Pátého května by měl na raketě Atlas V vyrazit vstříc Marsu nový americký lander pojmenovaný InSight. Jeho úkoly budou unikátní – vůbec poprvé v historii budeme mít možnost prozkoumat, jak vypadá nitro Marsu, jak je planeta z geologického hlediska aktivní a mnoho dalších věcí, které rozšíří naše chápání sluneční soustavy. Zatím je ale lander ještě na pevné zemi, kde probíhají jedny z posledních zkoušek. Před několika dny se například testovalo rozkládání solárních panelů, které budou sondě po přistání v listopadu letošního roku dodávat energii.
Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://www.facebook.com/
https://mars.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://mars.nasa.gov/system/news_items/main_images/8301_insight_solar_array_panel_main.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia22204.jpg
A na tom čipu je má manželka 🙂
A to ji jako pustíte samotnou? 🙂
Není tam samotná, spolu s ní je tam i dalších 2,4 miliónu lidí.
To tam bude mít něco přes milion … takže nudit se nebude.
Na túto misiu sa fakt teším. Je taká z nenápadnejších (ak sa to dá o nejakej misii k iným telesám slnečnej sústavy povedať) ale ak všetko vyjde podľa plánu tak Mars bude len tretie teleso o ktorom sa dozvieme jeho vnútornú štruktúru z reálnych dát.
Nejspíš přijdu s dřívím do lesa, ale nedá mi to. Přijde mi, že výrobci solárních panelů se viděli s těmi, co je dělají pro cygnus. 🙂 Jinak hezký způsob rozdělávání, zas sem se něčemu přiučil.
Panely jsou podle Phoenixu. A vůbec celý InSight jako by mu z oka vypadl.
Je to postavene asi z dielov,co ostali po phoenixu.zrejme to znizilo cenu celej sondy.
Tahle konstrukce se táhne až někam před rok 2001. Po neúspěchu MPL v roce 1998 (měl jiné panely) měl přijít program Mars Surveyor 2001 (orbiter + lander). Z toho nakonec letěl jen orbiter (Mars Oddyssey). Lander pak byl v roce 2007 použit jako Phoenix.
Díval jsem se teď na Phoenix, máš pravdu, ale ty panely se podobají i tak těm, co se používají na Cygnusech.
Jestli ono to nebude tím, že je vyrábí stejná firma. 🙂
Zdravím,vie sa uz aky vykon budu podavat na marse pri plnom osvetlení?
Tento údaj jsem zatím nikde neviděl. V NASA jej ale určitě znají.
Už by mohl někde na stránkách NASA běžet odpočet, ale zatím jsem nic nenašel.
Odpočet je na webu projektu: https://mars.nasa.gov/insight/
Díky, jsem tam, je to pod 100 dní.
Je pěkné, jak jsou tam vzadu vidět hodiny. Krásně na nich vznikne to zrychlení. Kéž by to tak bylo u každého videa 😀
Napadlo niekoho chrániť solárne panely proti zaneseniu prachom niečim ako stierač (asi hrozí poškriabanie) alebo ofukovaním (ai nieje moc čím)?
Dosavadní zkušenosti ukazují, že to není potřeba. InSight má fungovat dva pozemské roky a za tu dobu by neměl prach hrát moc vlekou roli.
Ona taková Opportunity 14 let a nikdo jí panely neoprašuje. Sice se pohybuje, ale není to s větrem o závod, tudíž to nehraje roli. Vždy se najde nějaký náhodný poryv, který pomůže.
Už by sa mohli rozbehnúť projekty s vytvorením magnetického štítu na Marsu. Napríklad niečo bolo navrhnute na linku:
http://www.osel.cz/9285-nasa-navrhuje-pouzit-k-terraformaci-marsu-magneticky-stit.html
…Kdybychom do libračního bodu Marsu L1 umístili generátor dostatečně silného magnetického pole, tak by to dramaticky zlepšilo vyhlídky Marsu na brzkou kolonizaci…
Nejde len o zlepšenie vyhliadok na skorú kolonizáciu Marsu.
Daný generator magnetického poľa by sme mohli vytvoriť aj v L1 libračného poľa našej Zeme. Zálohovať tak magnetické pole Zeme. Naše Slnko neustále produkuje supererupcie, ak zasiahne našu Zem taká supererupcia narobí tu nesmierne miliardové škody. V minulosti našu Zem zasiahli také supererupcie ale to ľudia neboli tak závisli na elektronike a elektrike.
Naša Zem už nezvykle dlho neprepolovala. Dá sa už vážene rátať v blízkej budúcnosti s hrozbami prepolovania Zeme. Prepolovanie môže trvať oveľa dlhšie ako sa v minulosti predpokladalo. Počas prepolovania bude život na Zemi mimoriadne ohrozený. Generátor magnetického poľa by mohol tieto hrozby eliminovať.
Taký generátor magnetického poľa v L2 Zeme by mohol aj vylepšiť podmienky na našej obežnej dráhe pre ľudské misie a naše satelity.
Je tu aj hrozba výbuchov blízkych supernov, ktoré nám môžu rýchlo zničiť atmosféru.
S generátormi magnetického poľa by sa už dalo niečo robiť aj voči týmto hrozbám
Netreba len čakať kedy nastane katastrofa.
Na jeden štát by to bol drahý projekt. Najlepšie ak by sa zapojili všetke vesmírne veľmoci ako aj OSN. Ani neviem kde by som mal lobovať za projekty generátorov magnetického poľa.