sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Lockheed Martin postaví 22 družic GPS

7,2 miliardy amerických dolarů – takovou hodnotu má kontrakt uzavřený mezi americkým letectvem a společností Lockheed Martin, která má během příštích let zajistit výrobu 22 amerických navigačních družic. Jak oznámila tajemnice amerického letectva, Heather Wilson, nové družice GPS jsou více odolné vůči rušení a elektronickým útokům. „Kromě vyšší odolnosti nabídnou také vyšší přesnost,“ doplnila Wilson. Celý kontrakt se týká družic GPS, které se zařadí do vývojové třídy GPS 3F, přičemž F značí anglický výraz follow-on, tedy nástupce. Půjde tedy o novou generaci navigačních družic, přičemž první zástupce předchozí generace GPS 3 ještě ani neodstartoval.

Letectvo momentálně provozuje 77 družic, které zajišťují komunikaci, řízení, včasnou výstrahu před nepřátelskými raketami, detekci jaderných explozí a také navigaci. „Investicí do systému GPS zajistíme pokračující zlepšování do budoucnosti,“ uvedl náčelník štábu vzdušných sil, generál David Goldfein. Firma Lockheed Martin není v tomto oboru žádným nováčkem. Už v roce 2008 si ji americké letectvo vybralo jakožto dodavatele prvních deset družic připravované nové generace GPS-3.

Lockheed Martin zajistí i výrobu deseti družic nastupující série GPS 3.
Lockheed Martin zajistí i výrobu deseti družic nastupující série GPS 3.
Zdroj: https://spacenews.com

Výzvu na příjem nabídek spojených s výrobou dalších 22 družic zveřejnilo letectvo v únoru a první nabídka přišla v dubnu od firmy Lockheed Martin. Nečekaně však byla také jediná. Očekávalo se, že se o zakázku budou ucházet i další tradiční výrobci armádních družic jako je Boeing nebo Northrop Grumman, ale nakonec toho nevyužili. I přes nedostatek „konkurenčních“ nabídek se nakonec letectvo rozhodlo, že dohoda není předražená a chrání federální rozpočet před nadbytečnými výdaji. Výše zmíněných 7,2 miliardy dolarů je fixní cena, protože v dohodě je uvedeno že kontraktor bude zodpovědný za všechna navýšení rozpočtu.

Už v době, kdy letectvo dostalo první nabídku, uvedl John Thompson, velitel Centra vesmírných a raketových systémů a výkonný důstojník amerického letectva pro vesmír, že dokonce i když bude o zakázku usilovat jediný zájemce, má letectvo k dispozici prostředky, jak zajistit optimální cenu: „Používáme důkladné analýzy nákladů a zhodnocení cen bez ohledu na to, kolik nabídek máme.“

Testování družice z nastupující generace GPS 3.
Testování družice z nastupující generace GPS 3.
Zdroj: https://spacenews.com/

V rámci vývoje nově nastupující generace GPS 3 zažilo letectvo hned několik problémů a zdržení. Budoucí řada GPS 3F má ale využívat jinou manažerskou strukturu, aby její vývoj probíhal rychleji, uvedl Will Roper zástupce tajemníka amerického letectva pro technologii a logistiku. Podle jeho slov již došlo v rámci projektu GPS 3F ke zkrácení harmonogramu o pět měsíců díky eliminaci dodatečných úrovní posudků a urychlením výběrového procesu zdrojů.

Pokud se nic nepokazí, měl by být první exemplář navigační družice z řady GPS 3F připraven ke startu v roce 2026. Harmonogram bude v tomto případě velmi důležitý, protože současná síť tvořená 31 družicemi GPS 2 na oběžné dráze má být během příštího desetiletí kompletně nahrazena. Nejprve se začnou vypouštět družice GPS 3, přičemž jejich první exemplář měl startovat už v březnu letošního roku, ale potkalo jej zpoždění. Na floridský kosmodrom dorazil až 20. srpna a momentálně probíhá jeho příprava na start. O vynesení by se měl postarat Falcon 9 od firmy SpaceX, přičemž start je zatím předběžně plánován na 15. prosince letošního roku.

