OBRAZEM: SpaceX dokončila osmou letošní misi

Falcon 9 vynáší teleskop TESS.

Raketové tempo startů firmy SpaceX je obdivuhodné. Pomalu nám končí čtvrtý kalendářní měsíc a firma má na svém kontě již osmý start, takže jsme svědky průměrně jednoho startu Falconu za 14 dní. Při každém startu vzniká velké množství kvalitních fotek a v tomto článku bychom se s Vámi rádi podělili o ty, které vznikly v rámci zatím poslední mise, kdy Falcon 9 vynášel teleskop TESS a které SpaceX zveřejnila na svém Flickru. Jako bonus se můžete těšit na (jako vždy) povedený snímek od mladého fotografa Johna Krause, který dokáže vždy zachytit start s dechberoucími detaily.

Falcon 9 startuje s teleskopem TESS.

Falcon 9 startuje s teleskopem TESS.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

První stupeň měl výrobní číslo 45 a šlo o poslední nový exemplář vývojové verze Block 4.

První stupeň měl výrobní číslo 45 a šlo o poslední nový exemplář vývojové verze Block 4.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Osmý start rakety od SpaceX v roce 2018.

Osmý start rakety od SpaceX v roce 2018.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com/

Netradiční fotka ukazuje, jak raketa postupně sklání svou špičku k obzoru.

Netradiční fotka ukazuje, jak raketa postupně sklání svou špičku k obzoru.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Takto dokázal zmrazit čas při startu John Kraus.

Takto dokázal zmrazit čas při startu John Kraus.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Zdroje informací:
https://www.flickr.com/

Zdroje obrázků:
https://c1.staticflickr.com/1/832/41512968122_4584522fd1_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/803/27684194678_6b81e97c91_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/902/41512967962_f200890c78_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/854/41512967372_6f1611c58d_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/799/27684194488_434ea29601_k.jpg
https://pbs.twimg.com/media/DbJqz0qXUAEqCPq.jpg:large

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

23 komentářů ke článku “OBRAZEM: SpaceX dokončila osmou letošní misi”

 1. Radek Mojžíš napsal:

  Krásné fotky.
  Mám dotaz na místní znalce. Na poslední fotce „John Kraus“ je vpravo vedle čísla bloku 45 „výfuk“. Jedná se o místo, kudy jsou „bez užitku“, jak slýchám od pana Dušana Majera, odváděny spaliny z pohonu turbín čerpadel?
  Děkuji mnohokrát

  • Dušan Majer napsal:

   Jsme rádi, že jsme vám zpříjemnili den – úsměv prodlužuje život.

   • Martin Gembec napsal:

    Už léta nechápu, proč se jako zdroj neuvádí autor snímků, ale jen adresa zdroje fotky a ještě navíc neúplná. Na druhé straně jsem vždy respektoval, že úplné cesty k obrázkům jsou pod článkem jednotlivě uvedeny. Osobně však preferuji první způsob a u svých článků jsem se ho snažil použít. Pořád je ale třeba vidět, že čtenář sem nechodí kvůli tomu, odkud fotku vkládáme, ale prostě kvůli těm zajímavým informacím a fotkám.

    • Dušan Majer napsal:

     Autor snímku není vždy znám a proto dávám přednost uvedení serveru, ze kterého snímek pochází, aby byly zdroje na celém webu konzistentní a ne každý pes jiná ves.

    • Petr Melechin napsal:

     Zdroj se uvádí kvůli přiznání zásluhy a dohledatelnosti autora. Způsob, kterým ty uvádíš zdroje, bohužel nemá žádnou vypovídací hodnotu a je to v podstatě úplně to samé, jako kdybys napsal „Zdroj: Internet“.

     Z odkazu na obrázek ve většině případů poznám jen, že to je z Twitteru, Flickru, Facebooku apod., ale to nejsou autoři. Nevím, jestli je to od SpaceX nebo od nějakého amatérského fotografa (a nezjistím tak, jestli můžu fotku dát na tričko a prodávat to). A pokud se mi bude líbit nějaká fotka a budu se chtít podívat na nějaké další od daného autora/zdroje, mám smůlu, protože tvůj odkaz mi o autorovi absolutně nic neřekne.

     Doporučoval bych místo přímých odkazů na obrázek uvádět alespoň odkaz na stránku/tweet/příspěvek na FB, z kterých obrázky jsou. Práce to pro tebe bude stejná, ale aspoň to bude mít nějakou užitnou hodnotu. A dokonce i vyšší než třeba u mě na ElonX, kde z praktických důvodů uvádím jen jméno autora bez odkazu, ale to stačí aspoň na jeho dohledání.

    • Martin Gembec napsal:

     Petr má pravdu, je prostě normální uvést, že to je z Twitteru ChriseG apod, i kdyby se ten člověk občansky jmenoval úplně jinak. Dále je úplně běžné totéž napsat o úštu na Flickru, většinou je tam přímo jméno autora, výjimečně firma nebo přezdívka. Prostě uvést zdroj twimg je přinejmenším poblém a i když si tu na nic nehrajeme, měl bys na to tak reagovat a ne jen napsat „jsem rád, že jsem vám zpříjemnil den“ proto už jsem musel reagovat, i když to normálně patří spíš do SZ.

     • Dušan Majer napsal:

      Pokud někdo napíše, že ho něco pobavilo, tak to beru tak, že je dobře, že se zasmál. Zvlášť u věci, kterou jsme řešili už několikrát. Dřív jsem chtěl mít web uniformní, aby všichni psali podle nějakých stejných vzorů a aby čtenář při pohledu na formátování atd. nepoznal, čí článek je. Svého času jsem to i jiným autorům opravoval. Na to jsem už rezignoval, takže to dělej, jak chceš. A přeju příjemné dohledávání autora, až se někdy dostaneš např. k obrázku z Flickru, ze kterého budeš znát jen adresu. 🙂

    • Petr Melechin napsal:

     Nějaká konzistentnost a to, že někdy není možné autora dohledat, mi nepřijde jako dostatečně závažné důvody k tomu, aby se na uvádění autorů zanevřelo úplně. Pokud autora neznáš, tak prostě napíšeš „zdroj neznámý“. Je přece pořád lepší autora občas neuvést, než ho neuvést vůbec nikdy.

 2. David R. napsal:

  Je to velice pěkné ohlédnutí za posledním startem, nicméně slova v nadpisu mi evokovala jeden mimořádně zajímavý detail, na který se zde zapomnělo. Reálným zakončením mise totiž byl zážeh druhého stupně, který jej poslal na hyperbolickou dráhu. Krátce po Tesle tedy další objekt od SpaceX opouští gravitační pole Země.
  Nechci spekulovat, ale technikům firmy se tím nabízí šance vyzkoušet si různé zajímavé věci. Restart motoru po delší době, dosah komunikace a kdo ví co ještě.

 3. Spytihněv napsal:

  Sice krátký článek, ale druhá půlka se tedy moc nepovedla. Přečetl jsem třikrát a pořád to nedává smysl 🙂 Ale jinak fotky krásné.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.