sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (MTG-S1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Rocket Lab

Společnost Rocket Lab 25. června oznámila, že od Evropské kosmické agentury získala kontrakt na vynesení dvou malých družic k testování navrhované budoucí konstelace LEO-PNT na nízké oběžné dráze Země.

NRO

Američtí poskytovatelé družicových snímků zintenzivňují svá varování před navrhovanými škrty v rozpočtu Národního průzkumného úřadu na komerční snímky a tvrdí, že tyto škrty představují rostoucí riziko pro národní bezpečnost a životaschopnost domácího kosmického průmyslu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Začíná stavba evropského lovce exoplanet

V německých Brémách byla na 69. Mezinárodním astronautickém kongresu podepsána dohoda o stavbě evropského teleskopu Plato, který má hledat exoplanety s velkým důrazem na kamenné světy obíhající kolem hvězd podobných Slunci. Hlavním dodavatelem této zakázky bude německá společnost OHB System AG, se kterou má spolupracovat italsko-francouzská Thales Alenia Space a švýcarská RUAG Space. Kontrakt pokrývá nejen stavbu, ale i testování a další činnosti, které mají vést ke startu v roce 2026. Dohoda ale nekončí vypuštěním do vesmíru – pokrývá i prvotní fázi aktivace palubních systémů.

Existuje ve vesmíru druhá Země? To je jedna z nejvíce fascinujících otázek dnešní astrofyziky,“ sděluje Johann-Dietrich Wörner, hlavní ředitel ESA a dodává: „Díky teleskopu Plato se zaměříme na exoplanety zemského typu obíhající v obyvatelné zóně kolem hvězd podobných Slunci. Půjde o velký krok na cestě k hledání druhé Země.

Dřívější vizualizace teleskopu Plato.
Dřívější vizualizace teleskopu Plato.
Zdroj: https://static1.i4u.com

Dodávku vědeckého vybavení tvořeného 26 kamerami a příslušnou elektronikou zajistí německá aerokosmická agentura DLR a konzorcium evropských výzkumných center. „Plato je exoplanetární mise nové generace, která bude sledovat tisíce jasných hvězd na velké ploše. Bude hledat drobné, pravidelné poklesy v jejich jasnosti, které způsobují tranzitující exoplanety,“ popsala Ana Heras, vědkyně zapojená do projektu Plato a dodává: „Jelikož planeta zakryje jen drobný zlomek celkového záření vydávaného hvězdou, je zde velká nutnost používat mimořádně přesná, dlouhodobá fotometrická měření.

Plato však nebude jen hledat nové exoplanety. Vědci se těší, že by s jeho pomocí mohli také prozkoumat vlastnosti jednotlivých hvězd, nebo určit hmotnosti, velikosti a stáří planet s velkou přesností. To by vědcům pomohlo pochopit architekturu exoplanetárních systémů, což by mohlo vést k přesnějším odpovědím na otázku, zda tu mohou být obyvatelé světy. Plato navíc bude studovat i asteroseismologické projevy, tedy seismickou aktivitu hvězd, což pomůže lépe pochopit vnitřní stavbu hvězd a jejich vývoj.

Tato mise rozšíří znalosti získané misí Cheops, která by měla do vesmíru startovat příští rok a jejímž cílem je provést první charakterizaci známých exoplanet. Po Plato zase přijde Ariel s plánovaným startem v roce 2028 – ta má sledovat velké a rozličné vzorky exoplanet a velmi detailně prozkoumat jejich atmosféru. Ale zpět k Plato. Tento teleskop se usadí 1,5 milionu kilometrů od Země v libračním centru L2 soustavy Slunce-Země.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/Searching_for_exoplanetary_systems.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
ldx
ldx
6 let před

V porovnání s Keplerem nebo TESS, bude lepší?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  ldx

Samozřejmě, obecně vždy platí, že modernější družice nesou výkonnější elektroniku nebo citlivější detektory.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.