sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Sojuz 5 je o krok blíže k realizaci

Sojuz 5 s lodí Federace

O tom, že Rusko chce vsadit na raketu Sojuz 5 (dříve známou spíše jako Sunkar) se ví už zhruba rok. Dnes však došlo k významnému kroku vstříc realizaci tohoto nosiče. Zástupci státní korporace Roskosmosmos totiž podepsali smlouvu se zástupci konstrukční kanceláře Eněrgija. Obsah dohody se točí kolem vybudování komplexu právě pro rakety Sojuz-5. Za přítomnosti generálního ředitele Roskosmosu Dmitrije Rogozina dokument podepsali Nikolaj Sevasťjanov, první náměstek generálního ředitele státní společnosti Roskosmos a první náměstek generálního ředitele RSC Eněrgija Sergej Romanov, který je současně hlavním konstruktérem pilotovaných kosmických komplexů.

Podepsaná smlouva se zaměřuje na vytvoření projektového návrhu, příslušné dokumentace, ale i na pozemní zkoušky jednotlivých dílů nové rakety. Dohoda pamatuje i na samotnou výrobu zkušebních i letových kusů včetně provedení příslušných letových zkoušek. Společnost Eněrgija bude tyto práce zastřešovat a jejich provedení svěří dalším podnikům, které jsou součástí Roskosmosu.

Podpis smlouvy o Sojuzu 5 mezi korporací Roskosmos a kanceláří Eněrgija.
Podpis smlouvy o Sojuzu 5 mezi korporací Roskosmos a kanceláří Eněrgija.
Zdroj: https://www.roscosmos.ru/

Zdroje informací:
https://www.roscosmos.ru/

Zdroje obrázků:
http://russianspaceweb.com/images/rockets/sunkar/soyuz5_ptk_exterior_info_1.jpg
https://www.roscosmos.ru/media/gallery/big/25323/4948038131.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
30 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán Krňanský
Štěpán Krňanský
6 let před

Držím jim palce a doufám že to dotáhnou do zdárného konce..

BlackSheepOI2
BlackSheepOI2
6 let před

Snáď to financovanie a istá forma konkurencie zo strany USA a Číny potiahne aj Ruský vesmírny program. Zatiaľ to je len pekné politické a papierové prehlásenie…

tonda
tonda
6 let před

Tak to mě připomíná střídání presidentů v USA,nový zruší a vyhlásí jiné cile.V Rusku se střídají gen. ředitelé a je to stejné.Nejdříve Angara a Federace na Vostočnyj,pak Federace na Sojuz 5 a Bajkonur,teď Rogozin a Federace na Angaru a Vostočnyj a dnes stejně Sojuz 5 na Bajkonuru.Ale doufám,že to znamená,že zachrání motor RD-171,umožní používat infrastrukturu po Zenitu,obnovit Sea Launch s S5kou a použít jako základ pro superraketu,možná i ve spolupráci s Kazachstánem(Bajterek) a návraty stupňů.Ale stejně mě těch kotrmelců už připadá moc,a těch vyhozenejch peněz!Tak snad už budou něco stavět!!!!!!!

tonda
tonda
6 let před

Tak jsem se díval na to video s Rogozinem a on tam říká,že Sojuz5 bude základ supertěžké rakety a startovat by měla v roce 2027 nebo 28 a startovat bude z Vostočného!

RoCho89
RoCho89
6 let před
Odpověď  tonda

Ano, základní raketa Sojuz 5 bude startovat z kosmodromu Bajkonur, konkrétně z rampy 45/1, kterou nyní využívá raketa Zenit. Supertěžká raketa postavena na Sojuzu 5 bude pak startovat z Vostočného, kde se pro ni má začít stavět rampa hned po dokončení komplexu pro Angaru.

vj
vj
6 let před

Vypadá to jako nový Zenit.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  vj

Ano, rakety Sunkar měly nahradit Zenity – viz náš dva roky starý článek: https://kosmonautix.cz/2016/09/raketa-sunkar-nahrada-za-nedostupny-zenit/

Alois
Alois
6 let před

Plány a zase plány. Realita je taková, že R-7, Protony a Sojuzy létají vesele dál a když ne dvacet tak deset let určitě létat budou. Dokonce nový kosmodrom Vostočnyj byl postaven pro R-7.
To by se Koroljov divil, jak ruský medvěd padesát let přešlapuje na místě.