Zdroje informací:
https://spacenews.com/
https://space.skyrocket.de/
https://spacenews.com/
https://spacenews.com/

Zdroje obrázků:
https://spacenews.com/wp-content/uploads/2018/04/GPS3satellite_LM4X3-small-879×485.jpg
https://spacenews.com/…/uploads/2017/12/gps_iii_sv03_fully_integrated_lg-879×485.jpg
https://spacenews.com/wp-content/uploads/2018/09/GPS3_17dd11737d_k-879×485.jpg

Rubrika:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před

Protože LM stavěl i GPS-3, tak má rozhodně z čeho vycházet a asi mohl na nějakém návrhu už průběžně pracovat.
A nezbývá mi než říct, go, Vespucci, go :-). Už se na ten start těším.

Nemo
Nemo
6 let před

Dík za pěkný článek … není tam drobná chybička?
„….Očekávalo se, že se zakázku budou ucházet i další tradiční výrobci armádních družic jako je Boeing nebo Lockheed Martin, ale nakonec toho nevyužili…“

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Nemo

Byla! Díky za upozornění. Místo LM tam měl být zmíněný Northrop Grumman.

maiden
maiden
6 let před

„přičemž jejich první exemplář měl startovat už v březnu letošního roku, ale potkalo jej zpoždění. “

To si takhle druzice vykracuje lesem, sama, s kosickem a najednou ji potka zpozdeni!
CO TED?
Zahulime, pokecame.

V kazdem pripade by me zajimalo, jak moc jsou uz dneska GPS chraneny proti EMP? Asi byly vzdycky, ale v dnesni dobe by na to asi mel byt kladen obzvlaste velky duraz.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  maiden

Nejsem si jistý, ale mám dojem, že tyhle konkrétní konstrukční detaily se asi veřejnost nedozví.

gg
gg
6 let před
Odpověď  maiden

„jak moc jsou uz dneska GPS chraneny proti EMP?“

Satelity jsou hrozně malé a hrozně daleko, takže EMP jim podle mě prakticky nehrozí. To už by EMP spíš mohlo vyřadit pozemní instalace, které ty satelity ovládají.

casso
casso
6 let před
Odpověď  maiden

Ak by chcel utocnik vyradit nejaky satelit GPS, tak by musel vypustit raketu, ale nie na nizku obeznu drahu, ale do vysky ~20tis. km. predstava zeby sa to niekomu podarilo nepozorovane sa mi zda malo pravdepodobne. v clanku spomenute druzice letectva raketovej ochrany by to (dufam) odhalili. Netrufam si povedat, ci by bolo mozne odklonit v cas satelit alebo nie.

Jednou raketou by bolo mozne odstavit jednu, za idealnych podmienok maximalne dve druzice. Aktualne je GPS tvorena +- 30 druzicami. Cize utocnik by musel odpalit seriu rakiet na strednu obeznu drahu.

Viac ako EMP by som sa bal toho, zeby nieco narobilo neporiadok na orbite kde su satelity GPS, co by postupne mohlo nicit satelity.

frank
frank
6 let před

Poslední problémy byly na straně Harris corp s procesorem řídící jednotky MDU a pravděpodobně též s atomovými hodinami , předchozí problém od Harrisů(2016-2017 cca 5 měsíců ) byl s kondenzátory, které neměl všechny příslušné testy.

Loni se také něco zdrželo revizí řízení manévrovacích systému na žádost US Air Force, ale ta se týkala všech družic vyráběných pro letectvo, nejenom GPS III…

Rostislav Hučka
6 let před

Kolik mají ty GPS družice vážit? Poletí na Falconu jedna nebo více jako u Iridia Next?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Rostislav Hučka

Hmotnost generace GPS 3F jsem zatím nikde neviděl. Ale myslím si, že se nijak zásadně nesníží, takže Falcony by je vynášely stále jednotlivě. Ostatně zatímco Iridia mířila do výšky pár set kilometrů, družice GPS jsou na kruhové dráze ve výšce 20 000 km.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Ona ta hmotnost bude záležet i dost na tom, jestli budou potřebovat apogee kick engine a bude to jako ted GPS3a přes 3,5 tuny, nebo to bude jako u GPS-2F vynášeno přímo na svou dráhu a pak to může být hodně lehké, klidně 1600kg.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.