Kanada připravuje vylepšení ISS

Zařízení pojmenované DOC (Dextre-Operated Camera) už svým názvem ukazuje, že bude spolupracovat s manipulátorem Dextre, který se již na ISS několik let nachází. DOC má za úkol provádět vizuální inspekci ISS a hledat na jejím povrchu jakékoliv stopy a známky poškození. Kromě toho bude monitorovat přílety a odlety nejrůznějších zásobovacích lodí. Pokud se nic nepokazí, mělo by se toto zařízení o velikosti srovnatelné s mikrovlnnou troubou na stanici dostat v roce 2021.

Povrch stanice je neustále ohrožován mikrometeority – jde sice o objekty velké sotva jako zrnko písku, ale při jejich rychlosti až 36 000 km/h může jít o velmi nebezpečné projektily. Za dlouhé roky, co ISS slouží, už zažila podobných srážek stovky. Některé nárazy mohou být nebezpečné a proto astronauti čas od času během výstupů do volného prostoru provádí vizuální inspekci povrchu stanice. Tuto činnost však mohou přebrat moderní technologie.

Manipulátor Dextre se díky robotickému ramenu dostane prakticky kamkoliv a tak se kanadská kosmická agentura CSA rozhodla dát tomuto pomocníkovi nový nástroj. Tím má být právě DOC, s jehož pomocí by mohli astronauti i pozemní operátoři mnohem lépe kontrolovat stav povrchu stanice. Má jít o nejsofistikovanější sledovací vesmírný systém a mezi jeho schopnosti má patřit:

 • Pomoc při inspekci poškození ISS a udržování jejího bezpečného provozu v dalších letech.
 • Vytvoření 3D mapy stanice, s jehož pomocí bude možné najít i změny, které nejsou okem viditelné.
 • Monitorování a poskytování informací o zásobovacích lodích při jejich příletu a odletu.
 • Poskytování neporovnatelných snímků stanice, robotické paže a Země s vysokým rozlišením.

DOC se k manipulátoru Dextre připojí pouze tehdy, když to bude potřeba. Celý inovativní přístroj bude založený na kombinaci tří na sobě nezávislých pokročilých systémů:

 • 3D mapovací laser
 • Videokamera s vysokým rozlišením a silným LED osvětlením
 • Infračervená kamera pro noční vidění

Jakmile astronauti, nebo pozemní personál pojmou podezření, že stanici zasáhl mikrometeorit, použijí DOC k rychlému pořízení snímků stanice, díky kterému zjistí rozsah případného poškození. Možnosti využití sytému jsou ale mnohem širší. Kromě jiného by díky němu mohl klesnout počet neplánovaných výstupů do volného prostoru, takže astronauti budou moci více času věnovat vědě.

Zdroje informací:
http://asc-csa.gc.ca/

Zdroje obrázků:
http://www.asc-csa.gc.ca/images/recherche/hi-res/2ee41aa2-95a9-4b0a-9f75-52a7a9bee40e.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

4 komentářů ke článku “Kanada připravuje vylepšení ISS”

 1. Jirka Hadač napsal:

  Je to fajn, zní to dobře, čím dřív tím líp, v řídícím sale asi přibude jedna funkce navíc, a budou obhlížet non stop celý americký segment ISS.
  Nechystají Rusové něco podobného pro tu evropskou ruku na Nauce? 🙂 Tedy alespon pro okukování Nauky?

 2. Cx napsal:

  Tyhle technologie na ISS trochu chybí. Divím se, že víc netlačí do robotů, kteří by dokázali nahradit v některých věcech přítomnost člověka. Zpoždění v komunikaci je jen několik set milisekund, takže by to nebylo tak složité je kontrolovat ze země. Na servisní drony, co poletují po venku, si nechám zajít chuť, to by asi nikdo příčetný k ISS nevypustil, ale větší důraz na robotiku na ISS chybí zoufale.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.