Alexander Gerst míří za nové horizonty

thumbnail

Již pozítří se z kazašského kosmodromu Bajkonur vydá na Mezinárodní vesmírnou stanici německý astronaut Alexander Gerst. Z nejnovějšího výběru evropských astronautů z roku 2009 se tak stane prvním, který se dočká své druhé mise. Do vesmíru se vrátí po pouhých 3 letech a 209 dnech. V roce 2014 byl na ISS členem Expedic 40 a 41 a podnikl jeden výstup do volného prostoru. Nyní nadešel čas pro jeho návrat. A nebude to návrat ledajaký! Alexander Gerst totiž bude velet Expedici 57. Po belgickém astronautovi Frankovi de Winne se tak stane teprve druhým evropským velitelem ISS. Člen Evropské kosmické agentury tak na stanici bude velet po devíti letech. Podívejme se, co to pro Alexandra Gersta znamená a čím je pro něj překračování horizontů.

Evropští astronauti tradičně pojmenovávají své mise na ISS. Název vždy nějakým způsobem odráží filozofii celé mise nebo její náplň. V roce 2014 bylo jméno Gerstovy mise Blue Dot, což symbolizovalo výzkum zaměřený na naší planetu, která je jen nepatrnou modrou tečkou v nekonečných dálavách temného vesmíru. Současná mise Alexandra Gersta ovšem hledí mnohem dál a jmenuje se Horizons.

„U Blue Dot jsem chtěl sdílet pocit, který vám dá změna perspektivy při pohledu na naši planetu z vesmíru. Nyní bych chtěl klást důraz na průzkum,“ říká Alexander Gerst. „Horizont je symbolem neznámého. Když pohlédnu k horizontu, nemohu si pomoci a musím přemýšlet, co leží za ním. Z tohoto důvodu provádíme na vesmírné stanici vědecké experimenty. Chceme totiž rozšířit horizonty poznání lidstva.“

Logo mise Horizons, na jehož tvorbě se Alexander Gerst podílel, bylo navrženo jako nadčasové. Zobrazuje tvář hledící k horizontu nad modrým pruhem symbolizujícím atmosféru, ale také misi Blue Dot. Současná mise se vydává dále než Blue Dot a sahá do nekonečna, které je symbolizováno bílým obloukem. Napravo od názvu mise se nachází stylizované logo Mezinárodní vesmírné stanice.

Ve druhém videu, které Vám dnes nabídneme, nahlédneme do přípravy Alexandera Gersta na aktuální misi, ale ohlédneme se také za jeho předchozím výcvikem a pobytem na oběžné dráze.

Zdroj informací:
http://www.esa.int/Our_Activities/Human_Spaceflight/Astronauts/New_Horizons_for_Alexander_Gerst

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

4 komentářů ke článku “Alexander Gerst míří za nové horizonty”

  1. Jirka Hadač napsal:

    Juj, no, pane Gerst, držím vám palce. Moc jsem zároveň zvědav na vaše fotky. V seriálu fotek Thomase Pesqueta, které se mi moc líbily, zmiňoval jeho autor, že to není nic proti vašim fotkám. Tak do toho. Budu se moc těšit.

  2. Kamil napsal:

    Alexandra zbožňuju od série dokumentů o jeho první misi, co šla v tv.
    Jaká je pravděpodobnost, že poletí i potřetí?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.