Posvítíme si na znečištěnou atmosféru

Evropský program Copernicus, který je známý především díky svým družicím Sentinel se rozběhl již před několika lety, ale stále ještě má čím překvapit. Na oběžné dráze už jsou družice s radarovou anténou (Sentinel 1A a 1B), družice snímkující povrch Země (Sentinel 2A a 2B), nebo družice zaměřená na sledování oceánů (Sentinel 3A), ale zatím v téhle unikátní skládačce chybí družice zaměřená primárně na výzkum atmosféry a hlavně jejího znečištění. To se ale již brzy změní, protože Evropská kosmická agentura připravuje start družice Sentinel-5P.

Vykládání kontejneru s družicí Sentinel-5P

Vykládání kontejneru s družicí Sentinel-5P
Zdroj: http://www.esa.int

Kontejner s tímto nákladem již dorazil na ruský kosmodrom Pleseck, odkud by se měla družice 13. října vydat na cestu do vesmíru. Její úkoly nejsou malé – každý den přinášet informace o rozložení znečišťujících látek v atmosféře s vyšší přesností, než jaká byla dříve dostupná. ESA je na novou sondu značně hrdá a nebojí se hovořit o tom, že Sentinel-5P nastaví nový standard pro monitoring kvality ovzduší.

Na palubě družice bychom našli špičkový vědecký přístroj pojmenovaný Tropomi. Právě on se bude starat o mapování rozložení mnoha látek, které jsou v atmosféře obsažené jen ve stopovém množství. Jde především o oxid dusičitý, ozon, formaldehyd, oxid siřičitý, methan, nebo oxid uhelnatý. Přístroj však bude monitorovat i množství aerosolů – zajistí tedy komplexní mapování látek, které ovlivňují nejen kvalitu vzduchu, který dýcháme, ale také naše zdraví, nebo klima.

Sentinel-5P se může pochlubit šířkou záběru solidních 2600 kilometrů (pro lepší představu to +/- odpovídá vzdušné vzdálenosti Madridu a Stockholmu), takže bude schopen za jediný den zmapovat kompletně celou planetu. Informace, které tato družice přinese, bude využívat Copernicus Atmosphere Monitoring Service pro předpovědi vývoje kvality ovzduší v různých oblastech, ale i pro přípravu materiálů nutných pro rozhodování politiků.

Sentinel-5P během stavby v roce 2014.

Sentinel-5P během stavby v roce 2014.
Zdroj: http://www.esa.int

Ale to je zatím ještě daleko – družice ještě neopustila zemský povrch, tedy pokud nepočítáme přesun letadlem. Náklad nedávno opustil výrobní halu firmy Airbus Defence and Space v britském městě Stevenage, kde se družice postupně skládala a testovala. Kontejner zajišťující optimální podmínky se vydal do Londýna na místní letiště Stansted.

Tady byla zásilka uložena do útrob letounu Antonov, který poté nabral kurs Moskva. Po zdejším mezipřistání už se letělo do Archangelska na severozápadě Ruska, ale to stále nabyl konec dlouhé cesty. Na zdejším letišti byl kontejner přeložen na železnici, po které absolvoval dalších 250 kilometrů na kosmodrom Pleseck, kam bezpečně dorazil v pátek 1. září.

Kontejner ukrývající družici Sentinel-5P na kosmodromu Pleseck.

Kontejner ukrývající družici Sentinel-5P na kosmodromu Pleseck.
Zdroj: http://www.esa.int

Specialisté následně očistili kontejner, aby mohl být přepraven do čisté místnosti, kde byl 5. září otevřen. Další týdny budou pro Sentinel-5P ve znamení předstartovních testů a příprav, které vyvrcholí startem na raketě Rokot. „Jsem opravdu hrdý na svůj tým a na naše partnery z Airbus Defence and Space. Nemohu zapomenout ani na Netherlands Space Office, se kterou jsme vyvíjeli přístrojové vybavení,“ oznámil Kevin McMullan, projektový manažer Sentinelu-5P a dodal: „Kampaň na vypuštění družice momentálně probíhá podle plánu a už se nemůžeme dočkat 13. října. Pak se začneme starat o to, aby Sentinel-5P přešel do úspěšného provozu a mohl začít pracovat na doručování důležitých informací o sledování znečištění atmosféry.“

A na závěr odpověď na otázku, která Vás už asi napadla – proč má tahle družice na konci písmeno P? Ostatní Sentinely používají písmena k vyjádření pořadí v daném programu – například Sentinel 1A a Sentinel 1B, ale tam se vždy začíná logicky od A. Skutečnost je taková, že P v tomto případě není známkou pořadí, jde o zkratku anglického slova Precursor, tedy předchůdce, či předskokan, chcete-li. Mise Sentinel-5 se do vesmíru dostane až ve chvíli, kdy se do provozu podívají družice MetOp druhé generace označované jako MetOp-SG. To je ale několik let ještě daleko a do té doby bude sběr informací o znečištění atmosféry sbírat právě Sentinel-5P.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/
http://www.czechspaceportal.cz/
https://earth.esa.int/
http://www.esa.int/
https://directory.eoportal.org/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://earth.esa.int/image/image_gallery?img_id=115968&t=1329913975592
http://www.esa.int/…/Unloading_Sentinel-5P.jpg
http://www.esa.int/…/Sentinel-5P_in_the_cleanroom.jpg
http://www.esa.int/…/Sentinel-5p_arrives_in_Plesetsk.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

8 komentářů ke článku “Posvítíme si na znečištěnou atmosféru”

 1. pbpitko napsal:

  A čo zmätený ochrancovia ?
  Nebojujú proti raketám na fosilné palivá ?

