Dmitrij Rogozin v čele Roskosmosu?

Dmitrij Rogozin

Nedávno avizovaný odchod Dmitrije Rogozina z pozice ruského vicepremiéra pro zbrojní oblast mohl naznačovat pozitivní trend vývoje ruské kosmonautiky. Dmitrij Rogozin je totiž poměrně kontroverzní osobností z hlediska svých prohlášení. V minulých letech se celosvětově proslavil ne zrovna šťastnými výroky, které se týkaly i kosmonautiky. Mnohé z nich už na internetu zlidověly – například jeho prohlášení o tom, že se Američané mohou na ISS dostat pomocí trampolíny. Nyní je však možné, že Rogozin pouze vymění křeslo a přesune se do pozice, která je s kosmonautikou spjata mnohem těsněji.

Jak uvedl ruský web RBC (a jak následně převzal americký Parabolic Arc), měl by se Dmitrij Rogozin stát šéfem Roskosmosu, tedy státní korporace, která provozuje ruský kosmický program. Rogozin by tak nahradil Igora Komarova, který nastoupil do funkce v lednu 2015. Rogozin by se měl v nové funkci postarat o reorganizaci oboru.

Zdroje informací:
https://www.rbc.ru/
http://www.parabolicarc.com/

Zdroje obrázků:
http://www.vestinet.rs/wp-content/uploads/2014/05/Dmitrij-Rogozin.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

41 komentářů ke článku “Dmitrij Rogozin v čele Roskosmosu?”

 1. Bohumil Boruvka napsal:

  Zrovna to chci rict-Co to je ? ekonomicko politicka debata?? 🙂 🙂 🙂

 2. Vojta napsal:

  Pokud Rusové, jak se vyjádřili, vzdali soupeření o komerční zakázky zejména kvůli konkurenci ze strany SpaceX, tak se asi budou soustředit na vládní a vojenské zakázky. Dmitrij Rogozin na postu šéfa Roskosmosu pak dává smysl. Snad ale úplně nezanevřou na věděcké mise.

  • ldx napsal:

   To ale nedává smysl, protože přijdou o peníze, pochybuju že Puťka bude schopný výrazně navýšit rozpočet z armádního…

   Bude to teda znamenat že Nauka už definitivně končí?

  • Vladimir Todt napsal:

   Jeho prohlášení ve smyslu o nesoupeření o komerční zakázky zapadá do celkové situace v Rusku, kde jsou problémy, které se odrážejí letech do vesmíru, hlubšího charakteru. Toho si je Rogozin vědom a proto řekl co řekl. Nezapomínejme dále obecně, že v mezinárodním srovnání je výkon ruské ekonomiky cca na úrovni meziŠpanelskem Jižní Koreu nebo Austrálií byť teží z nižších nákladů na mzdy a suroviny.
   Problémem je, že např. Vladimír Putin mluví o nutných reformách již snad 18 let a z toho se zatím výrazněji neudělalo nic. Kdo byl v Rusku nikoliv jako turista a navíc blíže technologickému sektoru obecně, tak asi taky si všimnul způsobů organizace slibů o změnách atd. Já osobně jsem tam měl pocit jako by na mě dýchnul duch 80. let zde u nás v Československu a přitom to bylo za V. Putina.

   • maro napsal:

    Počítáte to špatně. Právě vzhledem k té úplně rozdílné úrovni cen v Rusku musíte ty země porovnávat v HDP v přepočtu k paritě kupní síly (Rusové si platí ruské zedníky a ruské daňové poradce a kupují ruskou ocel). A v tomhle přepočtu je Rusko na úrovni Německa a to vaše Španělsko a Austrálii nechává daleko za sebou.
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)

    • Racek napsal:

     Porovnání podle kupní síly publikuje i CIA a jsou tam podobné výsledky, co říká Mara (i když s tím Německem opravdu nevím…). Nicméně musíme vidět, že je jich dnes méně než 150 milionů a to je sakra rozdíl proti dřívějšku.
     Taky jsem se na tu stránku už dlouho nedíval.

