Křesla pro novou ruskou loď

Do prvního startu nové ruské lodi Federacija chybí ještě několik let, ale vývoj postupně pokračuje. Staré dobré Sojuzy používají křesla Kazbek (mají jméno po hoře na Kavkaze), která vyžadují pro každého cestujícího individuálně vyráběné anatomické vložky. Ty se odlévají podle velikosti a tvaru těla jednotlivých kosmonautů, aby mohly spolehlivě pohltit setrvačnost po přistání. Když si kosmonauti mění místa, musí si vyměnit i své anatomické vložky. Jejich výroba je časově poměrně náročná a přípravy lodí Sojuz prodražuje a prodlužuje. Není tedy překvapením, že vývojáři nové lodi Federacije chtějí používat jiný systém. Představili křeslo, které se snadno přizpůsobí různým tělům astronautů.

Pro srovnání – současná sedačka Kazbek nabízí bezpečí, ale rozhodně ne pohodlí.

Pro srovnání – současná sedačka Kazbek nabízí bezpečí, ale rozhodně ne pohodlí.
Zdroj: http://www.russianspaceweb.com/

Nová generace kosmických křesel dostala jméno Čeget (opět podle hory na Kavkazu) a zmiňovali jsme se o nich již na začátku roku 2017. Stejně jako u ostatního vybavení pro kosmonauty a systémů podpory života, stojí za jeho vývojem výrobní závod NPP Zvezda z města Tomilino jihovýchodně od Moskvy.

Křeslo Čeget má umožnit přizpůsobení velikosti podle potřeb různých astronautů.

Křeslo Čeget má umožnit přizpůsobení velikosti podle potřeb různých astronautů.
Zdroj: http://russianspaceweb.com/

První modely vznikly v roce 2013 a inženýři tehdy použili i 3D tisk, který umožnil rychlé zlepšování prototypů v reálné velikosti. Čtyři prototypy křesel byly instalovány do makety lodi Fedeacija (tehdy ještě PTK-NP), která byla v srpnu 2013 vystavena na Moskevské letecké a kosmické show. Pro letový hardware křesel Čeget počítají Rusové s  použitím uhlíkových materiálů, které mají ve výsledku oproti kovovým verzím ušetřit až 60 kilogramů. V září letošního roku oznámila RKK Eněrgija, že NPP Zvezda vyrobil prototyp křesla Čeget podle firemních technických specifikací. Stejně tak uvedla, že začíná výroba křesel pro komplexní zkoušky. Série testů se má týkat kromě jiného i ergonomické funkčnosti křesel, k čemuž budou přizváni i specialisté z návrhové a testovací divize RKK Eněrgija.

Zdroje informací:
http://russianspaceweb.com/

Zdroje obrázků:
http://russianspaceweb.com/images/spacecraft/manned/ptk_np/va/cheget/finaL_20180927_1.jpg
http://russianspaceweb.com/images/spacecraft/manned/ptk_np/va/cheget/kazbek_seat_1.jpg
http://russianspaceweb.com/images/spacecraft/manned/ptk_np/va/cheget/cheget_schematic_1.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

19 komentářů ke článku “Křesla pro novou ruskou loď”

 1. kuban napsal:

  nevíte někdo prosím, co konkrétně je na sedačce modrá tyč mezi nohama („knipl“), k čemu slouží?
  díky

 2. Radim napsal:

  Překvapila mě informace o využití uhlíkových vláken při výrobě křesel. Když jsem vloni připravoval tento článek https://kosmonautix.cz/2017/01/ruska-kosmicka-lod-federace-vstupuje-do-3d-sveta/ , narazil jsem na rozhovor se Sergejem Pozdňakovem, ředitelem NPP Zvezda, ve kterém říkal, že upustili od používání kompozitu u těchto křesel kvůli jeho toxicitě.

 3. Lukad napsal:

  Zial, nie velka vola politikov investovat do vesmirneho programu,obrovska korupcia nevymozitelnost prava kontrola kvality nespolahlivost voci partnerskym projektom esa a mars rover 2020 robi z ruskeho vesmirneho programu takmer nefunkcnu instituciu.

 4. Miloš napsal:

  Mňa by zaujimalo, či v tom novom kresle budú používať aj ten geniálny „diaľkový“ ovladac, ktorý používajú v dnešných Sojuzoch.

 5. Roman89 napsal:

  Díky Dušane za nové informace k chystané lodi. Ví se už i jaký pohon bude Federacija využívat?

 6. Jaro Pudelka napsal:

  No ISS má plánovanú životnosť do roku 2028, možno 2032. Účasť Ruska na stanici pri Mesiaci je viac ako otázna a rovnako aj ich prípadná vlastná stanica. Je asi na mieste otázka, kde/kam budú na novej lodi lietať? Rovno ale hovorím, že je mi to veľmi ľúto, lebo Rusi to vedia, len nie sú peniaze a asi ani vôľa na potrebných miestach.

 7. Karel Zvoník napsal:

  Doplním, že na úvodním obrázku je pouze prototyp a výsledný vzhled se bude od toho stávajícího lišit.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.