Evropa zažehla svůj obří motor na tuhé palivo

Motor s označením P120C, který bude využíván na evropských raketách Ariane 6 a Vega-C podstoupil svůj historicky první statický zážeh. Stalo se tak včera ráno místního času na jihoamerickém kosmodromu v Kourou. Na výšku měří 13,5 metru, jeho průměr je 3,4 metru a ve svých útrobách ukrývá úctyhodných 142 tun tuhého paliva, jehož spalování vytváří během 135 sekund dlouhého hoření průměrný tah 4615 kN (ve vakuu). Na raketě Vega-C bude tento motor využit jako první stupeň, zatímco Ariane 6 jej využije po dvojicích nebo čtveřicích jakožto urychlovací blok. Samotný motor P120C konstrukčně vychází ze svého předchůdce, kterým je P80 využívaný na aktuálních raketách Vega.

Motor P120C na testovacím stanovišti čeká na zážeh.

Motor P120C na testovacím stanovišti čeká na zážeh.
Zdroj: https://www.esa.int

Ještě před samotným statickým zážehem, byly všechny důležité prvky motoru, tedy tryska, zapalovač, samotné palivo nebo izolované tělo, otestovány samostatně.

„Tento statický zážeh jsme navrhli k ověření technologií, materiálů a výrobních technik. Zároveň poslouží k ověření chování sestaveného motoru,“ uvedla Evropská kosmická agentura v prohlášení vydaném ještě před zážehem a dodala, že během zážehu bude nejrůznější veličiny sledovat na 600 senzorů.

Testovací zážehy motorů na tuhá paliva se většinou provádí v horizontální poloze, ale P120C se zapálil na testovacím stanovišti, které je vertikální. Než mohlo dojít k zážehu, bylo potřeba tuto konstrukci odpovídajícím způsobem zesílit.

Asi nejznámější motory na tuhé palivo můžeme najít u raketoplánů. Jejich urychlovací bloky, které po vylepšení obslouží raketu SLS, byly větší než P120C, ale skládaly se z jednotlivých segmentů. Evropský motor je však největším exemplářem vyrobeným z jednoho kusu.

Raketa OmegA

Raketa OmegA
Zdroj: https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net

Co do velikosti se mu bude nejvíce přibližovat motor Castor 300 od firmy Northrop Grumman, který bude odvozený z návrhu raketoplánových urychlovacích motorů a který má létat na druhém stupni chystané rakety Omega. Dosavadní odhady hovoří o tom, že by jeho délka měla dosahovat 12,69 metru, což je pořád o 81 centimetrů kratší než P120C.

Od rakety Ariane 6, která má tyto motory používat, si Evropská kosmická agentura hodně slibuje. Díky zefektivnění integračních procesů a změnám v inovativním designu by tato raketa měla snížit cenu startu. Kupříkladu její hlavní motor Vulcain 2.1 bude oproti současné verzi obsahovat méně dílů a přitom bude účinnější. Motor Vinci na horním stupni pak umožní vyšší flexibilitu doručování nákladů na finální oběžné dráhy – bude totiž schopen mnoha zážehů, aby náklad dopravil přesně na požadovanou dráhu.

Ariane 64 a Vega-C budou používat motor P120C.

Ariane 64 a Vega-C budou používat motor P120C.
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com/

Stavba startovní rampy pro Ariane 6 v dubnu 2018.

Stavba startovní rampy pro Ariane 6 v dubnu 2018.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Tato raketa bude létat ve dvou konfiguracích – Ariane 62 bude mít dva urychlovací bloky P120C a verzi Ariane 64 bude při startu pomáhat rovnou čtveřice těchto motorů. Raketa Vega-C bude využívat stejnou odpalovací rampu, ze které startují současné rakety Vega, ale pro Ariane 6 se již staví nová startovní rampa, která nese označení ELA-4. V ostrém provozu budou centrální stupně rakety sestaveny v horizontální poloze v Launcher Assembly Building a následně převezeny na zhruba kilometr vzdálenou rampu, kde dojde ke vztyčení do vertikální polohy. V mobilní obslužné věži pak dojde k instalaci urychlovacích bloků, nákladu a aerodynamického krytu. Věž s několika patry pro snadný přístup se od rakety odsune až krátce před startem.