BlackSheepOI2
BlackSheepOI2
6 let před
Odpověď  Alois

Tých 50 rokov je trošku prehnaných.

Takéto vyhlásenia sú možné len v porovnaní s Čínou. USA za posledné dekády toho tiež moc neukázalo. ESA zrušilo mnoho zaujímavých projektov. BlueOrigin, SpaceX sú súkromníci, nemyslím si, že je vhodné ich porovnávať so štátnymi zradeniami.

Myslím, že mnohí by sa divili, rovnako ako sa divíme aj my. Ako končí mnoho perspektívnych programov. A kde sa pri toľkom proklamovanom progrese v materiálovom inžinierstve, 3D tlači, elektronike, účinnosti solárnych panelov pohybujeme po toľkých rokoch.

Malky
Malky
6 let před
Odpověď  BlackSheepOI2

Po zruseni raketoplanu USA podobnym zpusobem preslapovali na miste, jenze se vzpamatovali mnohem rychleji. Predevsim zasluhou novych soukromych firem, ovsem v pozadi uspechu techto novych hracu stoji stale NASA, USAF a cela US vlada. A ty nove firmy tlaci i na ty zavedene aby inovovaly a neco predvedly. Nemluve o tom, ze americky nepilotovany pruzkum Slunecni soustavy je nepretrzita snura uspechu a financuji vetsinovou cast ISS. Clovek musi byt hodne zaujaty (z cehoz vas neobvinuji) aby nevidel ze v soucasnosti je USA na spicce kosmonautiky. Ano, stale trpi tim „zmena planu kazde volebni obdobi“ ale i tak produkuji radu uspechu.

Evropa take neni zrovna pozadu. Mame radu prvenstvi a unikatnich misi v pruzkumu Slunecni soustavy, pilotovany program, jednu z nejspolehlivejsich, ne-li nejspolehlivejsi raketu soucasnosti a donedavna vetsinu komercniho trhu. Jen mne trapi absence nejake vetsi vize do budoucnosti a (prinejmensim zdanlive) velice pomala inovace.

Cinu asi netreba komentovat. Zacali pozde, ale zbytek sveta rychle dohani. Jejich nejvetsi vyhodou je konzistence a stabilita planu a dlouhodoba vize, vychazejici z autoritativniho rezimu.

Situace s Ruskem je ovsem velice smutna. Od rozpadu SSSR preslapuji na miste, pouze vyuzivaji existujici technologie, jejich pruzkum Slunecni soustavy je na pomezi jedne velke tragedie a neexistence. Ruseni zajimavych projektu je stalou expozici v kosmickem programu kazde zeme, ale dovolim si tvrdit ze nikde jich nenajdeme tolik jako prave v Rusku. Absence jakekoliv vize hmatatelnejsi nez powerpoint, jez navic bude pristi mesic zrusena a nahrazena novym powerpointem, absence penez a korupce, jednoduse receno bordel. Zatimco USA, Cina, Indie a dalsi se zenou vpred, Evropa prinejhorsim stoji na miste, Rusko se zda jako jedina zeme jejiz kosmicky program upada. A jestlize znim jako hater na Rusko, tak o tom to vubec neni. Situace ruskeho kosmickeho prumyslu mi pripada o to smutnejsi vzhledem k jejich predchozim fantastickym uspechum a prvenstvim. Povazuji je prakticky za vynalezce kosmonautiky a viteze vesnirneho zavodu. Maji velkou radu prvenstvi, ktera jsou dnes relevantni (satelity, stanice, EVA…), narozdil od pristani na Mesici. Maji rakety, ktere jsou i po padesati letech konkurenceschopne a vyrabeji motory, ktere jsou i dnes spickou v oboru. Nebyt jich, ISS by dnes byla lodi duchu, pokud by ovsem vubec existovala.

