ŽIVĚ: Třetí z řady výstupů z ISS

Dnes ve 14:05 by měli do volného prostoru vystoupit američtí astronauti Randolph Bresnik a Joseph Acaba na šest a půl hodiny dlouhý kosmický výstup. Půjde o zakončení trojice kosmických vycházek, které byly plánovány na říjen. Dvojice bude mít dnes za úkol pestrou škálu úkolů – vymění pojistku na náhradním dílu manipulátoru Dextre, připojí HD kameru na příhradovou konstrukci S1, odstraní tepelnou izolaci na dvou náhradních dílech pro budoucí robotické vyjmutí. Čeká na ně i instalace světla na nově instalovanou koncovku ramene Canadarm 2, kterou pak ještě promažou. V dnešním článku můžete výstup sledovat živě.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/DMiP4SPX4AEvyU6.jpg:large

ŽIVĚ: Třetí z řady výstupů z ISS, 5.0 out of 5 based on 9 ratings
Pin It
(Visited 1 011 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (9 votes cast)
(Visited 1 011 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


5 komentářů ke článku “ŽIVĚ: Třetí z řady výstupů z ISS”

 1. Peter napsal:

  Prosím, prečo používajú astronauti pri výstupe do vesmíru také úzke frekvenčné pásmo pre komunikáciu? Je to horšie ako cez telefón. Pritom video z kamier na prilbách je celkom v pohode a zaberá určite niekoľko desať až sto násobne širšie pásmo.
  My, čo ovládame angličtinu dobre len písmom, nerozumieme skoro nič z ich komunikácie. Je to prenášané inak ako obraz? V dnešnej dobe by som očakával lepšie spojenie.

  Ďakujem za odpoveď.

  • Dušan Majer napsal:

   Dá se to vysvětlit celkem jednoduše. Komunikace musí být zajištěna vždy za všech podmínek. Možná si všimnete, že video z kamer není k dispozici vždy – tehdy vidíme záběry do řídícího střediska, případně nějakou grafiku NASA TV. To jsou chvíle, kdy stanice prolétá oblastí, kde není k dispozici potřebná přenosová kapacita. V tu chvíli to nestačí na videopřenos, ale komunikace je životně důležitá a proto je k dispozici nonstop.

   • Peter napsal:

    Zaujímavé je, že kamery, ktoré sú na ISS fungujú skoro stále. Výpadky majú tie na prilbách kozmonautov.
    Vyzerá to tak, že komunikácia medzi kozmonautami a Mission Control Center prebieha priamo.
    Myslel som si, že ISS je prostredník, ale asi som sa mýlil. Obraz z kamery na prilbe občas vypadáva a keď to prepnú na pevnú kameru na ISS, tak je absolútne stabilný.

    • Lukas napsal:

     Jo to je pravda, také by mě to zajímalo

    • Peter napsal:

     Ešte doplním. “Príjem z kamier na ISS funguje skoro stále” som samozrejme myslel mimo minút, kedy ISS nie je v dosahu telekomunikačnej techniky – všimol som si, že napr. nad Atlantikom pri brehoch Afriky sa to stáva. Ale to chápem.
     Keby kamery na prilbách kozmonautov komunikovali cez ISS, výpadky by mi nedávali logiku, keďže sa jedná o vzdialenosť len niekoľko metrov. Riadiace centrum ich chce mať asi priamo pod dohľadom, tak komunikuje napriamo.

Zanechte komentář