    • maro napsal:

     Racek: Samozřejmě. Vždycky prostě musíte porovnávat HDP k paritě kupní síly. Když německej zedník postaví třímetrovou zeď v Berlíně a bulharskej stejnou zeď v Sofii, tak do HDP Německa se ta německá zeď zapíše šestkrát větším číslem než ta bulharská do bulharského HDP. A to jen proto, že cena té práce je v Bulharsku prostě jiná. Porovnávat tedy jen přímo HDP je prostě nic neříkající nesmysl.

    • Vladimír Todt napsal:

     Uvedl jsem „byť teží z nižších nákladů na mzdy a suroviny“, tedy jsem to zahrnul. Naopak se omlouvám, že jsem nepsal nic o velké nehospodárnosati/nekoncepčnosti, resp. bychom řekli nižší produktivitě práce srovnané na smysluplný a používaný výstup“. Což sráží schopnost proti ekonomicky srovnatelným zemím. To tohoto spadá např. ono rozkradení části zdrojů na kosmodrom, stávka zaměstnanců, že nemají výplaty. Nadprůměrná obava nadřízených míst schopné podřízené, aby je nenahradili, tedy přednost vybírat méně schopné nižší rozhodovací kádry apod. Mohutné škrtnutí financí. Lidé pracující v kosmickém průmyslu tzv. dříči a ti, kterým jde o věc, z toho musí být frustrováni.

     Toto vše se odvíjí samozřejmě ve stavu dříve či později nakonec ve stavu nutně technologicky náročných oborech. Navíc v Rusku se nyní diskutuje hlavně např. ono hlasování lidí nohama a porodností. Nemůžete být velmoc ani s jakoukoliv větší ekonomickou silou, když ani nemáte lidi nebo vám rychle ubývají. V tomto měli problém státy v raném středověku – velké rozlohy a relativně málo lidí, kde pak ani základní státní správa nefungovala např. ve vylidněné Panonii než po zmizelých Avarech přišli Maďaři. Jak nemáte na velkém území lidi, tak máte prd.

    • maro napsal:

     Todt: Nezahrnul jste vůbec nic, když tam píšete ten nesmysl o Španělsku, Austrálii, či Jižní Korei. Tyhle země jsou na půlce toho co má Rusko.

    • maro napsal:

     Mimochodem ta Austrálie je dokonce jen na třetině. A i ta Jižní Korea ji dost drtí.

    • 3,14ranha napsal:

     re: Maro
     vy zapomínáte na teorii komparativní výhody !

     To že se Rusko do jisté míry samo izoluje od okolí znamená, že i přes výhody v paritě kupní síly té oceli, cihel a právních posudků vyrobí méně, než by odpovídalo jejich levnější pracovní síle.

     Když si rus „musí“ vyrábět svou ocel, pak to znamená že minimálně jeden chytrý a pracovitý rus musí být šéfem směny v ocelárně, přitom by za jiných okolností mohl být raketovým inženýrem, nebo dokonce vynálezcem.

     Soběstačnost se může vyplatit u záležitostí života a smrti (potraviny, obranný průmysl…) Ale jinak je soběstačnost pouze koulí u nohy, jak dokázali spočítat ekonomové už před 200 lety !

     PS: A to se vůbec nebavíme o korupci, kolik procent GDP ruska tvoří úplatky ? Kolik tamních poctivých lidí raději podnikat nezačalo, nebo bylo okradeno nemorální konkurencí ?