Uprimne doufam, ze se v ruskem kosmickem programu co nejdrive neco zasadniho zmeni, dokazi navazat na slavu SSSR a zacit dodavat konzistenti uspechy. Osovne si myslim, ze by jim prospelo vzdat se velikasskych snu. Mozna i na chvili odlozit pilotovany program stranou. Vybrat si jednu jednoduchou raketu a uspesne ji uvest do provozu. Konecne nahradit (skoro) padesat let stare technologie. Vytvorit si realistickou, dlouhodobou vizi. Mohou se hodne naucit jednak od Ciny a jednak od mensich zemi (napr. Japonsko, Kanada). Pripustit si, ze uz nejsou ani svetova velmoc ani spicka v kosmonautice a ze mluvit v tuto chvili o zakladnach na Mesici a letech na Mars neni realne. Navic jako Evropan bych se vubec nezlobil, kdyby investovali vic do kosmonautiky nez do armady, kdyby usilovali o expanzi vzhuru, nikoli do stran (to by ale neuskodilo zadne zemi).

Tak snad Ruska kosmonautika brzy vstane z mrtvych.

RoCho89
RoCho89
6 let před
Odpověď  Malky

S tím se nedá bohužel nic jiného než souhlasit.

Miloš
Miloš
6 let před
Odpověď  Malky

Súhlas až na toho víťaza vesmírneho závodu.

BlackSheepOI2
BlackSheepOI2
6 let před
Odpověď  Malky

S vašim zhrnutím by som súhlasil za podmienok, že ZSSR = Rusko. Lenže to neplatí. Ak by sme to tak brali tak Ukrajina=ZSSR a kde je jej raketový či vesmírny program. Kazachstan so zdedeným Bajkonurom sa oň ani nepokúsil.

Áno, situácia nie je stabilná a celá éra Ruskej kozmonautiky by mala začať od začiatku. Tak ako ste to poznamenali. Nestavať sa do pozície vesmírnej veľmoci, ale začať menšími zlepšeniami… lenže to by bolo proti budovaniu národného ega. Podobne vlastne vnímame aj SLS v USA – hold národný program.

Rovnako mám namietku na Čínu. Čína je postavená na technike, skúsenostiach zo ZSSR programu. Neviem či je niečo, čo by momentálne od nich mohlo Ruský vesmírny program (okrem financovania) obohatiť.

ESA – pilotovaný program, ak dobre viem bol zrušený. Mars úspešne zbombardovaný. Ale rakety je skutočne škoda.

Ak sa povie A, netreba zabúdať na B.

frank
frank
6 let před
Odpověď  BlackSheepOI2

Mno, NASA dokázala za poslední dekády provozovat sondy v hlubokém vesmíru, dostat sondu k Plutu, provozovat sondy kolem planet a planetek, několik robotů na Marsu, udrželo v provozu kosmický dalekohled a přitom ještě určitou financovat údržbu ruského kosmického programu. V menším měřítku totéž dokázala ESA.
Kolik úplně ruských sond se dostalo za hranici oběžné dráhy Země za poslední dekády a kolik z nich vlastně bylo úspěšných ? Pokud vím je to jedna jediná TGO snad ještě MSL ale ty jsou stejně vlastněné ESA.

Takže si to shrneme, odhaduji že minimálně 3 dekády Rusko nevyslalo samostatně jedinou sondu za dráhu měsíce a vůbec se nevěnuje výzkumu naší sluneční soustavy nebo jejich hranic…..

Spytihněv
Spytihněv
6 let před
Odpověď  frank

První a třetí odstavec vašeho příspěvku podepisuji, o to více však vyniká ten druhý… 🙂

max
max
6 let před

..hmm…a člověk se po tomhle nutně musí ptát, co ta jejich slavná Angara?!

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  max

Situace je poměrně nepřehledná, počkejme si na další roky. Ty nám přinesou odpovědi na otázky, které se nám nyní honí hlavou.

odie
odie
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Bohužel, to že právě před pár lety říkalo stejně. Je dobré, že je konečně něco podepsáno ve směru Soyuz-5, ale jestli z toho nebude druhá Angara, která měla v podstatně podobné cíle jako nová raketa, to se opravdu uvidí spíš za 10 let :/.

