sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Přistávací modul Veněry už ČR nezasáhne

Družice Kosmos 482, přistávací modul sondy Veněra (sesterské s osmičkou), která měla zaniknout 10. května v dopoledních hodinách našeho času nás už nezasáhne. Její přelet nad střední Evropou proběhl 10. 5. ráno kolem 6:36 SELČ a dráha dalších přeletů vede již mimo naše území. Protože poslední viditelný přelet připadl na 9:38 SELČ nízko nad jihem, nemůžeme již pozorovat ani případný zánik.

Sierra Space

Společnost Sierra Space 8. května oznámila, že dokončila pozemní demonstraci prototypu navigační družice pro iniciativu Odolného globálního pozičního systému (R-GPS) amerických vesmírných sil.

Čína

Čína zveřejnila komplexní předpisy pro družicové služby přímého vysílání. Sedm ministerstev vydalo 30. dubna oznámení s názvem Předpisy pro správu koncových zařízení přímo připojených k družicovým službám, které stanoví právní a technický základ pro družicovou konektivitu v souladu s národními cíli.

Rheinmetall

Německý dodavatel obranných technologií Rheinmetall plánuje zahájit příští rok stavbu družic se syntetickou aperturou pro radarové systémy ve spolupráci s finským provozovatelem konstelací SAR Iceye.

Neutron

Raketa Neutron nové generace od společnosti Rocket Lab byla vybrána pro experimentální misi amerického letectva k otestování schopností rychlé globální přepravy nákladu.

ClearSpace

Společnost ClearSpace dokončila druhou fázi mise Britské kosmické agentury s názvem Active Debris Removal (ADR), v rámci které testovala a zdokonalovala technologii pro odstraňování družic z nízké oběžné dráhy Země.

NASA

Bílý dům 6. května formálně předal Senátu nominaci Matthewa Andersona na pozici zástupce administrátora NASA. Anderson sloužil v letectvu 24 let a do důchodu odešel v roce 2021 v hodnosti plukovníka.

IonQ

Společnost IonQ, která se zabývá kvantovými výpočty a sídlí v Marylandu, 7. května oznámila, že dosáhla dohody o akvizici společnosti Capella Space. Akvizice posouvá plán společnosti IonQ na vytvoření první vesmírné sítě pro distribuci kvantových klíčů (QKD) na světě.

JPL

JPL 7. května oznámila, že Laurie Leshin odstoupí z funkce ředitele JPL s účinností od 1. června. V oznámení byly pro toto rozhodnutí uvedeny pouze osobní důvody a memorandum pro zaměstnance JPL od Thomase Rosenbauma, prezidenta Kalifornského technologického institutu, který řídí JPL jménem NASA.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Poslední dny sondy Cassini

Jednou z největších kosmonautických událostí roku bude řízený zánik americké sondy Cassini v atmosféře Saturnu. Do 15. září již nezbývá mnoho času a proto je čas podívat se trochu detailněji na to, co přesně bude zániku předcházet. Rozhodli jsme se tedy, že pro Vás přeložíme infografiku, kterou NASA při této příležitosti zveřejnila na internetu. Je na ní krásně vidět, jakou roli bude při zániku hrát saturnův měsíc Titan, nebo kdy se můžeme těšit na přijetí úplně posledních fotografií od této úžasné sondy.

Poslední dny sondy Cassini.
Poslední dny sondy Cassini.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://cdn.images.express.co.uk/img/dynamic/151/590x/cassini-saturn-795114.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před

Tak mě napadá, předpokládám, že hlavně bude při online přenosu posílat telemetrii. POkud fotky, tak asi v malém rozlišení, ať to stíhá poslat, protože si myslím, že v souboji kvalita vs kvantita bude lepší kvantita.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Jak se píše v článku, poslední fotky sonda pořídí několik dní před zánikem a odešle je předtím, než se nakonfiguruje na odesílání dat v reálném čase. To znamená, že při zániku bude posílat kromě telemetrie i měření vědeckých přístrojů, ale fotky ne.

Kenny007
Kenny007
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Přesně, telemetrie poskytne mnohem cennějších poznatků než pár snímků s mizerným rozlišením, které by stačila v online režimu odeslat.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před
Odpověď  Kenny007

Však jo, já si to přečetl důkladně, ale pak sem se při psaní komentáře nechal unést a po reakci Dušana Majera sem se zastyděl a zavřel okno s tímhle serverem 🙂 a až teď sem se přihlásil.

scimani
scimani
7 let před

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli bych mohl použít váš obrázek do mého článku. Chápu, že jste si ho vy sami počeštili, takže pochopím, pokud ne. Přeji pěkný den.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  scimani

Hezký den, samozřejmě s tím nemám sebemenší problém. Právě naopak, děkuji Vám za zájem!

scimani
scimani
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Děkuji moc, akorát se divím, že jste za to rád 🙂 Ale pravdou je, že je to asi něco jiného, když se někdo zeptá a ne to vidět někde jinde bez dovolení 😉

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  scimani

I kdybyste se nezeptal a já to někde viděl, tak bych měl radost. Těšilo by mne, že čas, který jsem tomu věnoval, nebyl zbytečný, že je ten obrázek užitečný, líbí se lidem a že pomáhá šířit informace o kosmonautice.

Bill
Bill
7 let před

To Dušan Majer: Toto teď nebylo jen o kosmonautice… děláte svět lepším. Díky. 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Bill

Děkuji za pochvalu 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.