Průzkumník exoplanet zažije silný hluk

Evropský teleskop Cheops, který bude mít za úkol výzkum exoplanet, se nyní na svou vesmírnou misi připravuje v nizozemském technologickém středisku Evropské kosmické agentury ESTEC. Tento komplex je vybaven hned několika špičkovými stanovišti, která simulují nejrůznější podmínky startu či kosmického prostředí. Kromě vibračních stolů, které simulují chvění při startu rakety, je tu třeba i obří vakuová komora. Cheops ale nyní pobývá v místnosti označované zkratkou LEAF (Large European Acoustic Facility). V ní se testuje odolnost jeho konstrukce proti hluku, který vzniká při startu rakety.

Teleskop Cheops v komoře LEAF

Teleskop Cheops v komoře LEAF
Zdroj: http://www.esa.int

LEAF dokáže napodobit akustické podmínky plně srovnatelné s hlasitostí na rampě a v aerodynamickém krytu, když se raketa dere k obloze. Jedna stěna této komory (jejíž rozměry jsou 11 m na šířku, 9 metrů do hloubky a 16,4 metru na výšku) má v sobě integrované obří trubice. Puls dusíku skrz tyto rozšiřující se konstrukce umí vytvořit hluk o intenzitě až 154 decibelů, což odpovídá situaci, kterou by člověk zažil, kdyby stál v těsné blízkosti hned několika startujících stíhaček.

Cheops má za úkol měřit velikosti již známých exoplanet pomocí metody detekce drobných odchylek v jasnosti mateřské hvězdy. Na své palubě ponese špičkové přístroje, které se podařilo dostat do poměrně malého těla. Celá sonda má rozměry pouze 1,5 × 1,4 × 1,5 metru a po natankování bude vážit pouhých 300 kilogramů.

Testovací exemplář Cheopsu v akustické komoře.

Testovací exemplář Cheopsu v akustické komoře.
Zdroj: http://www.esa.int

Než se ale do místnosti LEAF podíval skutečný letový hardware, podstoupily zdejší zkoušky hned dva testovací modely – strukturální kvalifikační model a přístrojový strukturální a termální model. Jejich zkoušky byly úspěšně dokončeny v listopadu roku 2015. Jakmile Cheops dokončí zkoušky v komoře LEAF, přesune se jen o kousek vedle do komory Maxwell, kde se bude testovat jeho elektromagnetická kompatibilita. Pokud se nic nepokazí, mělo by ke startu z evropského kosmodromu v Jižní Americe dojít na začátku příštího roku.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://cheops.unibe.ch/wp-content/uploads/2014/11/cheops.png
http://www.esa.int/…/Cheops_inside_LEAF_chamber.jpg
http://sci.esa.int/science-e-media/img/e7/ESA_CHEOPS_Acoustic_Chamber_20151105_1.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

3 komentářů ke článku “Průzkumník exoplanet zažije silný hluk”

  1. K vypuštění dojde nejpravděpodobněji až ve druhém čtvrtletí roku 2019.

  2. frank napsal:

    Pan Toufar o tom už nic nenapíše, škoda ho, ještě si pamatuji jeho články o letech na měsíc…

    Zemřel propagátor kosmonautiky Pavel Toufar

    https://www.novinky.cz/domaci/484489-zemrel-propagator-kosmonautiky-pavel-toufar.html

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.