Jinak vnímám snahu Roskosmosu třeba v oblasti PR – zpracování přenosů startů. Na západě je plno lidí, kteří ruský kosmický program podporují w plno kritických komentářů vyvěrá právě z tohoto, ne z negativního postoji k Rusku obecně. To mi prostě přijde docela sympatické.

RoCho89
RoCho89
6 let před

Děkuji Dušane za další novinky k chystané raketě. Snad to rusové dotáhnou do zdárného konce.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  RoCho89

Rádo se stalo.

jregent
jregent
6 let před
Odpověď  RoCho89

Dekuji za clanek
Snad to rusky program zase nakopne

Jan Sedláček
Jan Sedláček
6 let před

Mám jednu drobnou opravu: zmíněný Sergej Romanov není generálním ředitelem RKK Energija (je jím od června 2016 Vladimir Solncev), ale zastává funkci prvního náměstka generálního ředitele. Romanov je současně hlavním konstruktérem pilotovaných kosmických komplexů.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Jan Sedláček

Ha, díky, opraveno!

rhronza
rhronza
6 let před

Zdravím Vás. Přiznám se, že nemám čas studovat ostatní informace. A situace mi připadá dost nejasná. Docela by mě zajímalo:

1. proč Rusové začali konstruovat Angaru ?
2. jaký je vztah mezi Angarou a tímto novým Sojuzem 5 (Sojuz 5 je nástupce?, co se případně bude dít s Angarou, jaké mají přednosti, slabiny, apod) ?
3. na co se bude Sojuz 5 používat ?

Otázky jsou docela široké. Doufám, že dostanu odpověď.
Předem děkuji. Pěkný den.

Radim
Radim
6 let před
Odpověď  rhronza

Informace k tématům Anagara, Sojuz 5 (a taky Federace a Vostočnyj) jsou, eufemisticky řečeno, nejednotné.
Na konkrétní odpovědi si budeme muset ještě chvíli počkat.

RoCho89
RoCho89
6 let před
Odpověď  rhronza

Sojuz 5 není nástupce, ale zcela nová raketa, která se ale bude hodně podobat raketě Zenit. Vzhledem k tomu že Zenit je z velké části Ukrajinský, kde se také vyrábí a Rusko nemá s Ukrajinou nejlepší vztahy, se stala tato skvělá raketa nedostupná a Rusko za ni hledalo náhradu, tim má být právě Sojuz 5. Angary maji za cíl nahradit hlavně těžké nosiče Proton. Co se týká kosmické lodi Federacija, tak ta by podle aktuálních plánu měla startovat na raketách Sojuz 5, ale objevuji se zase informace o tom, že by mohla startovat i na Angaře A5 jak bylo původně plánováno. Jak říká Radim, je v tom momentálně opravdu velký guláš.

Jiří Hošek
Jiří Hošek
6 let před
Odpověď  rhronza

ad 3. Citace včerejšího vyjádření Rogozina: „Sojuz 5 bude dopravovat na oběžnou dráhu komerční a vědecké družice, ale ne vojenské náklady.“
https://iz.ru/767718/2018-07-17/raketa-soiuz-5-ne-budet-otpravliat-voennye-gruzy-s-baikonura

Libor Chocholatý
Libor Chocholatý
6 let před

Obávám se, že jakmile začnou američané létat na ISS vlastními loděmi, tak ruský kosmický program půjde ještě více do kopru kvůli nedostatku peněz.

Marw
Marw
6 let před

Energomash ma bobky uz teraz. Ak sakra rychlo nezacnu pouzivat nieco co by lietalo na derivatoch RD-180 tak bude mat Energomash velmi velky problem – sice si nemylim ze by ich stat nezadotoval aby sa aspon ako tak udrzali linky ale aj tak to podla mojho narozu bude viest k upadku.

https://spacenews.com/energomash-raises-alarm-over-u-s-ban-on-russian-rocket-engines/

Libor Chocholatý
Libor Chocholatý
6 let před
Odpověď  Marw

Možná pořádat méně olympijských her a MS ve fotbale a na vesmírný program by mohlo zbýt. Pokud by to nesežrali vojáci na tanky Armata, letadla SU-57, nové ponorky a letadlové lodě.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.