Od startu druhé nejsilnější rakety současnosti uplynulo jen pár desítek hodin a do dalšího podobného představení chybí už jen několik týdnů. Ačkoliv Delta IV Heavy běžně startuje zhruba jednou za dva roky, letos se dočkáme dvou jejích startů v rozmezí zhruba dvou měsíců. Při startu sondy Parker Solar Probe jsme říkali, že jde o první a také poslední využití této rakety pro vědeckou misi a všechny další starty už budou pro Národní průzkumný úřad. Nemusíme tedy ani moc dlouho přemýšlet nad tím, co tato těžká raketa při misi NROL-71 ponese. Náklad je sice z vlastní podstaty jako vždy utajený, ale na internetu se objevily velmi zajímavé informace o jeho pravděpodobné podobě.
Respektovaný pozorovatel a znalec satelitů Ted Molczan souhlasí s obecně přijímanou teorií, že pod aerodynamickým krytem rakety, jejíž start je zatím plánován na konec září, sedí další zástupce optické průzkumné rodiny Key Hole 11. Tyto družice patří mezi snímkovacími satelity k největším mackům, kterými Národní průzkumný úřad disponuje. Však jsou to v základu příbuzní Hubbleova teleskopu, který také není žádný drobeček. Jejich konstrukce a hlavně přístroje se však od nejznámějšího dalekohledu liší, aby bylo možné sledovat povrch Země místo vesmírných dálav. V současné době by měly být v provozu čtyři družice z této rodiny:
- USA-161 – Říjen 2001 – 3. zástupce 3. generace – dráha 309 km × 965 km, i=97.9°
- USA-186 – Listopad 2003 – 4. zástupce 3. generace – dráha 256 km × 1006 km, i=97.9°
- USA-224 – Leden 2011 – 1. zástupce 4. generace – dráha 290 km × 985 km, i=97.9°
- USA-245 – Srpen 2013 – 2. zástupce 4. generace – dráha 260 km × 1007 km, i=97.9°
Podle Molczana by se letos na podzim měl do vesmíru vydat první zástupce páté generace těchto družic (též označované Block-5). Nejzajímavější ale je, že podle uznávaného specialisty by měla být pátá generace těchto družic plně optimalizovaná pro nosnost rakety Delta IV Heavy. Dosavadní družice vážily podle neoficiálních odhadů kolem 17 tun, ale Delta IV Heavy zvládne na nízkou oběžnou dráhu dopravit 27 tun. Je pravda, že dráha těchto družic je silně skloněná vůči rovníku, navíc lehce eliptická, ale přesto má raketa stále výkonnostní rezervy. Družice páté generace by tedy mohly být těžší a tím pádem nést větší a kvalitnější přístroje.
Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
http://forum.kosmonautix.cz/
Zdroje obrázků:
https://img.purch.com/…gtMTkyMC5qcGc=
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/23/KH-11_KENNEN_02.jpg
Dělá něco NASA se dvěma Hubbly, které dostala z armádních přebytků ?
Áno jeden pokračuje v programe WFIRST ktorý to mal na kahánku ale prežil a pokračuje ďalej, druhý zatiaľ NASA nevyužila.
Považuji za důležité upřesnit, že NASA nedostala od NRO dva Hubbly, ale dvě primární zrcadla o průměru 2,4 metru (tedy o shodném průměru jako má Hubbleův teleskop). Protože WFIRST nebude zadarmo – náklady NASA na vývoj, stavbu a vynesení převýší 3 miliardy dolarů, a to je za situace, kdy rostou náklady na JWST, problém, o kterém psal Samo2.
Toto je sestava primárního zrcadla pro WFIRST:
Žil jsem v představě, že NASA dostala celá těla se zrcadly bez elektroniky, byl jsem na omylu?
Šlo o dvě sady optických systémů.
http://thespacereview.com/article/2100/1
Není chyba: USA-161-Říjen 2001-3.zástupce 4.generace.Nemá být 3. generace?
Díky moc, opraveno.