sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Cesta na ISS, část první: Start Sojuzu

úvodní obrázek

Ruské kosmické lodě Sojuz jsou dlouhodobým spolehlivým dříčem v oblasti dopravy kosmonautů na oběžnou dráhu. První nepilotovaný start Sojuzu se uskutečnil v listopadu 1966. Pilotovaná premiéra s nešťastným koncem pak přišla v dubnu 1967. Do dnešního dne se na oběžnou dráhu podívalo 141 lodí Sojuz v různých variantách. Díky půl století svého provozu se tato loď stala spolehlivým strojem a zejména ikonou sovětského a později také ruského pilotovaného programu. V dnešním článku Vám nabídneme video s českými titulky, které podrobně vysvětluje celou startovní sekvenci této ruské ikony na stejnojmenném raketovém nosiči.

Všechny kosmické lodě Sojuz jsou na oběžnou dráhu dopravovány stejnojmennými raketami z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Během této přibližně desetiminutové cesty ze Země do vesmíru proběhne několik fází, které budou podrobně vysvětleny ve videu včetně popisu různých nouzových alternativ. Přejeme Vám příjemné sledování a doufáme, že se Vám bude video líbit.

Start je však pouze začátkem dlouhé cesty k Mezinárodní vesmírné stanici. Za týden se proto podíváme na video, které podrobně vysvětlí a popíše celý proces od okamžiku oddělení od nosné rakety po připojení k ISS.

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Aounkuiolo
Aounkuiolo
6 let před

Zdravím, komentáře moc nepíšu, ale dnes musím. Parádní posun na tomto webu, videa to posunou zas o něco dál. Zajímavé video, těším se už na další. Moc díky.

Vojta Nesi
Vojta Nesi
6 let před

Pěkná práce, ale nebylo by lepší jen přidat český/slovenský titule k originálnímu videu, navíc si nejsem jistý autoskými právy.

Michael Voplatka
Michael Voplatka
6 let před
Odpověď  Vojta Nesi

Autorskými právy si jisti jsme. To už se řešilo v komentářích u včerejšího článku, který titulkovaná videa představil. Přidání českých titulků k originálu by lepší nebylo, protože se s tím pojí řada nevýhod. Samozřejmě to má i své výhody, ale zvolili jsme tento způsob.

Ladislav
Ladislav
6 let před

Díky za skvělou novinku.Pro nás kteří nevládneme angličtinou je to umocněný zážitek.

John
John
6 let před

Díky moc za další přiblížení kosmických letů.Super video a super překlad.Myslím,že nejenom já se budu těšit na další takto přeložená videa.

tonda
tonda
6 let před

Je to super,díky za nápad a překlad.Jak psal kolega níže,pro nás nevládnouci angličtinou bezvadné!!

Roman Bórik
Roman Bórik
6 let před

Skvelé! Veľká vďaka za to.

Jirka
Jirka
6 let před

Vyborny,zajimave.Vyborny napad s tema titulkama.

Tovy
Tovy
6 let před

Díky za parádní novinku a skvělý nápad.
Už se těším na další videa 🙂

ptpc
ptpc
6 let před

Vynikajúca práca! 🙂

maro
maro
6 let před

Ano, ta tři videa jsou perfektní informační záležitostí, kterou ESA o Sojuzu natočila. Vždycky, když se někdo ptá na nějaký detail ohledně letu Sojuzu a jeho připojování k ISS, stačí poslat odkaz a vše je jasné. Super, že to přeložíte pro lidi co nehoví angličtině.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před
Odpověď  maro

Mě se nejvíc líbí to undocking and reentry. Jinak naprosto podepisuju to, co jsi napsal. Nemají chybu. A mockrát jsem je už taky řadě lidí doporučoval. Je to fajn, že si to užijí I neanglicky mluvící.

Omni
Omni
6 let před

Děkuji, skvělé

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
6 let před

Paráda, díky. Na Bajkonuru mne vždy fascinovaly cesty. Vyježděné stopy od každé chalupy ke každé chalupě. Není to tak úplně, ale blíží se to tomu. Když je halt dost místa …. Také jsem ten týpek, co rád chodí po přeponě. 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.