sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Předposlední let staré dobré Delty II

Svého času to byla nejpoužívanější americká raketa, která vynášela i drahé meziplanetární sondy. Nyní její příběh pomalu končí – na Deltu II čekají už jen dva starty, přičemž konfigurace 7920 poletí zítra úplně naposledy. Jejím úkolem bude vynést družici JPSS-1, která bude obíhat kolem Země po heliosynchronní dráze a sledovat dění v atmosféře, abychom mohli zpřesnit naši předpověď počasí. Poslední let Delty II s devíti urychlovacími bloky budeme vysílat živě s českým komentářem.

Ke startu by mělo dojít zítra, tedy v úterý 14. listopadu v 10:47 středoevropského času, náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 10:30 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube.

 Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/jpss_mission.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Android
7 let před

Jaký je důvod ukončení se ví? F9?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Android

Kdepak, vytlačuje ji konkurence přímo v ULA – Delta IV a Atlas V. I jim se ostatně pomalu blíží konec a nahrazení raketou Vulcan.

vj
vj
7 let před
Odpověď  Android

Jak psal pan Majer, tohle rozhodnutí padlo nezávisle na SpaceX a mám pocit, že i před prvním letem Falcon 9.
Delta je dost fousatá rodina raket a Delta II snad vznikla celkem narychlo po havárii Challengeru. Nejdůležitější náklad byly asi satelity GPS, ale ty novější jsou pro Delta II moc těžké. Ze známých nákladů pak Delta II vynesla třeba vozítka Spirit a Opportunity, ale i tady platí, že nové Curiosity už by nezvládla.
Delta nedokáže cenou konkurovat srovnatelným raketám jako třeba PSLV nebo Sojuz. Cenově je snad dost blízko i výkonnějším Falcon 9 a Atlas V.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před

Ach joooo, ze záznamu. No každopádně, pak se doma podívám určitě :-)A těším se už dopředu.

Radoslav Packa
Radoslav Packa
7 let před

Tak ten bonus s Cygnus -om je super nápad.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Radoslav Packa

To nás těší. 😉

casso
casso
7 let před

Dovody, preco bol start odlozeny: niekolko lodi bolo v ochrannej zone a zaroven nejaky parameter na prvom stupni bol mimo rozsah. Vzhladom na male startovne okno nebol dostatok casu problemy vyriesit a tak odpocet prerusili.

Zdroj: https://www.space.com/38770-rocket-glitch-delays-jpss1-weather-satellite-launch.html

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  casso

S loděmi máte pravdu, ale ten druhý problém se týkal stupně horního – konkrétně systému, který zajišťoval naklánění trysky v jedné ose.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.