Dnes ráno v 6:13 SELČ odstartovala z kosmodromu Ťiou-čchüan raketa Kuaičou-1A, což byl 26. čínský start letošního roku. Nákladem byla malá družice CentiSpace-1-S1. Podle informací, které jsou k dispozici se letělo na heliosynchronní dráhu ve výšce 700 kilometrů. Raketa Kuaičou-1A je velmi zajímavý nosič – stojí za ním společnost Expace Technology Co., Ltd., což je dceřiná firma Čínské společnosti pro aerokosmický výzkum a technologie CASIC.
Základem této rakety je vojenská střela DF-21, která dostala dodatečné horní stupně. Na první pohled se Kuaičou-1A (dříve komerčně dostupná jako Feitian-1) neliší od rakety Kuaičou-1. Spekuluje se však o tom, že KZ-1 má náklad připojený k hornímu stupni, zatímco KZ-1A může vypouštět více nákladů. Raketa KZ-1A startuje z mobilní odpalovací plošiny, na výšku měří 20 metrů, její průměr je 1,4 metru a při startu váží 30 tun. Všechny stupně (kromě horního) jsou na tuhé palivo, pouze horní stupeň využívá kapalné pohonné látky.
První stupeň na tuhé palivo má průměr 1,4 metru a váží 16 621 kg. Palivo hoří po dobu 65 sekund a disponuje specifickým impulsem 2 352 Ns/kg. Druhý stupeň má stejný průměr a po naplnění tuhým palivem váží 8 686 kg – hoří 62 sekund a jeho specifický impuls je 2 810 Ns/kg. Třetí stupeň má o 20 centimetrů menší průměr, váží 3 183 kg, hoří 55 sekund a má specifický impuls 2 850 Ns/kg. Raketa může létat s aerodynamickými kryty o průměru 1,4 nebo 1,2 metru podle potřeby nákladu. Raketa Kuaičou-1A při své premiéře 9. ledna 2017 vynesla družici Jilin Linye-1 pro sledování lesů a dva cubessaty – Xingyun Shiyan-1 a Kaidun-1 ‘Caton-1’.
EDIT 29. září 21:20
Podle informací od Michala Václavíka z České kosmické kanceláře je družice CentiSpace-1-S1 technologickým demonstrátorem pro otestování rozšiřujícího systému GNSS založeného na laserové komunikaci mezi družicemi.
Zdroje informací:
https://www.nasaspaceflight.com/
Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/DoPCIP2XUAAAZMy.jpg:large
https://pbs.twimg.com/media/DoOr05CWsAAk5wz.jpg:large
Taky jedna z těch malých, co jsou nahoře hned.
Díky za článok! 🙂
Len by som dodal, že pravdepodobne nejde o experimentálnu družicu na DPZ ale malo by ísť o oblasť navigácie.
Aha, díky za info, čerpal jsme z článku na NSF, kde právě mluví o DPZ.
Jde o technologickou družici pro otestování rozšiřujícího systému GNSS založeného na laserové komunikaci mezi družicemi.
Díky moc.
Tiež ďakujem za upresnenie. 🙂
Si pro mě autor připravil takhle na večer rébus 😀 koukám jak trouba na Ns/kg, co to sakra je za jednotku pro Isp, to jsem v životě neviděl…. a ony to jsou zakamuflované staré dobré metry za sekundu 🙂 ach ta fysika 😀
A v cem by se mel udavat Isp? Max jeste se udava v sekundach.
My sme sa to na fyzike učili že v kg.m/s čo je samozrejme to iste ako N.s
Ale zakrýva to podstatu stavby tejto veličiny od základnej ku komplexnej. N.s chápem ako módu možno používanú medzi profikmi v raketovej technike, ale pre laika je to zbytočne zahmlievajúce. A mam dojem že vo vedeckom článku by to redakcia tiež opravila na kg.m/s.
No dost pochybuji, že vás učili, že jednotka specifického impulzu je kg.m/s. Zapomněl jste pravděpodobně při vašich úpravách na jednu hmotnost, ale prosím vás, o doložení vašeho odvození. Dále možná považujete N.s za něco módního, ale je to široce používaná jednotka pro impuls síly 🙂
Ospravedlňujem sa pán Václavík, máte samozrejme pravdu. Mal som pred očami iba ten N.s takže tým pádom som písal o hybnosti (lineárnej). Takže keď hovoríme o impulze sily musíme to predeliť kg a tak dostaneme ako jednotku aj sekundu (tak ako písal p. Petr). A máte pravdu N.s „je to široce používaná jednotka pro impuls síly“ 🙂