 2. Svítit si na znečistěnou atmosféru je dle mého názoru zcela nepodstatné. Kdo znečisťuje je dobře známo a řešení se nenalézá. Za vydané náklady bych raději podpořil OSN k využití jejich pravomocí k nápravě nejohroženějších výskytů. Věřím, že v budocnu se v rámci pravomoci OSN vytvoří pro tuto problematiku adekvátní celosvětová legislativa. Ohrožení existence lidstva musí být prioritní.

 3. Jirka Hadač napsal:

  Pořád přemýšlím, proč se plánuje start z Ruska. Ano, může to letět na Rokotu. Ale Vega to umí taky. Díval jsem se na wiki na ceny, je tam rozdíl 4 M$ ve prospěch Vegy. Ano, z Plesetska se startuje na dráhy s vysokým sklonem dráhy, ale vždyt oba Sentinely 2 na SSO startovaly taky z Kourou. Těžko říct. Každopádně určitě ví, co dělají.

  • Štěpán napsal:

   Taky mě překvapila Rokot a očekával jsem Vegu

   • Dušan Majer napsal:

    Michal Václavík z České kosmické kanceláře mi k tomu řekl následující: „Zakázky na vypuštění družic Sentinel vyhlašovala Evropská komise. V podstatě se mohly přihlásit v podstatě jenom dvě evropské společnosti – Arianespace (Vega a Sojuz) a Eurockot (Rokot). Eurockot je, i když se to nezdá německá společnost, s majoritním podílem EADS (nyní Airbus, nyní ArianeGroup, což je joint venture Airbusu a Safranu). Někdy vyhrála jedna a jindy druhá a tak jsou družice Sentinel vypouštěny na těchto třech raketách. A proto také bude Sentinel 5 Precursor vypuštěn raketou Rokot, stejně jako třeba v lednu 2016 Sentinel 3A.“

 4. Tonotime napsal:

  Vítam a pochvaľujem ESA , odborníkov, a financovanie na programy Kopernikus, ako aj Sentinel-5P. Tak aj za budúce misie Sentinelov.
  O čo mi ide?
  Aby sme presnejšie monitorovaním odhalili príčiny a znečištenia našej atmosféry a zmien klímy. Prejavuje sa v daných témach veľa propagandy a zavádzania.
  Aj dnes na webu: https://svet.sme.sk/c/20642395/trumpov-vyber-noveho-sefa-nasa-vyvolava-rozpaky.html
  sa ozvali kritici, že do čela NASA zvolili človeka, ktorý názor, že globálne otepľovanie vôbec nesúvisí s ľudskou činnosťou.

  Ani ja nie som veľmi presvedčený, nakoľko môžu za globálne otepľovanie dnešní ľudia, ich výroba.
  Doby ľadové už bolí dávno pred vznikom človeka.
  Tak isto aj veľmi teplé obdobia, keď v Tatrách našli stopy po Dinosaurov. V Prahe našli skamenelé morské živočíchy, teda bolo tam more.
  V Ostravsku-Karvínsko boli niekedy močiariska a preto sa tam dodnes ťaží uhlie.
  Takže prečo by som mal veriť, že za všetkým stojí dnešné ľudstvo?
  Aj na weboch http://www.osel.cz sa možno dočítať dosť vecí ako sa spochybňovali niektoré vecí okolo klímy, ako aj štatistické prepočty na objednávku niektorých korporácii.
  Z mne známych zdrojov viem, že kampaň kvôli klíme začal rozbiehať americký vicepreziden Al Gore. Údajne v USA šlo uprednostniť výrobu ľadničiek z USA a tak kampaň kvôli freónom. Nechápem preto, prečo z propagandy z globálnych zmien vinil dnešný prezdident USA Tramp Čínu cez média? Viem, že minulé zmluvy a dohody o znížení skleníkovych emisii nepodpísali USA kvôli Číne. Lebo zmluvy zaraďovali Čínu do rozvojových krajín. Naše podarené veľmoci a največši znečisťovatelia vznášajú kritiky a spochybňovania aby sami nemuseli podpisovať dohody, alebo ich obchádzať.
  Upozorňujem tiež, že napríklad v Arktíde sa zrýchlene topia ľady. Uvoľňujú sa tam veľké zásoby metánu s pod ľadu, ktorý je mnoho krát sklenikovejší plyn ako CO2. Teda rýchlo môže byť oveľa teplejšie skôr pre unikajúci metán.
  Kto pozná lepšie históriu naších území, vie že na naších územiach sa v dobe bronzovej nachádzali významné civilizácie. Iba nie je o nich veľa vedieť, ako o lepšie propagovaných napríklad pamiatky civilizácie Britských Stonhenge.
  Tie civilizácie na naších územiach prosperovali a veľa archeologov to tiež tvrdí.
  Pretože na našich územiach bolo o niekoľko stupňov viac ako v súčasnosti. Teda Klíma asi ako dnes v Taliansku.
  Sú aj dôkazy, že civilizácie s pre nášho letopočtu v dobe kamennej a bronzovej vypaľovali celé lesy aby sa tak dostali k poľnohospodárskej pôde. Bolo tak tekmer na celom svete. Otázka je aj nakoľko zmenili našu klímu naší dávni predkovia?
  Tie zmeny a katastrófy tu boli.
  Nakoľko vyvoláva zmeny klímy aktivita Slnka, slnečne maximum, minumum? Ani v tom nemáme dnes úplne jasno.
  Nakoľko ochladili a znečistili našu atmosféry supersopky?
  Bez propagandy a z rôznych iných príčin, zistiť pravé príčiny znečistenia a dopady na globálné zmeny klímy.

 5. Jindra napsal:

  A kolik se ještě plánuje Sentinelů vynést?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.