sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Space Systems

Velitelství Space Systems oznámilo 27. března, že Rocket Lab a Stoke Space se připojí k Blue Origin, SpaceX a United Launch Alliance (ULA) v programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.

CFO NASA

Bílý dům předložil Senátu 24. března nominaci Grega Autryho na pozici finančního ředitele agentury NASA. Autry byl nominován na pozici CFO NASA v červenci 2020, několik měsíců po odchodu Jeffa DeWita. Senát jeho nominaci tehdy neschválil.

Gravitics

Společnost Gravitics oznámila 26. března, že obdržela navýšení strategického financování, neboli STRATFI, ocenění od SpaceWERX, komerční složky Space Force, v hodnotě až 60 milionů dolarů.

Vulcan

Velitelství vesmírných systémů Space Forces oznámilo 26. března, že dokončilo dlouho očekávanou certifikaci rakety Vulcan po analýze dat ze dvou certifikačních startů rakety v lednu a říjnu 2024.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Zeptejte se astronauta!

Pokud máte ve svém okolí mladého fanouška (nebo fanynku) kosmonautiky, zbystřete. Děti mají spoustu otázek, na které se těžko odpovídá, ale teď se otevírá možnost zeptat se přímo Andrew Feustela. Pokud se Vám podaří vymyslet nějakou originální a třeba i vtipnou otázku, máte velkou šanci, že se Váš dotaz dostane až k americkému astronautovi, který právě pobývá na ISS. Otázky bude na Zemi shromažďovat tým „Do kosmu s Krtkem“ a ty nejlepší pošle na mezinárodní vesmírnou stanici, kde na ně Andrew ze svého notebooku odpoví. Otázky by měly být opravdu originální – všichni astronauti už během své kariéry nejméně stokrát odpovídali na otázky týkající se vesmírné toalety nebo toho, jak na stanici vypadá spánek – ostatně takové odpovědi se dají ve velkém množství najít na internetu.

Když ale zástupci mladé generace vymyslí něco opravdu originálního, tak se jejich šance výrazně zvyšuje. Své otázky (česky nebo anglicky) posílejte na adresu [email protected] nebo do zpráv facebookové stránky Do kosmu s Krtkem. Ke zprávě přidejte i jméno, věk a své město. Autoři otázek, které Andrew zodpoví, se mohou těšit i na drobné ocenění.

Zdroje informací:
https://www.krtek2018.cz/

Zdroje obrázků:
https://krtek2018.cz/_files/200000306-bc02bbcff4/450/otazky_2.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán
Štěpán
6 let před

Challenge accepted!

bill
bill
6 let před

Challenge accepted!

Michal Václavík
6 let před

Na základě čeho budou vybírány otázky, které budou A. Feustelovi zaslány? Jak bude zajištěn překlad? Ono něco může být vtipné česky, ale v angličtině při špatném překladu to může vyznít jinak (nudně, trapně apod.).

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před

Výběr provedou organizátoři akce, kteří zajistí i překlad vybraných českých dotazů do angličtiny. Kdo přesně bude překlad zajišťovat ale nevím, je potřeba se obrátit přímo na organizátory.

otaznick
otaznick
6 let před

Mě by docela zajímalo, jak vypadá hvězdná obloha v zemském stínu u ISS. Asi to budou rušit světla samotné stanice, ale i tak musí pohled do všeobjímající hvězdné hlubiny stát za to.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  otaznick

Krásná otázka, zkuste ji poslat a třeba uspějete!

Jana
6 let před

No… mně trochu vadí skutečnost, že bych tam musela napsat svůj věk (lhát bych mohla, ale co z toho). Protože kdyby pak ta otázka byla nějak výrazně blbá, musela bych se po vzoru krtka snad jedině zahrabat 🙂 .

Hmm, čistě teoreticky, co se profesionálních deformací týče. Stává se, že policisté píšou detektivky. Píšou astronauti třeba sci-fi? Neprásknul to někdo na sebe?

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Jana

Žádná otázka není hloupá a tahle by mohla být přímo velmi zajímavá. 😉

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.