    • maro napsal:

     3,14ranha: A kdo vám, prosím vás, pověděl, že se Rusko izoluje? Možná tak od francouzských sýrů, polských jablek a německých jeřábů. Ruský obchod s Čínou, Jižní Koreou a vůbec Asií pořád roste. A kde chcete kupovat moderní technologie, když ne tam? Aut se tam montuje taky hafo. Jen VW ma v Rusku dvě fabriky, Toyota další dvě Pak Hyundai, Nissan, Ford, Caterpillar, Man, Scania, Volvo, Peugeot, BMW, Iveco, Mercedes Benz…
     https://en.wikipedia.org/wiki/Automotive_industry_in_Russia

    • 3,14ranha napsal:

     PPS: parita kupní síly se prostě v industriální a digitální éře (kdy je potřeba obchodovat a spolupracovat s celým světem) hodí hlavně na měření „bohatství“ jedinců, nikoli celých států. A tím spíš ve špičkových oborech, kde prostě ani Američani nemají v armádě všechno „svoje“

     Když rus bude chtít pro kosmický průmysl koupit skutečně výkonný superpočítač, bude dlouhé roky vyvíjet svoje vlastní procesory, desky, sběrnice, konektory… nebo koupí fuj západní součástky ?

     Ještě možná čína, známá masovou průmyslovou špionáží (která se podílí na lidské populaci významným zlomkem, chytrých hlav mají tedy dost) byla schopná vytvořit superpočítač na domácím základě, ale stejně to ještě není ono (má to sice rekordní hrubý výkon, ale na fyzikální simulace či dokonce umělou inteligenci jsou ŘÁDOVĚ lepší procesory založené na grafických kartách a ty čína zatím neumí)

     Ne, Rusko vážně nevypadá 2x bohatší než jižní korea (a to korea není žádná pacifisticko-utopická společnost – 3% GDP jdou do obranného rozpočtu )

    • maro napsal:

     3,14ranha: Rusko samozřejmě není v poměru na člověka dvakrát bohatší než Jižní Korea. Ono je „dvakrát bohatší“ jen v té absolutní hodnotě státu proti státu, kdy na tu hlavu už se to patřičně rozředí. Pro porovnání životní úrovně jednotlivých lidí musíte počítat „HDP na hlavu v přepočtu na paritu kupní síly“ to je tenhle odkaz:
     https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita
     V tomhle už je ten Rus jen na 70 procentech toho Jihokorejce. Protože stejně jako toho Rusa nemůžete brát jen člověka co si skvěle žije v moskevské nebo petrohradské oblasti nemůžete za toho průměrného Korejce ani brát jen člověka co žije v Soulu. Mimochodem v tomhle porovnání „per capita“ už je Rus asi na polovině Němce a Čech na 70 procentech Němce, což by docela sedělo.

    • 3,14ranha napsal:

     Zahraniční výrobky/součástky/polotovary se ovšem kupují za doláče a ne za ruble.

     A s těmi automobily jste mi nahrál – česká republika vyrábí plus minus podobný počet osobních vozů jako rusko, ale je na to potřeba 6 x méně pracovníků (což znamená že od sovětských dob se zlepšilo jen málo – sovětský automobilový dělník měl 10% produktivity toho amerického )

    • maro napsal:

     6 krát méně? Tak to bude pěkná kravina, ne? Máte nějaký odkaz? Tipuju, že u toho Česka počítáte jen ty montážníky ve Škodovce a v Hyundai, kdežto u Ruska i lidi z motoráren a lidi od všech subdodavatelů, které jste u Česka vynechal, třeba jen proto, že v tom Rusku si to ta fabrika skoro všechno dělá pod svou hlavičkou, ale v Česku se to ztratilo v různých Hellách, Palech, Meoptách, MBToolech etc. V tom Rusku jsou zrovna takoví kapitalisti jak u nás a fakt nemají zájem platit zbytečně lidi navíc. On ten ruský dělňas už totiž taky není zas tak moc levnější než ten český. A taková Toyota, VW, Ford, Kamaz nasazuje stejné linky a stejnou úroveň robotizace.

