sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (MTG-S1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Superrychlý Progress natankován

Rusové se již dvakrát pokusili o vypuštění lodi Progress vstříc ISS na superrychlou dráhu, na které by od startu do připojení uběhly pouhé tři hodiny. Ani jeden pokus nakonec nevyšel a lodě letěly po delší dráze. Už za pár dní nás čeká start Progressu MS-09 a Rusové by jej rádi vypustili po superrychlé dráze. 25. června byly dokončeny zkoušky solárních panelů této zásobovací lodi a mohla začít příprava na tankování paliva do jejích nádrží. O den později technický management potvrdil připravenost lodi na plnění palivem a stlačenými plyny – jak do pohonného systému KDU, tak i do nádrží určených k doplnění zásob na ISS.

Ve stejný den, tedy 26. června se v montážní hale u rampy 31 podařilo dokončit připojování čtyř urychlovacích bloků k centrálnímu stupni rakety Sojuz 2-1A, která se použije právě k vynesení Progressu MS-09. Jeho tankování bylo dokončeno mezi 27. a 28. červnem a o den později oznámila RKK Eněrgija, že loď byla navrácena do montážní haly u stanoviště 254, kde došlo k jejímu usazení na držák pro závěrečné přípravy. Pokud se nic nepokazí, měl by se Progress připojit k hornímu stupni v úterý 3. července.

Progress MS-09 po dokončení tankování.
Progress MS-09 po dokončení tankování.
Zdroj: http://russianspaceweb.com

Zdroje informací:
http://russianspaceweb.com/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/…84e411fa3116ae0319e10e40a556d84b&oe=5BAB3307
http://russianspaceweb.com/…/iss/progress_ms/ms09/post_fueling_06-29-16_1.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Lubix
Lubix
7 let před

Držím jim palec at se to konečně povede.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před

Pořád platí, že sebou při deorbitaci vezme Pirs? Taktéž držím palce, je to fantasticky zajímavá možnost, které bych se rád dočkal i v lidském provedení.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Osobně bych tomu příliš nevěřil, za současného stavu věcí by bylo poměrně riskantní odnášet modul, dokud nebude Nauka trochu jistější.

Goodman
Goodman
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Dušane, na kdy je vůbec vypuštění Nauky plánováno? Mě by zajímalo, zdali to vůbec stihnou do životnosti ISS. Teďka to nemyslím nijak ironicky, ale zcela vážně.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Goodman

Poslední zprávu napsal na naše fórum Michal Václavík z České kosmické kanceláře 15. května: „Roskosmos v červnu 2018 oficiálně potvrdí termín vypuštění MLM Nauka. Zatím je ve hře konec třetího čtvrtletí nebo začátek čtvrtého čtvrtletí 2019.“

Alois
Alois
6 let před

Američané před padesáti lety v projektu Gemini provedli spojení s cílovou lodí koncem prvého obletu stíhací lodi a to na první pokus za polovinu času který bude potřebovat Progres na “ superrychlé misi „, pokud se to Rusům na třetí pokus opravdu povede.

maro
maro
6 let před
Odpověď  Alois

Aloisi. Opakujete se a navíc to bylo něco úplně jiného. Zaprvé do bylo v poloviční výšce. Zadruhé nemanévroval automat. Zatřetí spotřebovali tolik paliva, že by jim za to dnes při zásobovací misi fakt nikdo nepoděkoval. Prostě když dva dělají totéž …

Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před
Odpověď  maro

A nehrozilo, že roztřískají drahou ISS. Se vší úctou k ISS, ale zde bylo na místě zmínit hlavně její cenu. Také bych dodal, že když chtěli Američané při COTS-2 nadokovat Dragon, tak se to Rusům nelíbilo. Prostě všichni si uvědomují cenu a obrovské úsilí vynaložené na stavbu toho, co létá nahoře a hlavně, proč to tam létá. Teda skoro všichni..

Alois
Alois
6 let před
Odpověď  maro

Setkání před padesáti lety zcela jistě neřídili astronauti, ale počítače, sice dle dnešní úrovně primitivní, ale dostatečně výkonné aby astronauty posunuly do role kontrolorů, kteří mačkali tlačítka pokračovat-nepokračovat. V každém případě tehdy počítače určovaly motorické manévry a to úspěšně, pokud se nemýlím tak několik let před sovětskými “ automaty „.
Proto jsem toho názoru, že se se srovnávat dá, ale mohu se mýlit.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.