Zdroje informací:
https://www.nasaspaceflight.com/
http://www.esa.int/
https://twitter.com/
https://www.ariane.group/

Zdroje obrázků:
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…f73224537697d7e2039efa18ebbfe599&oe=5BCBA9DE
https://www.esa.int/…/P120C_awaits_first_hot_firing.jpg
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…a1e5aadd1b047bab1a923ed3e1e98eeb&oe=5B734F78
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2018/07/2018-07-13-171453.jpg
https://pbs.twimg.com/media/DgCuyMVXUAA9Xku.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

23 komentářů ke článku “Evropa zažehla svůj obří motor na tuhé palivo”

 1. Jirka Hadač napsal:

  Celá tato doba mi přijde naprosto jedinečná. Je možno sledovat současně vznik celé řady raket – Ariane 6, Vega-C, SLS, BFR, NG, Vulcan, Omega a klidně připočítám i LOP-G (no co, motor to bude mít taky :-D).
  Líbí se mi, že ty boostery plánují používat jako první stupeň na Vegách, to může přispět ke snížení ceny, budou se vyrábět sériově.
  Malinko se divím, že neplánujou lítat bez boosterů, ale tady to asi mají spočítané, že by o takovouto nosnost nebyl zájem, nebo by možná konkurovali sojuzu tím, o což asi zájem nemají.
  Hezké, a díky za to.

 2. Bozek napsal:

  Dobry den,
  jaky prosim maji jednorazove pomocne rakety gor na tuha paliva smysl v porovnanim se znovupouzitelnymi falcony?

  • Kenny007 napsal:

   Nejspíše ten že to zajistí soběstačnost evropské kosmonautiky a zachování průmyslu stavby nosičů v Evropě. A jak psal výše Jirka, je zajímavé sledovat vznik celé řady nových nosičů různých typů. Je třeba si uvědomit že to co se staví teď jsou projekty které začaly běžet již léta zpětně kdy nikdo ani netušil jaký bude mít SpaceX úspěch se svou koncepcí vertikálních přistání prvních stupňů. Takže jak SLS, tak tyto evropské nosiče se budou řadu let vyrábět používat, protože tím bude zachována kontinuita firem které je vyrábí. Ovšem je téměř jisté že další již nyní vytvářené projekty budou víceméně s jistotou kopírovat znovupoužitelnost.Viz. Blue Origin, ta čínská skorokopie Falconu 1 a brzy i další.

  • pbpitko napsal:

   Pretože konštrukcia rakiet na tuhé palivá je oproti tekutým nezrovnateľne jednoduchšia a nie je na nej takmer nič čo by sa mohlo pokaziť môže byť aj o hodne lacnejšia a možno cenovo môže konkurovať i Falconu 9. Kvôli nízkej cene sa neoplatí trápiť so znovu-použiteľnosťou. Pravda, nie je to také divadielko.
   pb 🙂

  • Bozek napsal:

   Dekuji vsem za nazor a odpoved
   Krom odpovedi pana Kenny007:
   „Je třeba si uvědomit že to co se staví teď jsou projekty které začaly běžet již léta zpětně kdy nikdo ani netušil jaký bude mít SpaceX úspěch se svou koncepcí vertikálních přistání prvních stupňů. Takže jak SLS, tak tyto evropské nosiče se budou řadu let vyrábět používat, protože tím bude zachována kontinuita firem které je vyrábí“

   ktera je smysluplna a me tento pohled nenapadl mi pride, ze tu vsichni tezce tapeme v otazce ekonomiky kolem vesmirnych programu.
   Pominu-li staty dotovane programy, tak mi opravdu pride v soucasne situaci zbytecne vyvijet nejake obsoletni technologie.

   Samozrejme jsem rad, ze „mame“ (evropa) svuj program a „umime“ take vynest na GTO nejaky ten naklad, ale z ekonomickeho pohledu mi Ariane proste moc zajimava nepride.

 3. Dalicek napsal:

  Prosím vás, už mi to dlouho vrtá hlavou, jak je to s tím „největším jednosegmentovým motorem“? Vždy zmínite SRB shuttlu/SLS, že jsou vícesegmentové, ale nikdy nezmíníte P238 ani P241 z Ariane 5, které jsou také větší a nikde jsem nevyčetl, že by byli taky vícesegmentové. Může mi to prosím někdo vyjasnit?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.