Tepelná ochrana pro sondu, která se dotkne Slunce

Sonda Parker Solar Probe se má doslova dotknout Slunce – přiblíží se k němu až na šest a půl milionu kilometrů, takže bude muset čelit teplotám až 1400°C. Aby neshořela, bude ji chránit tepelný štít a právě ten byl 21. září umístěn na své místo. K historickému momentu došlo na půdě Applied Physics Laboratory při John Hopkins University ve městě Laurel stát Maryland. Přiložení tepelného štítu bylo součástí zkoušek integrace a správného zarovnání. Štít ale na sondě nezůstane dlouho. Byl přiložen opravdu jen pro potřeby testování a napevno bude připojen až před startem.

Manipulace s tepelným štítem o tloušťce 11,5 centimetru není jednoduchá. Časosběr z jeho instalace na sondu Parker Solar Probe zachycuje přiložené video.

Zdroje informací:
http://parkersolarprobe.jhuapl.edu/

Zdroje obrázků:
http://parkersolarprobe.jhuapl.edu/…/images/articles/install-tps-on-sc_9140_lores.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

23 komentářů ke článku “Tepelná ochrana pro sondu, která se dotkne Slunce”

 1. pbpitko napsal:

  Bude to krásny opekanec, len na pár obehov okolo Slnka na veľmi pretiahlej obežnej dráhe aby v blízkosti slnka sa zdržiaval čo najkratšie a aby sa len pekne rovnomerne opiekol a nepremenil sa na karbonizačný výpalok.
  Už sa teším ako si na ňom pochutnáme.
  pb „)

 2. Tomas Apl napsal:

  To je sympaticka firma dle log na zadech 🙂

 3. Spytihněv napsal:

  Sonda, u níž je správná orientace v prostoru doslova otázkou života nebo smrti. Bude dráha uzpůsobena tomu, aby okolo perihelu nebyla PSB skryta při pohledu ze Země za Sluncem? I když při tom zpoždění bychom toho stejně asi moc nedokázali, kdyby došlo k nějakému problému a PSB by se odhalila na nevhodných místech.

 4. Vlastimil Pospíchal napsal:

  Koukám, že si sonda vystačí s jediným gravitačním manévrem kolem Venuše, alespoň tedy pro první přiblížení. Možná pak budou další.

 5. Spytihněv napsal:

  Celkem unikátní je, že už někdy v září 2010 (tedy před sedmi lety), NASA oznámila, že tato sonda (ještě pod názvem Solar Probe+) bude startovat 30.7.2018. Přesně na den to sice nevyjde (okno je 31.7-19.8.), ale je opravdu obdivuhodné, že všechno klape a vychází podle 7 let starého plánu.

 6. Spytihněv napsal:

  Jestli dobře chápu situaci po startu PSP – Deltu IV Heavy a směr letu opačný k pohybu Země potřebujeme proto, abychom provedli retrográdní pohyb v afelu a tím snižili co nejvíc perihel. A čím rychlejší tento retrográdní pohyb bude, tím nižší bude perihel. Afel bude momentálně v úrovni dráhy Země, ale manévry u Venuše perihel ještě sníží a afel také. Pobral jsem to správně?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.