ŽIVĚ: Na Vostočném to podruhé zaburácí

Vztyčování rakety Sojuz-2.1b na kosmodromu Vostočnyj.

Kosmodrom Vostočnyj na ruském Dálném východě zatím zažil pouze jediný start – 28. dubna roku 2016 odsud startoval Sojuz-2.1a s družicí Michail Lomonosov. Raketa tehdy použila horní stupeň Volga, ale protože další mise mají létat se stupni Fregat, bylo potřeba provést na rampě úpravy. Ty nakonec trvaly rok a půl a nyní je již kosmodrom připraven ke svému druhému startu. Raketa Sojuz-2.1b s hydrometeorologickou družicí Meteor-M 2-1 a 18 malými družicemi již stojí na startovní rampě 1S a pokud se nic nepokazí, měli bychom se zítra v 6:41 našeho času dočkat startu.

Záložní adresa pro přímý přenos a druhá možnost zde

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/
http://en.roscosmos.ru/

Zdroje obrázků:
https://www.roscosmos.ru/media/gallery/big/24375/5930266170.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

8 komentářů ke článku “ŽIVĚ: Na Vostočném to podruhé zaburácí”

 1. Alois napsal:

  Na “ záložní adrese “ to běží .

 2. Alois napsal:

  Kosmodrom září novotou, kontrast s “ omšelostí “ Bajkonuru.

 3. casso napsal:

  neviem ci bol problem len u mna, ale live prenos zacal asi len minutu pred startom. Dost dlho mi trvalo kym som kosmodrom nasiel na google mapach, nakoniec mi s polohou pomohla az wikipedia

 4. tonda napsal:

  Všiml jsem si,že asi na Vostočném nemají natáčecí stůl jako na Bajkonuru,ale že raketa po opuštění rampy udělá půlobrat a nasadí na správný azimut.Jen tu kameru mohli dát někam jinam,kde by byl lepší pohled.Ale gratulace k vzletu!Včera psali,že proběhla evakuace 3horníků ze zlatého dolu a 3meteorologů z nějaké stanice z oblasti dopadu stupňů!Při prvním letu jich evakuovali 30,to bylo zjara,byla zlatá horečka!

 5. RvN napsal:

  Škoda že nebyl živě česky komentovaný přenos, zrovna u Vostočného kdy by se mohlo říci mnoho zajímavých informaci a mohla proběhnout zajímavá diskuze na otázky…

  • Dušan Majer napsal:

   U každého přenosu zvažujeme mnoho atributů, které rozhodují o tom, zda přenos uděláme nebo ne. Namátkou je to atraktivita rakety, atraktivita nákladu, termín startu a tím pádem i čas autorů, očekávané zajímavosti startu a podobně. Chtěli jsme vysílat první start z Vostočného, ale tam nás režie vypekla s přímým přenosem. Druhý start jsme už ani neplánovali, protože jsme ztratili hlavní důvod k tomu přenosu – už nešlo o premiéru kosmodromu, ale o start, který je v mnoha ohledech běžný – náklad ani nosič nejsou extra zajímavé. Do budoucna ale komentovaný přenos z Vostočného nevylučujeme.

 6. tonda napsal:

  Bohužel start neúspěšný,fregat se nezažehl a sestava nedosáhla orbitální dráhy.Probíhá vyšetřování.To je nemilé.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.