    • Vladimir Todt napsal:

     Ony tyto diskuse se obecně nejlépe vedou pokud diskutující účastníci zažili daný region/zemi z hlediska např. technologické firmy osobně místní situaci jak v Rusku (výjimkou je snad preferovaná část vojenského sektoru), tak v západní Evropě, případně pro další srovnání např. UAE z jiného kousku světa. To se musí zažít. Ještě to v kontextu kontaktu s místními municipalitami.

     Jinak upozorňuji, že nás za chvíli zařízne v této diskusi místní šéf. 😀

    • 3,14ranha napsal:

     Já ale moc dobře vím co porovnávám. Napsal jsem to přesně. Proto poukazuji na vaše ne příliš vhodné použití parity kupní síly při měření toho, jak je který stát „výkonný“ a co si „může dovolit“ (tak začala debata – že rusko není žádná ekonomická velmoc – v nominálních číslech je ten rozdíl vidět nejvíc).

     Parita kupní síly je už podle názvu o relativní kupní síle obyvatel. Ne vždy má smysl ji brát do úvahy.

     Ve špičkových oborech, kde se součástky často kupují za dolary je vám prostě laciná pracovní síla rusů a laciné ruské výrobky na nic (rusové i kdyby trhli normu o 110% tak stejně budou mít problém sehnat MODERNÍ infračervené zaměřovače do tanků a letadel, protože tyhle věcičky v dané kvalitě vyrábí asi tak tři státy na světě).

     Něco jiného by bylo porovnání kolik a jak rychle dokáží USA vyzbrojit pěšáků puškami M-16 a kolik rusové pomocí kalašnikovů – tam se parita kupní síly samozřejmě projeví v plné míře.

     Ovšem i tak je stále ve hře teorie komparativní výhody. Uzavřené státy jako rusko budou většinou vždy relativně chudší, než otevřené a čile obchodující státy typu jižní korea.

    • maro napsal:

     piranha: Sorry, ale ten váš nesmyslný šestinásobek vám zbaští jen nějaký totální křovák. Hoďte odkaz a nemusíte lít omáčku. A porovnání GDP podle parity kupní síly je rozhodně věrohodnější než jen porovnání podle GDP. Ten Bulhar v hlavním městě fakt nežije šestkrát hůř než Němec v hlavním městě. Jeho úplně stejný byt by podle tohoto nesmyslu představoval šestkrát míň vybavenosti, což je blbost. Jinak ty spešlspecialitky je samozřejmě nutné koupit na mezinárodním trhu. Jenže pak je potřeba vzít, kolik procent z toho celkového objemu je tohle „předražené“ zboží. Pokud je to třeba jen 10 procent, tak fakt není co řešit. A navíc. I tohle prodávané drahé mezinárodní zboží už je v tom přepočtu podle parity kupní síly započítané. Proto taky nejde jen o prostý přepočet podle poměru kurzů těch dvou měn.

    • Jirka Hadač napsal:

     Proč mám pocit, že ste už dávno hodně OT?

    • Miloš napsal:

     Zaujímavé porovnanie. Rusko na úrovni Nemecka.
     Len sa bližšie pozrieme na kvalitu!
     Napr. bytu v Rusku a bytu v Nemecku. Alebo sluzieb.
     Zažil som. Neporovnatelne!!!
     Rusko je v kvalite čohokoľvek čo produkuje na úrovni Indonezie. Ďaleko aj za Španielskom a Južnou Koreou.

 3. Rudolf Šíma napsal:

  Tak tohoto týpka snáším opravdu těžce, ale zpráva mi nemůže zkazit náladu z pátečního startu a přistání Blocku 5.

 4. Radim napsal:

  Komarov nebo Rogozin – to je úplně jedno. Problémy ruské kosmonautiky nestojí a padají s postavou ředitele Roskosmu.

  Ruský kosmický výzkum má problém (také) s lidskými zdroji, ale to se v žádném případě netýká pozice ředitele Roskosmu…

 5. pbpitko napsal:

  Arogantný hulvát, máme sa na čo tešiť !

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.