sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Ruský Proton startuje se španělskou družicí

Dnes ve 21:23 našeho času by se měly zapálit motory rakety Proton, která umožní španělské komunikační družici dostat se do vesmíru. 58 metrů vysoká raketa byla na odpalovací rampu vyvezena v pátek 8. září, kde byla s pomocí hydrauliky vztyčena do svislé polohy. K Protonu pak přijela posuvná obslužná věž, s pomocí které se mohli technici dostat ke všem místům na raketě. Start proběhne za hluboké kazašské noci – na místě bude 1:23 po půlnoci. Raketa letící pod hlavičkou mezinárodní společnosti ILS, která zajišťuje neruským klientům starty na ruských raketách, pak zamíří k obloze.

Nosič zamíří směrem k severovýchodu. Po dvou minutách odpadne první stupeň, druhý bude hořet tři minuty a třetí pak čtyři minuty. Horní stupeň Briz-M vykoná celkem pět zážehů (T+11:16, T+1:7:33, T+ 3:28:22, T+3:42:2, T+8:49:1). Zhruba devět hodin po startu by se měla družice oddělit od horního stupně na dráze přechodové ke geostacionární. Nejvyšší bod má být ve výšce 35 286 km, nejnižší 4450 km vysoko a sklon dráhy vůči rovníku je plánován na 22,9°. Proton tak absolvuje svou 415. misi od roku 1965.

Na Bajkonuru se připravují ke startu dvě družice - Amazonas-5 je na této fotce napravo.
Na Bajkonuru se připravují ke startu dvě družice – Amazonas-5 je na této fotce napravo.
Zdroj: https://assets.cdn.spaceflightnow.com

Družice Amazonas-5 se s pomocí vlastních motorů usadí na geostacionární dráze nad 61. stupněm západní délky, odkud pokryje oblast Brazílie a Latinské Ameriky, přičemž jejím operátorem bude firma Hispasat. K tomu, aby jí během 15 let dlouhé služby nedošel dech, se postará 34 transpondérů v pásmu Ka a 24 v pásmu Ku. Jejím úkolem je šířit téměř 50 televizních kanálů včetně některých ve 4K rozlišení. Pásmo Ka bude zajišťovat bezdrátové internetové připojení pro zhruba půl milionu lidí a mělo by podpořit rozvoj tohoto průmyslu od Mexika po Patagonii.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
http://www.hispasat.com/

Zdroje obrázků:
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2017/09/10110318/3557699096.jpg
https://assets.cdn.spaceflightnow.com/…/uploads/2017/09/10110009/DIpQjhvWsAANwg7-2.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  pmd1980

Díky, využili jsme hned ten první.

Rado
Rado
7 let před

Satelit oddelený. Proton si môže pripísať ďalší úspešný štart. Je to pekná raketa ale pri jeho štarte nikdy nikto nevie aké divadlo urobí 🙂

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
7 let před
Odpověď  Rado

Jo, nejistota zvyšuje atraktivitu startu. 🙂 https://www.youtube.com/watch?v=YRpuLZbYUYI

Vojta
Vojta
7 let před
Odpověď  Rado

Zas tak hrozné to není. Po tom pokusu o looping už měl jen jednu havárii a to ještě daleko mimo vizuální dohled.

maro
maro
7 let před
Odpověď  Rado

Tak od posledniho selhani v kvetnu 2015 si pripsal uz jedenact uspesnych startu po sobe. To dost vylepsuje jeho statistiku.

jakubv
jakubv
7 let před

Mám dotaz k Protonu, na mnoha snímcích je vidět, že aerodynamický kryt pod kterým je náklad je pokryt nějakým „sešitým“ krytem/izolací. Je to tepelná izolace aby družici nebyla zima a při startu se to vlivem zrychlení samo strhne nebo to sundají těsně před startem?
třeba tady je to vidět dobře
http://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2016/03/proton_rocket_moved_into_vertical_position8/15862998-2-eng-GB/Proton_rocket_moved_into_vertical_position.jpg

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  jakubv

Ano, je to ochranný kryt. Stahuje se ještě před startem.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.