládka Progressu a Cygnusu proběhne hned po jejich příletu? Když se nic nepokazí, na Mikuláše jsou na ISS zase v šesti lidech, pravda, jen na asi 2 týdny. Ony tam ty náklaďáky nebudou kotvit pár dní a nemusí se všechno z nich vyložit do ISS hned.
Moje řečnická otázka spíše zní – když došlo nově k posunu termínu startu Sojuzu MS-13 na 30. června z dřívějšího 24. července 2019, proč se neurychlí i start Sojuzu MS-12 ze začátku dubna třeba na polovinu února? Není zcela vycvičená posádka? Nepřipravená transportní loď nebo nosič? Jak to bude s kosmonautem ze Spojených arabských emirátů? Přistávat měl v Sojuzu MS-10, který na ISS nedoletěl. Nebude nakonec 3. křeslo v Sojuzu MS-12 rezervované pro Tylera Haguea?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Luděk

Kosmonaut z UAE nepoletí, protože by se neměl jak vrátit. Důvody odkladů nebo naopak neurychlení nejsou veřejně známé.

Luděk
Luděk
7 let před
Odpověď  Radim

…start Sojuzu MS-12 je posunut podle včerejšího infa již na 01.03.19…

Pepas
Pepas
7 let před
Odpověď  Pepas

Tak už jsem odpověď našel a slyšel v přenosu startu..
Tak se zeptám ještě i na další věc:
Už se někdy stalo, že by byli dva starty na ISS takto blízko k sobě?
V extrému až v jeden den?

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.