Startovní stůl pro Ariane 6

Ocelová konstrukce s hmotností 700 tun, na které bude před startem stát nová evropská raketa Ariane 6 – to je startovní stůl. Nyní byla dokončena jeho hrubá příprava. Stůl je tak velký, že musel do Francouzské Guyany dorazit rozložený na několik dílů. Zásilky se do Jižní Ameriky dostaly v únoru lodí a po kontrole došlo k jejich sestavení zhruba 250 metrů od vznikající rampy. Přesun dílu vysokého 4 metry, dlouhého 20 metrů a širokého 18 metrů na finální místo nebyl snadný úkol. Nejprve byla konstrukce nadzvednuta pomocí hydraulických zvedáků a dva speciální transportéry pak převezly stůl na jeho stanoviště.

Montáž startovního stolu pro Ariane 6.

Montáž startovního stolu pro Ariane 6.
Zdroj: http://www.esa.int

Se správnou orientací konstrukce nad střed rampy pomohl mechanický navigační systém a dočasné koleje. Zde bude v dalších dnech celá konstrukce spuštěna dolů s přesností na milimetry. Tím ale práce rozhodně nekončí. Startovní stůl bude doplněn o mechanické vybavení, elektrické a kapalinové rozvody uvnitř i na vnější části.

V současné době probíhají na rampě i další práce – například integrace deflektoru spalin, který bude umístěný na spodní části kanálu pro odvod spalin zhruba 25 metrů pod startovním stolem. Právě na deflektoru je významná česká stopa, jelikož tato obří konstrukce vznikla ve firmě MCE Slaný. Práce jsou v plném proudu, jelikož první Ariane 6 by odsud měla startovat již v roce 2020.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.spacenewsfeed.com/images/2018-september/further-1.jpg
http://www.esa.int/…/Building_the_Ariane_6_launch_table.png

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

8 komentářů ke článku “Startovní stůl pro Ariane 6”

  1. Drto napsal:

    Můj dotaz je tak trochu mimo téma: Každý větší nosič startuje z velice chytŕe upravené plošiny ( odvod spalin, chlazení vodou,…). Zajímalo by mě, jak bude vyřešena ochrana lodi při startu Muskovy BFS z otevřené krajiny ( Měsíc, Mars). Jedná se o první raketu tak startující , která si svým výkonem mororů při startu nezadá se silou nosičů startujících z ramp. Nakonec i „alobalový LEM s jedním slaboučkým motorem startoval z ukotvení na přistávacím modulu.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.