ŽIVĚ: Třetí z řady výstupů z ISS

Dnes ve 14:05 by měli do volného prostoru vystoupit američtí astronauti Randolph Bresnik a Joseph Acaba na šest a půl hodiny dlouhý kosmický výstup. Půjde o zakončení trojice kosmických vycházek, které byly plánovány na říjen. Dvojice bude mít dnes za úkol pestrou škálu úkolů – vymění pojistku na náhradním dílu manipulátoru Dextre, připojí HD kameru na příhradovou konstrukci S1, odstraní tepelnou izolaci na dvou náhradních dílech pro budoucí robotické vyjmutí. Čeká na ně i instalace světla na nově instalovanou koncovku ramene Canadarm 2, kterou pak ještě promažou. V dnešním článku můžete výstup sledovat živě.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/DMiP4SPX4AEvyU6.jpg:large

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

5 komentářů ke článku “ŽIVĚ: Třetí z řady výstupů z ISS”

 1. Peter napsal:

  Prosím, prečo používajú astronauti pri výstupe do vesmíru také úzke frekvenčné pásmo pre komunikáciu? Je to horšie ako cez telefón. Pritom video z kamier na prilbách je celkom v pohode a zaberá určite niekoľko desať až sto násobne širšie pásmo.
  My, čo ovládame angličtinu dobre len písmom, nerozumieme skoro nič z ich komunikácie. Je to prenášané inak ako obraz? V dnešnej dobe by som očakával lepšie spojenie.

  Ďakujem za odpoveď.

  • Dušan Majer napsal:

   Dá se to vysvětlit celkem jednoduše. Komunikace musí být zajištěna vždy za všech podmínek. Možná si všimnete, že video z kamer není k dispozici vždy – tehdy vidíme záběry do řídícího střediska, případně nějakou grafiku NASA TV. To jsou chvíle, kdy stanice prolétá oblastí, kde není k dispozici potřebná přenosová kapacita. V tu chvíli to nestačí na videopřenos, ale komunikace je životně důležitá a proto je k dispozici nonstop.

   • Peter napsal:

    Zaujímavé je, že kamery, ktoré sú na ISS fungujú skoro stále. Výpadky majú tie na prilbách kozmonautov.
    Vyzerá to tak, že komunikácia medzi kozmonautami a Mission Control Center prebieha priamo.
    Myslel som si, že ISS je prostredník, ale asi som sa mýlil. Obraz z kamery na prilbe občas vypadáva a keď to prepnú na pevnú kameru na ISS, tak je absolútne stabilný.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.