sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Apollo-Sojuz

Dne 15. července uběhlo padesát let o historické mise Apollo-Sojuz. Během této mise mise došlo ke spojení americké vesmírné lodi Apollo a sovětské lodi Sojuz. Velitelem posádky Apolla byl Thomas Stafford a jeho sovětským protějškem Alexej Leonov.

MILNET

Americké vesmírné síly odhadují, že by potřebovaly více než 4 miliardy dolarů na financování rozsáhlé konstelace družic na nízké oběžné dráze Země známé jako MILNET, která by poskytovala globální komunikační služby. V současné chvíli je MILNET na seznamu nefinancovaných priorit pro FY 2026.

Britská kosmická agentura

Nový výzkum zveřejněný Britskou kosmickou agenturou zdůrazňuje rostoucí závislost země na družicových technologiích, které podle nejnovějších údajů podporovaly odvětví představující přibližně 18 % národního hrubého domácího produktu (HDP).

SES

Společnost SES očekává, že 17. července dokončí akvizici konkurenčního družicového operátora Intelsat poté, co vyřeší všechny regulační překážky bránící uzavření dohody v hodnotě několika miliard dolarů.

Starliner

Zástupci NASA uvedli, že existuje veliká šance, že další zkušební let vesmírné lodě Boeing CST-100 Starliner bude bez posádky. Důvodem je stále probíhající řešení technických problémů lodi.

Americký kongres

Americký kongres se chystá nařídit Pentagonu, aby zavedl trvalé financování iniciativy amerických vesmírných sil, která bude poskytovat komerční družicové snímky a analýzy vojenským velitelům po celém světě, a to i přes nejistotu ohledně návrhu obranného rozpočtu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Předposlední zážeh před příletem k Bennu

Sonda OSIRIS-REx včera provedla brzdící manévr AAM-3. Trysky TCM určené ke korekcím dráhy provedly tento manévr rozdělený plánovanou pauzou. Ta byla vynucená jednoduchou fyzikou – vzhledem k orientaci sondy v prostoru při zážehu bylo potřeba eliminovat situaci, kdy by vědecké přístroje mířily ke Slunci. Manévr se tedy rozdělil na dva zážehy, které snížily rychlost přibližování z 5,2 m/s jen na 11 cm/s! Oba zážehy byly co do intenzity téměř identické – každý z nich změnil rychlost o 2,6 m/s. Pozemní týmy již provedly základní analýzu telemetrie a zdá se, že manévr proběhl podle plánu. Definitivní jistotu ale budeme mít až za několik dní po dokončení důkladných rozborů.

Manévr AAM-3 zároveň nasměroval sondu do příletového koridoru, ve kterém se počítá s pořízením snímků s vysokým rozlišením. Právě podle nich budou vědci určovat tvar asteroidu Bennu. Šestitýdenní fáze postupného zpomalování je ve své polovině. Dřívější manévry AAM-1 a AAM-2 provedené 1. a 15. října snížily rychlost přibližování celkově o 486 m/s. Nyní zbývá již poslední zážeh – AAM-4. Ten je naplánován na 12. listopadu a jeho úkolem bude kromě zpomalení přibližování i nasměrování sondy vstříc příletu do vzdálenosti 20 kilometrů od asteroidu Bennu, který je plánován na 3. prosince.

Zdroje informací:
https://www.asteroidmission.org/

Zdroje obrázků:
https://cdn.inquisitr.com/wp-content/uploads/2018/10/OSIRIS-REx-asteroid-approach-maneuver.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Alois
Alois
6 let před

Sonda byla dnes v 0.00hod 244 km od cíle, denní přiblížení činí cca 9,5 km.

Tommy
Tommy
6 let před
Odpověď  Alois

To myslíte po dnešních manévrech? V článku se uvádí výsledná rychlost 11cm/s. To mi vychází za hodinu téměř 400km. Asi někde dělám chybu?

Tommy
Tommy
6 let před
Odpověď  Alois

Už jsem se našel, beru s ostudou zpět a omlouvám se.

Alois
Alois
6 let před

NASA zveřejnila první portrét , jako by z oka vypadl japonskému asteroidu.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Alois

Ano, vydali jsme to jako krátkou zprávu. 😉

Pave69
Pave69
6 let před
Odpověď  Alois

Přesně, chtěl jsem k tomu napsat, kdo najde 10 rozdílů…?
Třeba spletli file 🙂

Alois
Alois
6 let před
Odpověď  Alois

Omlouvám se, tu zprávu jsem přehlédl.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Alois

Stane se. 😉

Spytihněv
Spytihněv
6 let před

Ta podobnost s Ryugu je neskutečná. Relativně zblízka jsme navštívíli a nafotili asi nějakých 14 planetek a ty tvary jsou velice rozmanité, obvykle nesouměrné šišoidy. A tady máme dvakrát za sebou planetky, které spolu s Itokawou jsou jediné z nich s rozměry pod kilometr a tyto dvě poslední jsou na první pohled jako dvojčata a dokonce jakoby jevily i snahu se zakulatit, což je další u takhle malých těles neobvyklá věc. Tak co Ultima Thule? Bude taky podobná? To už by bylo opravdu podivné a alarmujícící a konspirujícící 🙂

Alois
Alois
6 let před
Odpověď  Spytihněv

MU69 má rozměry v desítkách km, nikoli stovkách metrů, to je jiná třída.

Spytihněv
Spytihněv
6 let před
Odpověď  Alois

To nelze popřít, ale co to znamená v kontextu toho, co jsem napsal výše?

Petr Scheirich
Petr Scheirich
6 let před
Odpověď  Spytihněv

Tyto tvary známe u více těles a abych se zbytečně neopakoval, tak odkážu na svůj obrázek a komentář k němu přímo v článku zde:
https://kosmonautix.cz/2018/06/sledujeme-hayabusa-2-prileta-k-asteroidu-ryugu/

Jak tam píšu, souvisí to se (současnou nebo minulou) rychlou rotací. Už nepíšu, že tato rychlá rotace je s největší pravděpodobností vyvolána YORP efektem. To pak omezuje podobné tvary pouze na asteroidy dostatečně malé (časové škály, na nichž YORP působí, jsou úměrné velikosti tělesa) a pouze na vnitřní části Sluneční soustavy – blízkozemní planetky a hlavní pás (intenzita YORPu klesá se čtvercem vzdálenosti od Slunce).

Spytihněv
Spytihněv
6 let před
Odpověď  Petr Scheirich

Jo tak. Na tento váš příspěvek jsem úplně zapomněl. Tím se to tedy vysvětluje. A že je Steins z podobného soudku, ale zamaskovala to ztrátou polární oblasti, toho bych si bez návodu nevšiml 🙂 Ale i tak je pravděpodobnost, že se současně podaří náhodně navštívit dvě planetky, vytvarované tímto procesem, asi hodně malá.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.