Crew Dragon pro první misi dorazil na kosmodrom

Crew Dragon během připojování k ISS - povšimněte si odklopného krytu v přední části, trunku se solárními panely i stabilizačních ploutví

Jak jsme Vás informovali již včera večer v krátké zprávě, na Mys Canaveral dorazila cenná zásilka. Nejde o nic menšího, než o první letový exemplář lodi Crew Dragon  od firmy SpaceX. Tato loď prošla v minulých týdnech důkladnými vakuovými a akustickými zkouškami na základně Plum Brook v Ohiu. V tomto článku se podíváme na to, co ji v nejbližších týdnech a měsících čeká. Na kosmodromu nyní první Crew Dragon podstoupí komplexní předstartovní přípravu a v průběhu podzimu bychom se měli dočkat jejího nepilotovaného letu k Mezinárodní vesmírné stanici. Po návratu na Zemi bude tato loď ještě využita ke zkoušce záchranného systému za letu.

První Crew Dragon dorazil na Floridu.

První Crew Dragon dorazil na Floridu.
Zdroj: https://forum.nasaspaceflight.com

O tom, že by Crew Dragon mohl na Floridu dorazit někdy během letních prázdnin, tweetoval před čtvrt rokem Elon Musk. Druhého května totiž šéf SpaceX reagoval na tweet portálu Ars Technica a stručně oznámil, že Crew Dragon bude odeslán na Mys Canaveral za tři měsíce. Očekávali jsme tedy příjezd lodi až začátkem srpna, ale tzv. Muskův koeficient v tomto výjimečném případě přešel do záporné hodnoty.

Na Floridu dorazila zatím jen návratová kabina lodi. Její trunk putoval po vakuových zkouškách do sídla SpaceX v kalifornském Hawthorne, kde mají technici nainstalovat fotovoltaické články. Po nepilotované misi DM-1 přijde ještě pilotovaná zkouška DM-2, která je zatím plánována na první polovinu příštího roku. Stejný scénář startů čeká i druhou firmu, která má vozit astronauty na ISS, tedy společnost Boeing a její loď Starliner. Po těchto dvou zkušebních misích musí NASA zhodnotit nasbírané výsledky a udělit lodím certifikaci, která je nezbytná k dopravě posádek na stanici. A právě tady naráží obě firmy na problém, o kterém se zatím dříve moc nemluvilo.

Americký úřad GAO, což je obdoba českého Nejvyššího kontrolního úřadu totiž ve své nedávné zprávě upozorňuje na značně optimistické, ale ve skutečnosti nereálně nastavené termíny certifikačního procesu. Podle zjištění úřadu je nulová pravděpodobnost, že by se certifikace stihla v dříve plánovaném termínu. GAO stanovil odhadované průměrné termíny, kdy by mohla být certifikace reálně hotová – v případě Starlineru by to mělo být v prosinci 2019, u Crew Dragonu pak o měsíc později, tedy v lednu 2020.

Zdroje informací:
https://www.inverse.com/
https://www.gao.gov/
https://www.cnbc.com/

Zdroje obrázků:
http://i.stack.imgur.com/hjiNV.png
https://forum.nasaspaceflight.com/…dlattach;topic=41016.0;attach=1500055;image

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

20 komentářů ke článku “Crew Dragon pro první misi dorazil na kosmodrom”

 1. Jaroslav Jansa napsal:

  Nevím kam to napsat ale mrzí mě jak si NASA naříká že nemá loď k ISS, přitom dobře víme že Dragon bezpečně lítá tam i zpět a co si pamatuji tak když Elon Musk při prezentaci ve SpaceX vítal do služby kosmickou loď Dragon tak už tehdy tam měl sedm sedaček, tak proč by administrativa NASA nepovolila aspoň dvoučlennou posádku. Rusové taky budou létat ve dvou. Jistě nejde to není ani startovací rampa s otočnou nástupní rampou.

 2. Kamil napsal:

  Doufám, že hlavně budou létat mnohem častěji než každý 1x ročně, jak plánuje NASA

 3. RoCho89 napsal:

  Jak a kde bude nakonec Crew Dragon přistávat při návratu na Zemi?

 4. RoCho89 napsal:

  Jak vidím na fotce ty chlápky před Crew Dragonem, tak se mi zdá ta kosmická loď poněkud malá. Pro 7 astronautů to bude asi hodně těsné, jako v Sojuzu pro 3.

 5. Ledna napsal:

  ale do vesmiru se kosmonauti na novych lodich dostanou driv nez v 2020 teda.

 6. Alois napsal:

  Na WIKI jsem našel, že “ pobere“ až 7 astronautů. To by byla kapacita jakou měl 100 tunový raketoplán.

 7. Kenny007 napsal:

  Je mi vcelku lhostejné kdo bude první. Je super že budou konečně další dva nezávislé systémy pro lety na LEO. A je jedno bude první Starliner nebo Crew Dragon. Hlavně že se konečně dočkáme.

 8. Alois napsal:

  Je to vskutku napínavý a těsný “ závod „. Sázím na Starliner, mám na mysli pilotovaný let na LEO.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.