ŽIVĚ: Atlas V zamíří přímo na geostacionární dráhu

Nejsilnější konfigurace Atlasu V s pěti urychlovacími bloky na tuhé palivo stojí již od včerejška na floridské rampě číslo 41. Pod jejím pětimetrovým aerodynamickým krytem se ukrývají hned dvě družice – CBAS, který bude zajišťovat armádní komunikaci, letí na horní pozici a pod ní najdeme experimentální platformu EAGLE. Ta by měla ve vesmíru uvolnit malou družici pro zkoušky nových technologií. Díky silnému nosiči se družice nedostanou jen na dráhu přechodovou ke geostacionární, odkud by se musely na finální dráhu dopravit samy. Atlas se postará o jejich přímé doručení rovnou na geostacionární dráhu. Start mise souhrnně označované AFSPC-11 je momentálně naplánován na zítřek v 1:13 našeho času a v tomto článku můžete celý přenos sledovat živě.

V pondělí bychom Vám rádi přinesli podrobnější článek, který se bude detailněji věnovat oběma vynášeným družicím.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/…/27579249078_e1bf8e77ad_k-678×381.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

21 komentářů ke článku “ŽIVĚ: Atlas V zamíří přímo na geostacionární dráhu”

 1. Ledna napsal:

  Umí Falcon 9 taky letět přímo na geostacionární dráhu?
  Děkuji

 2. boban napsal:

  To je velice hezké. Ale mne by zajímalo, něco, co mi zatím u všech přenosů startů chybí: Kam se nakonec uskladní koncový stupeň? Neodloží se náhodou na geostacionární dráhu? Nebo skutečně ještě bude mít dost energie spadnout do hřbitova kdesi za Novým Zélandem?
  Celkem by mne zajímala tato otázka při každém přenosu, či i startu bez přenosu.
  Díky.

 3. Jirka Hadač napsal:

  Když jsem sledoval takovej Angolsat 1, tak jsem zíral, jak ta družice vlastně může být lehká, když si sama nemusí upravovat dráhu z GTO na GEO. Slovy anglické wiki, nepotřebuje apogee engine a příslušnou zásobu paliva. Ten Angolsat měl cca 1800kg, a předpokládám, že tyto družice taktéž nebudou ohromně těžké, ejhle, nosnost 3,8t přímo na GEO. Přeji šťastný let.

 4. David R. napsal:

  Satelit nemusí být o mnoho těžší, aby se vlastní silou dostal z GTO na GEO. Stačí iontový motor – solární panely má tak jako tak, a času má dost. A jak už bylo řečeno, horní stupeň tedy zůstane navždy na hřbitovní dráze. Tam je sice riziko kolize malé, ale pokud se tam jednou do nějakého toho harampádí trefí meteorit, rozmetané trosky časem vymlátí všechno na GEO. A pokud toto udělá s horním stupněm každý, riziko se zvyšuje 2x.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.