Základní kámen čínské modulární stanice

Po jednomodulových vesmírných laboratořích Tiangong-1 a Tiangong-2, které umožňovaly jen několik týdnů dlouhé pobyty, chce Čína v dalších letech postoupit na vyšší level. Stejně jako Sověti přešli po jednomodulových stanicích Saljut na vícemodulový Mir, měla by příští čínská stanice být tvořena několika moduly. Základní modul ponese jméno Tianhe a na internetu se již objevily fotky z jeho stavby. Start tohoto základního kamene nové čínské stanice je zatím plánován na rok 2019, ale to je podmíněno několika předpoklady.

Interiér modulu Tianhe

Interiér modulu Tianhe
Zdroj: https://static.gbtimes.com

Jednak je potřeba, aby letos úspěšně odstartovala nejsilnější čínská raketa Dlouhý pochod 5. Ta sice vloni absolvovala již druhou misi, ale ta skončila havárií. Po každém selhání jsou rakety uzemněné, hledá se příčina a dělají se kroky k eliminaci zjištěných závad. U Číňanů je v tuto chvíli proces podobný. Jakmile letos Dlouhý pochod 5 zvládne svou misi, přijde další krok. Na začátku roku 2019 by měla poprvé letět raketa Dlouhý pochod 5B, která má pouze urychlovací bloky a centrální stupeň. Zatímco klasická verze Dlouhý pochod 5 cílí na vynášení nákladů minimálně na dráhu přechodovou ke geostacionární, ale spíše na únikové dráhy, verze 5B je optimalizována k vynášení těžkých nákladů na nízkou oběžnou dráhu, což splňují moduly nové stanice.

Modul Tianhe

Modul Tianhe
Zdroj: https://static.gbtimes.com/

Pokud bude letový test rakety Dlouhý pochod 5B úspěšný, mohl by ještě do konce roku 2019 přijít start samotného modulu Tianhe. Až se usadí na oběžné dráze, vyrazí k němu nepilotovaná zásobovací loď Tiančou-2, kterou vynese raketa Dlouhý pochod 7. První posádka, která navštíví zárodek čínské stanice, přiletí v lodi Šenčou-12, kterou vynese raketa Dlouhý pochod-2F.

Zdroje informací:
https://gbtimes.com/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
https://static.gbtimes.com/uploads/files/2018-01/30/jan2018-tianhe-cctv-doc-4.jpg
https://static.gbtimes.com/uploads/files/2018-01/30/jan2018-tianhe-cctv-doc-6.jpg
https://static.gbtimes.com/uploads/files/2018-01/30/jan2018-tianhe-cctv-doc-5.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

5 komentářů ke článku “Základní kámen čínské modulární stanice”

  1. ptpc napsal:

    Ďakujem za článok! 🙂
    Dúfajme že všetko vyjde podľa plánov… 🙂

  2. Jirka Hadac napsal:

    No doufam, ze to zkontroluji poradne, protoze planovany seznam startu je impozantni. 2x TLI, 1x TMI a ten zakladni blok. Opravdu, kazdeho selhani by byla neskutecna skoda.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.